Deloitte: Rok 2010 bude patřit VoIP a mobilním vyhledávačům

Rok 2010 bude patřit mobilním vyhledávačům. Výrazněji se rozšíří internetové volání a začne se řesit dosud skryté téma: přetěžování mobilních sítí.

Letošní rok má být v sektoru mobilní komunikace ve znamení nárůstu mobilního vyhledávání, které se koncem roku 2010 stane jednou z pěti nejpoužívanějších aplikací smartphonů. Většího významu nabude také využívání VoIP jako běžného prostředku k hlasové komunikaci. Pomocí již existujících aplikací se tyto mobilní funkce přirozeně naváží na nejpoužívanější sociální sítě. Tyto hlavní závěry obsahuje prognóza společnosti Deloitte pro vývoj v technologickém sektoru v roce 2010.

Na trhu smartphonů bude v roce 2010 zaujímat dominantní postavení mobilní vyhledávání, a to i přes odhadované umírněné výnosy od 1 do 2 miliard USD. Poskytovatelé však vynaloží několikanásobek této částky, aby svým společnostem zajistili strategickou pozici, která jim umožní využívat budoucích zdrojů výnosů. Do konce roku 2010 bude vyhledávání jednou z pěti nejvyužívanějších aplikací smartphonů. Vyhledávání bude hrát klíčovou roli v budoucích mobilních platformách.

„Prognózy v oblasti telekomunikací pro rok 2010 byly velkou měrou ovlivněny důsledky digitalizace a mobilními daty. Vzrůstající význam vyhledávání prostřednictvím mobilní technologie pravděpodobně vyvolá ostrou konkurenci mezi poskytovateli vyhledávacích služeb. Ve střednědobém horizontu však tomuto prostoru může dominovat pouze jeden nebo dva hráči,” uvedl Dariusz Nachyla.

Mobilní VoIP se stává sociální sítí

Odborníci z Deloitte předpokládají, že ze specializované služby mobilního hlasového volání pomocí internetových protokolů (VoIP) se stane běžný produkt, a to díky novým službám s rostoucím počtem vlastností vycházejících z internetových protokolů, které mobilní hlasové služby doplňují, např. masový přenos (one-to-many calls), širokopásmová hlasová pošta či převod hlasu do textové podoby (voice-to-text). Podle očekávání by mobilní služby VoIP měly do konce roku 2010 mít desítky milionů uživatelů.

Vzhledem k narůstajícímu počtu WiFi telefonů, WiFi hotspotů a nárůstu komunikace one-to-many by mohl být rok 2010 pro VoIP (hlasové volání s využitím internetových protokolů) přes mobilní telefon zlomový. Během tří let by mohla hodnota mobilního VoIP dosáhnout globálně 30 miliard USD. Při směrování přes WiFi může mobilní VoIP snížit nároky na mobilní síť. Menším operátorům na trzích, kde volající strana platí, by se mohly snížit celkové sazby za propojení mezi mobilní a pevnou sítí.

TIP: Přečtěte si náš článek o mobilním internetovém volání: Když volat, tak zdarma. Jak začít s VoIP?

Společnosti mohou využít kouzla bezplatných hovorů k šíření reklamních sdělení a potvrdit tak hodnotu trhu mobilních hlasových služeb. Pokud mobilní VoIP operátorům sníží výnosy, dostupné investice na údržbu mohou klesnout a zavedení infrastruktury nové generace může být ohroženo. Portály jako Yahoo nebo Facebook by mohly podpořit mobilní VoIP aplikace propagací smartphonových verzí svých webových stránek.

Odhlehčení mobilním sítím

Mobilní sítě s téměř 600 miliony mobilních širokopásmových připojení by se v roce 2010 mohly dočkat bezdrátové obdoby dopravního kolapsu. Telekomunikační technologie, které mohou zvýšit výkonnost stávajících bezdrátových sítí, by měly zaznamenat silnější růst než celkové výdaje na IT. Přední čistě internetové společnosti v této oblasti by měly vykázat meziroční růst dosahující téměř 100 procent. Průměrná společnost podle odhadů poroste o 30 až 40 procent. Z řešení problému přetížení sítí by měl mít prospěch trh hardwaru a softwaru, včetně technologií pro řízení politiky, kompresi, streaming a vyrovnávací paměť (cache). Výrobci handsetů, zejména smartphonů, kteří v porovnání s konkurencí používají technologie pro snížení používání sítě, budou ve výhodě. Pokud však nic nepodniknou, zřejmě budou muset stanovovat cenu podle naměřeného zatížení sítě a celkové zatížení sítě řídit.

A trocha ekologie

V roce 2010 se globální telekomunikační sektor bude významně zabývat snižováním emisí CO2. Kontrola nákladů se stane běžnou hnací silou v rozvinutých i rozvíjejících se zemích. Operátoři pevných i mobilních sítí by měli zvážit klady přesunu hlasových a datových služeb mezi pevnými a mobilními sítěmi s ohledem na snížení celkových nákladů na energii. Nasnadě bude otázka, nakolik by měření používání širokopásmového přenosu mohlo odradit od nadměrného zatěžování sítě. Spolehlivější síťová technologie by mohla přinést snížení emisí produkovaných týmy údržby. Výrobci vybavení by měli i nadále zlepšovat efektivitu sítí a přijímat inovativní řešení pro efektivní využívání energie u síťových komponentů. Výrobci přístrojů a celé mobilní odvětví by se měli snažit snižovat emise pomocí takových kroků, jako je vypínání nabíječek nebo zavedení jednotné normy pro nabíječky.

Prognózy pro rok 2010 čerpají z interních a externích informací získaných při jednáních s klienty členských firem, příspěvků 7 000 partnerů a manažerů členských firem společnosti Deloitte specializovaných na TMT, diskusí s analytiky odvětví a rozhovory s předními výkonnými pracovníky z celého světa.

Diskuze (2) Další článek: Také Gigabyte chystá levný komunikátor s Androidem

Témata článku: Technologie, Vyhledávač, VoIP, Dělo, Internetový protokol, Mobil, Internetové volání, Celkový náklad, Síťová technologie, DEL, Deloitte, Přetížení sítí, Efektivní využívání, Inovativní řešení, MOBI, Rok, EmisePixel 7. Telefony od Googlu mají vyhlazenější design, vylepšený foťák a vestavěnou VPN

Pixel 7. Telefony od Googlu mají vyhlazenější design, vylepšený foťák a vestavěnou VPN

** Nová generace vylepšuje loni nastolený design ** Vylepšily se foťáky, hlavně u modelu Pro ** Google nabídne 5 let funkčních i bezpečnostních aktualizací

Jan Láska
Vlajková loďPixel
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Jako kapka v moři. Prodeje všech Pixelů za posledních šest let jsou jen zlomkem toho, co prodá Samsung za rok

Jako kapka v moři. Prodeje všech Pixelů za posledních šest let jsou jen zlomkem toho, co prodá Samsung za rok

** Google na poli Pixelů vyvíjí velkou míru snahy ** Ta se mu však v prodejích zatím nevrací ** Za 6 let prodal tolik telefonů, jako desetinu toho, co Samsung za rok

Martin Chroust
PixelKeynote
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Nové Need for Speed nese podtitul Unbound. Spolu s první ukázkou odhalilo rovnou i datum vydání

Nové Need for Speed nese podtitul Unbound. Spolu s první ukázkou odhalilo rovnou i datum vydání

Pokračování arkádových závodů od EA zkombinuje realistickou grafiku s oživlým graffiti.

Martin Nahodil
Need for Speed UnboundDatum vydáníOznámení
Apple představil iPhone 14 a titanové Watch Ultra. Strhující keynote jsme sledovali online

Apple představil iPhone 14 a titanové Watch Ultra. Strhující keynote jsme sledovali online

** Už dnes nás čeká Apple keynote a s ní i nový iPhone 14 ** Modely budou opět čtyři, ale s velkými změnami ** Apple letos zvýrazní rozdíly mezi základními a Pro modely

Martin ChroustMartin Miksa
Průstřel v displejiiPhone
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

** Značka Blackview uvedla na trh dvě nová odolná monstra ** Pyšní se maximální odolností, obří baterií i podporou 5G sítí ** Jeden telefon vsadil na noční vidění, druhý zase na termovizi

Martin Chroust
TermokameraMIL-STD 810BlackView
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows