Delší softwarová podpora nestačí. Bez vyměnitelných baterií se žádné změny v chování uživatelů nedočkáme

  • Mobilní výrobci začínají prodlužovat SW podporu
  • Jenže to je jen polovina celého problému
  • Na kvalitnější baterie si tak musela posvítit až Evropská Komise

V posledních letech lze na trhu mobilních zařízení vidět snahy o prodloužení softwarové podpory. Zatímco ještě před několika lety byla maximem dvouletá aktualizace zabezpečení a jedna či dvě verze Androidu, dnes jsou na tom uživatelé lépe. Záleží však na značce smartphonu.

Mezi Androidy dominuje Samsung, který u nových telefonů slibuje čtyři roky systémových aktualizací a pět let bezpečnostních záplat. Hned v závěsu je Google, který od řady Pixel 6 nabízí tři nástupnické generace Androidu a až pět let bezpečnostních záplat. Ostatní výrobci u obou položek typicky nabízejí dva až tři roky softwarové podpory, jenže jsou i takové značky, které žádný globální plán nemají. U Honoru, Huawei, Poco, Vivo či Redmi závisí na konkrétních modelech a jejich ceně. Jenže, softwarová podpora je jen polovina celého „problému“...

Baterie zestárne dříve než software

Zatímco výrobci vcelku pružně protáhli softwarovou podporu, na baterie se úplně zapomnělo. Mimo rozbitého displeje, jehož výměna stojí po čase neúměrně množství peněž, je to právě baterie, tj. krátká výdrž telefonu na jedno nabití, která uživatele nutí k pořízení nového modelu. Zatímco dříve jste si mohl do telefonu jednoduše koupit novou baterii, odcvaknout kryt, vyměnit akumulátor za nový, a pokračovat dále, dnes jste rukojmí „unibody“ designu.

Průkopníkem zabudovaných baterií byl Apple, který už takto navrhl první generaci iPhonu. Ve své době se však spíše řešila nemožnost výměny baterie za druhou nabitou, což bylo populární po překlopení milénia. Jenže, záhy se ukázal daleko palčivější problém, a to postupně klesající kapacitu baterie. Jenže, trh se tomu po letech vhodně adaptoval.

Klepněte pro větší obrázek
FairPhone 4 je jedním z mála telefonů, který má dnes ještě vyměnitelnou baterii

Drtivá většina dnešních smartphonů má pevně zabudované baterie. Telefon je možná jednodušší na výrobu, místo uvnitř může být využito lépe, popř. může být baterie kvůli rychlonabíjení rozdělena na více částí. Výrobci dříve slibovali i jednoduší zajištění zvýšené odolnosti, ovšem normu IPXX na trhu rozhodně nemá ani každý druhý telefon. Ostatně, unibody s přilepenými kryty není pro zvýšenou odolnost absolutní nutnost, jde to i s vyměnitelnou baterií.

Z nedávné doby si s vyjímatelnou baterií vybavíme prakticky jen odolné modely řady Galaxy Xcover od Samsungu či „férový“ FairPhone 4. Těmto telefonům ještě zůstala vyměnitelná baterie, u všech ostatních už je baterie napevno v telefonu, a pro její výměnu už je třeba navštívit servis, nejlépe autorizovaný. V extrémních případech nových Samsungů třeba i dvakrát za celý životní cyklus telefonu.

Přirozené stárnutí baterie

Vlivem chemických procesů a kvůli nabíjení a vybíjení dochází i u moderních akumulátorů k přirozenému stárnutí. Jinými slovy, s počtem nabíjecích cyklů maximální kapacita baterie postupně klesá. Za zcela normální se přitom považuje maximální kapacita na úrovní 80 procent původní stavu po 800 nabíjecích cyklech. Zhruba po dvou letech používání telefonu tak můžete počítat s úbytkem kapacity cca o pětinu. Telefony, které vydržely dva dny, už zvládnou „bezpečně“ jen jeden. U jednodenních telefonů je situace ještě horší.

Jenže, tento stav není nový, trvá již řadu let, protože nutné inovace ve světě baterií stále nepřicházejí. Nejčastěji používané baterie typu Li-Ion už pamatují nějaký ten pátek, jejich prototyp spatřil světlo světa už v roce 1985! Neustále probíhající výzkum průběžně vylepšoval kapacitu baterií, energetickou hustotu, bezpečnost či možnosti rychlého dobíjení, ale i samotná technologie má své fyzikální hranice, které nelze překonat.

Pokud chtějí výrobci přijít s bateriemi, které vydrží déle, musí na stávající technologie přidat své vlastní algoritmy a podpůrné režimy. Právě tak se značkám Oppo a OnePlus podařilo, i přes rychlé 150W dobíjení, zachovat minimálně 80% kapacitu baterie i po 1 600 nabíjecích cyklech. Baterie tedy u těchto značek stárnou pomaleji, zbytek startovního pole však zůstává na poloviční metě. A to dlouhodobě.

Nelze se tedy divit aktivitám Evropské Komise, která od výrobců elektroniky požaduje vyměnitelné nebo alespoň kvalitnější baterie s pomalejším úbytkem kapacity. V Evropě by se měly brzy povinně používat baterie, které budou mít po 1 000 nabíjecích cyklech alespoň 80 % původní kapacity. A z tohoto úhlu pohledu budou muset na trhu v oblasti baterií „přidat“ úplně všichni. Tedy, pokud nezvolí cestu vyměnitelných baterií. Jenže oba směry mají své pro a proti, a rozhodně nebude ani jeden z nich levnou záležitostí.

Možná to tak na první pohled nevypadá, ale na pevně integrovanou baterii můžeme nahlížet jako na „kurvítko“, které omezuje životní cyklus telefonu. Jistě, dá se po letech vyměnit za novou, ale, ruku na srdce, kolikrát jste u svého telefonu nechali v servisním centru vyměnit baterii? Hádáme, že jste zřejmě raději sáhli po novém telefonu s dvouletou zárukou.

Není to nic složitého, ale jedná se o časově náročnější operaci. Pokud stačí telefon jen zanést do blízkého servisu (byť neoficiálního), může to být ještě v pořádku, pokud už však musíte telefon někam posílat, čekat na jeho „opravu“ a opětovné doručení, už to zase až tak ideální není.

Ekologie na kvadrát

Jaký je další trend, který v poslední době spojuje všechny výrobce? Ekologie. Z balení zmizela sluchátka a nabíječky, a to s ekologickým podtextem zbytečného plýtvání zdrojů na doplňky, které skončí na skládkách. Z krabiček zmizely plastové obaly, zůstal jen papír, který je jen recyklovaný. A dokonce z něj po vybalení složíte další věci do domácnosti. Plastové součástky telefonů jsou vyráběny ze stále většího poměru recyklovaného plastu či materiálů posbíraných v moři, a tak bychom mohli pokračovat do nekonečna.

Jenže důvod číslo jedna, proč končí telefony ve šrotu, jsou právě baterie s nedostatečnou kapacitou. Některé mohou kompletně po letech „odejít“, popř. vydrží jen pár hodin na jedno nabití. A tento směr mobilní výrobci, kteří se hrdě hlásí ekologii, kompletně přehlíží.

Jak nejrychleji vyřešit situaci se současnými unibody telefony s pevně integrovanými bateriemi? Pro začátek by stačilo podstatně zlevnit jejich výměnu za novou. Jenže jsou v tom peníze, a nikomu z výrobců se do toho chtít nebude. 

Snahy EU jsou tak rozhodně vítané, pokud máme u telefonů slušnou softwarovou podporu, je třeba nutně zapracovat na bateriích. Snahy EU se opírají zejména o ekologii, a baterie byly až dosud, dost nečekaně, přehlíženy. Nová pravidla by měla být finalizována koncem letošního roku, závazně by měla za 24 měsíců od schválení. A my se těšíme na to, že se v oblasti mobilních baterií začne konečně něco dít. Už bylo na čase.

Diskuze (52) Další článek: Google opisuje od Applu. Přímo v Androidu uvidíte aktuální zdraví a kondici baterie

Témata článku: Google, Samsung, Android, Smartphony, Baterie, EU, Evropská unie, Evropská komise, Výrobce, Cyklus, Chování uživatelů, Telefon, Kapacita, Evropa, Fairphone, Kapacita baterie, Telefony s Androidem na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Apple ještě umí překvapit. Watch Ultra jsou titanový tank a baterie konečně něco vydrží

Apple ještě umí překvapit. Watch Ultra jsou titanový tank a baterie konečně něco vydrží

** Apple představil hned tři modely chytrých hodinek Apple Watch ** Series 8 je nový mainstream, pro mladé jsou určeny Watch SE 2 ** Profíci a sportovci mohou vzhlížet k novému modelu Watch Ultra

Martin Chroust
MIL-STD 810Apple Watch
Kaktus boduje. Vylepšený tarif Neřešto nabídne neomezený objem dat za 300 Kč měsíčně

Kaktus boduje. Vylepšený tarif Neřešto nabídne neomezený objem dat za 300 Kč měsíčně

** Kaktus má nejlevnější neomezená data na českém trhu ** Nové tarify Neřešto přidávají neomezený FUP s rychlostí 2 Mbit/s ** Tarify jde používat bez příplatku i v zemích EU

Jan Láska
Neomezená dataTarify a mobilní službyKaktus
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

** Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty ** Vlajkové modely jsou skoro jistota, dobře fotí ale i levnější přístroje ** Po kterých fotomobilech byste měli aktuálně sáhnout?

Jan Pánek
FotomobilyVýběry
Apple iPhone 14 Pro dělá z průstřelu displeje výhodu. Má špičkový foťák a komunikuje přes satelity

Apple iPhone 14 Pro dělá z průstřelu displeje výhodu. Má špičkový foťák a komunikuje přes satelity

** Apple ukázal iPhone 14 Pro, je nejvybavenější, ale u nás i nejdražší ** Výřez vyměnil za průstřel a prezentuje to jako výhodu ** Výbava je špičková, zlepšil se fotoaparát a přibyla satelitní konektivita

Martin Miksa
Vlajková loďiPhone
Trvalo to necelý týden. Už i na Androidu můžete mít Dynamic Island jako na nových iPhonech

Trvalo to necelý týden. Už i na Androidu můžete mít Dynamic Island jako na nových iPhonech

** iPhone 14 Pro se pyšní novým vizuálním prvkem Dynamic Island ** Touto cestou Apple omlouvá nutný průstřel ** Na Android se podobná funkce dostala za necelý týden

Martin Chroust
schémataOLED
Baterie se po čase nafukují. Jedna značka řeší tento problém častěji než ostatní

Baterie se po čase nafukují. Jedna značka řeší tento problém častěji než ostatní

** Na světě je video, na němž jsou Samsungy s nafouknutou baterií ** Stačí telefon nechat pár let v šuplíku ** Jak tomuto jevu zabránit, a kam odevzdat starý telefon?

Martin Chroust
BaterieSmartphony
Proč ze smartphonů mizí QHD displeje? Strategie výrobců se změnila, už se neženou za co největší jemností

Proč ze smartphonů mizí QHD displeje? Strategie výrobců se změnila, už se neženou za co největší jemností

** QHD displeje se před sedmi lety dostaly do top smartphonů ** Po letech však v mobilech stále dominuje Full HD ** Je to krokem zpět, a kde se vlastně stala „chyba“?

Martin Chroust
DisplejeHistorieSmartphony
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
7 věcí, které jsme čekali od nového iPhonu, ale nakonec nepřijdou

7 věcí, které jsme čekali od nového iPhonu, ale nakonec nepřijdou

** O iPhonu 14 se loni začalo spekulovat rekordně brzy, dokonce před příchodem iPhonu 13 ** Některé spekulace se nakonec pravděpodobně vyplní ** Mnoho jich však bylo úplně mimo a ty nejzajímavější si připomeneme

Martin Miksa
Jon ProsserSpekulaceiPhone
Srovnávací test výdrže baterie 120Hz telefonů. Jasné vítězství iPhonu, první se vypl Samsung s největší baterií

Srovnávací test výdrže baterie 120Hz telefonů. Jasné vítězství iPhonu, první se vypl Samsung s největší baterií

** Malá baterie Flipu a velký displej Foldu jsou velké nevýhody ** Naproti jim však jde energeticky efektivnější čipset od Qualcommu ** Obě nové skládačky tak v testu výdrže příjemně překvapily

Martin Chroust
VýdržSrovnání
Další nezničitelná „cihla“ od AGM nabídne velkou baterii, noční vidění a nejhlasitější mobilní reproduktor

Další nezničitelná „cihla“ od AGM nabídne velkou baterii, noční vidění a nejhlasitější mobilní reproduktor

** AGM oznámilo další superodolný telefon s vyztuženými rohy ** Pyšní se opravdu hlasitým reprákem a nočním viděním ** Světelný kruh na zádech se rozbliká v rytmu hudby

Martin Chroust
MIL-STD 810IP68Smartphony
15 tipů a triků pro Messenger, které možná neznáte

15 tipů a triků pro Messenger, které možná neznáte

** Základy práce s Messengerem jsou jednoduché a zná je každý ** Některé funkce ale mohou být skryté nebo nejsou úplně intuitivní ** Tento přehled pomůže odhalit taje nejpoužívanějšího komunikátoru

Adam Kos
Tipy a trikyMessenger