Dnes je den „A“. Do mobilního světa vstupuje Android

Google dnes oficiálně představí svůj dlouho připravovaný komunikátor se systémem Android. Bude ho prodávat T-Mobile.

Společnost Google a americký T-Mobile dnes odpoledne v 16:30 našeho času oficiálně představí první zařízení s operačním systémem Android. Pro operátora jej bude vyrábět tchajwanská společnost HTC, která jej eviduje pod kódovým označením Dream. Podle neoficiálních fotografií, které unikly na internet, je známo, že nový mobil s Androidem bude na první pohled velmi podobný současným kapesním PC nebo komunikátorům využívajícím operační systém Windows Mobile. Mechanické provedení s bočně výsuvným displejem a hardwarovou QWERTY klávesnicí zase připomíná Sidekick, což je platforma komunikátorů oblíbená zejména ve Spojených státech.

Open source nade vše

Komunikátor bude vybaven velkým dotekovým displejem, na rozdíl například od iPhonu bude mít plnou alfanumerickou mechanickou klávesnici s pěti řadami tlačítek, dále se dá očekávat dnes už standardní výbava, jako je modul GPS, internetový prohlížeč, emailový klient a další kancelářské aplikace.

Klepněte pro větší obrázek

Hlavní předností Androidu bude jeho otevřenost – systém bude pracovat na bázi open source, zdrojový kód bude volně přístupný vývojářům, kteří do něj mohou snadno doprogramovat další aplikace. To je hlavní rozdíl oproti platformám, které v současnosti nabízí Microsoft, finská Nokia coby majoritní vlastník systému Symbian, nebo kanadská společnost Research in Motion, která dodává řešení pro zařízení BlackBerry.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Podle uniklých snímků se dá usuzovat na minimálně dvě barevná provedení „Gphonu“

Systém Android bude použit v zařízení HTC Dream úplně jako v prvním na světě. Z toho vyplývá, že o jeho vlastnostech se toho zatím moc neví. Navíc společnost Google jako vývojář si veškeré informace pečlivě střeží, takže zatím není možné říct nic konkrétního o stabilitě nebo spolehlivosti. Dá se ale usuzovat podle ostatních produktů společnosti Google, známých hlavně z oblasti webových aplikací, jako prohlížeč, mapy, internetové dokumenty nebo emailový klient. Můžeme tedy očekávat, že tyto parametry – spolehlivost a ergonomie užívání – budou na velmi vysoké úrovni.

Bude i v ČR?

U amerického T-Mobilu, kde se začne v průběhu měsíce října HTC Dream pod označením G1 prodávat, bude podle dostupných informací cena nastavena na 199 dolarů s tím, že jde o částku, která je podmíněna využíváním příslušných tarifů a služeb operátora za paušál po dobu dvou let. Jedná se tedy o klasický úvazek operátorovi, jak jej známe od nás. Zda se zařízení bude prodávat i za nedotovanou cenu, není v tuto chvíli známo.

Spekulovat, zda a kdy se HTC Dream/T-Mobile G1 dostane do České republiky, je v tuto chvíli předčasné. Ve Spojených státech začne prodej v průběhu října, v listopadu by se měl začít nabízet i zákazníkům operátora ve Velké Británii. Vzhledem k tomu, že T-Mobile operuje i na našem území, není vyloučeno že bychom se mohli dočkat i my. Ne však dříve než v roce 2009. V takovém případě by se mohla nedotovaná cena „Gphonu“ pohybovat kolem 12 až 14 tisíc korun.

Diskuze (9) Další článek: Japonské retro-mobilo-hodinky

Témata článku: T-Mobile G1, #Android, Svět, MOBI, Vstup, Den, Příslušný tarif, Standardní výbava, Mobilní svět, Mobil