Dnes je Světový den bez mobilů. Kvůli koronaviru se mění stěžejní poselství

Chytré telefony jsou integrální součástí našich životů. Hodně nám dávají, usnadňují a vylepšují naše životy, ale také nám hodně berou – hodně času a během pár let radikálně změnily sociální návyky budované po tisíciletí.

Už v roce 2001 chtěl francouzský spisovatel Phil Marso upozornit na problémy, které mobilní telefony působí ve společnosti a vyhlásil první Světový den bez mobilů. To bylo dlouho před nástupem smartphonů, které vliv na naše životy ještě znásobily.

V průběhu let přitvrzoval i Marso a do loňského roku se den bez mobilů protáhl na tři dny. Letos začínáme v sobotu 6. února a končíme v pondělí 8. února, ale vzhledem k situaci ve světě zvolnil i jinak radikální Marso. Letos nežádá, abychom telefony úplně vypnuli: „V době, kdy řada lidí zápasí se zdravím, nezaměstnaností a dalšími problémy, by to bylo nezodpovědné," říká v letošní výzvě Phil Marso.

Místo toho nabádá, abychom začali dlouhodobě používat nástroje, které omezují přehnané používání mobilů, nebo na něj alespoň upozorňují. Jak na to? To už je na každém z nás, ale výrobci mobilních OS tomu jdou naproti. Novější verze Androidu mají v Nastavení funkci Digitální pohoda (Digital Wellbeing), iPhony mají Čas u obrazovky.

Minimálně se podívejte, kolik času jste v posledních dnech strávili civěním do té malé obrazovky. Možná vás to trochu vyděsí a zkusíte si o kousek níže nastavit upozornění, nebo rovnou limity…

Diskuze (5) Další článek: Ceník T-Mobile na únor: mnoho Samsungů, retro Nokia a dostupný OnePlus s 5G

Témata článku: Android, Smartphony, Koronavirus, Ostatní, Digitální pohoda, Poselství, Digital Wellbeing, Mobilní telefon, Světový den, Mobil


Určitě si přečtěte

Nejlepší univerzální tarif za tři stovky. Vodafone se spojil s Kauflandem
Lukáš Václavík
Tarify a mobilní službyVodafone
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v dubnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v dubnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska | 20

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Tim Cook: Apple pracuje na něčem ještě větším, než je iPhone [komentář]
Filip Kůžel
KomentářTim CookHospodaření a finance
T-Mobile ztratil 140 tisíc zákazníků, mizí mu předplacenkáři. Na tržbách si ale polepšil
Jan Láska
StatistikaHospodaření a financeT-Mobile
Hodinky Huawei se naučily instalovat aplikace a reagovat na notifikace. Ale…
Filip Kůžel
Polochytré hodinkyTýden mobilně
Xiaomi Mi 11 Ultra má dva displeje a nejlepší foťák na trhu

Xiaomi Mi 11 Ultra má dva displeje a nejlepší foťák na trhu

** Xiaomi Mi 11 Ultra láká na špičkový fotoaparát a druhý displej ** Dvojice modelů Mi 11 Lite uspokojí náročnější uživatele střední třídy ** Překvapením je odlehčená vlajková loď Mi 11i

Martin Miksa | 105

Martin Miksa
DxOMarkDruhý displej