Dnes začíná Google I/O. Čekejte Android N a…

Dnes v 19:00 vypukne konference I/O 2016, na které Google představí nejvýznamnější novinky roku. Co můžeme čekat?

Ve dnech 18. až 20. května se v Mountain View odehraje nejdůležitější konference společnosti Google. Právě tam uvidíme nejzajímavější nové technologie, projekty, na kterých se v Alphabetu pracuje, Google I/O ukáže, kam bude firma směřovat v následujícím roce, patrně dostaneme ochutnat nového Androidu.

To nejdůležitější se dozvíme na keynote. Začíná ve středu 18. května 2016 v 19 hodin.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ano, bude to velké! „Stručný a přehledný“ program akce napoví, co můžeme čekat.
K dispozici je také oficiální mobilní aplikace.

Android N

Tohle není žádné tajemství. Naopak, preview další generace Androidu už je dva měsíce venku. Největšími lákadly jsou aplikace v oknech, zajímavě zní podpora pro virtuální realitu, Google minimálně koketoval s odstraněním menu a podpora API Vulkan výrazně pozvedne herní výkon smartphonů.

Klepněte pro větší obrázek
Android N.
Nutella? Nougat?

Ale stále je to jen pohled pod ruce vývojářů. Jak bude vypadat finální verze a jaké novinky budou představené na I/O? Preview verze by měly přicházet do července, pak bude Google finalizovat N pro zveřejnění patrně někdy koncem září. Ve stejném termínu bychom se měli dočkat nových Nexusů (zřejmě od HTC).

Android VR

Mrkněte do programu I/O a bude vám jasné, že virtuální a rozšířená realita dostane opravdu hodně prostoru, rozhodně půjde o jedno z nosných témat. Směrodatná bude přednáška „VR v Googlu: Co jsme postavili, co jsme se naučili a kam míříme“.

Google má novou divizi s (ne až tak kreativním jménem) Virtual Reality, širší podpora VR/AR se má stát součástí Androidu, Google pracuje na přesnějším plastovém Cardboardu a mluví se i o brýlích s vlastními displeji, které mají konkurovat HTC Vive a Oculus Rift.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
I/O 2016 se koná v Mountain View na dohled od Googleplexu. Letos vám to nevyšlo? Zkuste si najít jednu z lokálních I/O Extended.

Tango

Google Tango je fantastický projekt, který má posunout schopnosti smartphonů zase o kus dál. Tango telefonům přidá další „smysl“ pomocí vestavěných 3D kamer, software pak dokáže mapovat okolí a modelovat realitu v prostoru. Za více než dva roky vývoje jsme se posunuli od bachratého prototypu po použitelné zařízení sestrojené s pomocí Intelu. Kam se posuneme tentokrát? Není žádné tajemství, že do produkce, a to ve spolupráci s Lenovem. Ti však oznámili, že Tango-telefon představí až 9. června.

Takže co uvidíme na I/O? Jisté je, že toho bude hodně – alespoň podle počtu přednášek.

Auto bez řidiče

Už na loňském I/O Google oznámil, že se autonomní vozy dostanou do běžného provozu v Mountain View v roce 2016. Letošní I/O je ideální příležitostí, aby se tak stalo. Dostane se účastníkům možnosti svézt se jedním z aut budoucnosti? Žádné zásadní oznámení z technologické oblasti nečekejme, Google bojuje spíše s legislativou a veřejným míněním. Pohnou se ledy? Čekat můžeme i velké oznámení o konkrétní spolupráci s automobilkami.

Klepněte pro větší obrázek

Otazníky visí nad méně ambiciózním projektem Android Auto. Produktová stránka hýří logy desítek automobilek, ale v praxi se toho moc neděje. Jak moc se platforma posune při jediné přednášce, kterou program I/O obsahuje?  

…a další

Aktivity celého Alphabetu jsou košaté a uvidíme, jakou prioritu dostanou jednotlivé projekty. Co je nového v oblasti robotů? Pohne se vývojově stagnující Android Wear? Prostor dostane i tým ATAP, který má na starosti atraktivní projekty jako je Soli, modulární smartphone Ara, nebo elektronika vetkaná do oblečení – Project Jacquard.

Není pochyb o tom, že budoucnost patří umělé inteligenci. Jak konkrétně se to projeví už letos ve službách Googlu? Co nového se naučí Google Now? Jistě nebude chybět ani chytrá domácnost. Před dvěma lety oznámený Android Home jakoby se nikdy nerozjel, ale nezapomínejme, že Google je v téhle oblasti stále aktivní, vlastní Nest a další technologie. Obecněji zaměřený projekt Brillo měl za cíl ovládnout internet věcí. Jak se daří v této oblasti? Uvidíme pokračování futuristických, avšak nakonec neúspěšných brýlí Google Glass (letos pod jménem Aura)? Věřili byste tomu, že jsme o nich poprvé slyšeli na I/O už v roce 2012? 

Klepněte pro větší obrázek
Někdejší googler Hugo Barra se pochlubil, že také jeho nový zaměstnavatel, firma Xiaomi, bude součástí I/O 2016. Uvidíme v jaké formě a co znamená připojená grafika…

Co bude dál s produktovou řadou Chrome? Google popřel, že by Chrome OS splynul s Androidem, ale zároveň je jasné, že nějaký vývoj potřeba je. Hrátky s aplikacemi v oknech v Androidu N přece jen nějaké sbližování obou platforem naznačují. Vzpomínáte na Project Fi? Jeho prostřednictvím se Google stal virtuálním mobilním operátorem. Jaké bude hodnocení aktivit po roce provozu?

Dočkáme se nových projektů? Google už několikrát ukázal, že se nebojí ani těch nejambicióznějších nápadů, a tak se nechme překvapit, co to bude letos…

Diskuze (4) Další článek: Huawei P9 Lite je v prodeji. Zatím jen v bílé barvě

Témata článku: Google, Technologie, Google, Wear OS, Koncepty, Android Go, Spekulace, Chytrá domácnost, Google I/O, Project Fi, Rok vývoje, Cardboardu, Google I / O, Mountain View, Modulární smartphone, Nový projekt, Atraktivní projekt, Velké oznámení, Přednáška, Konference společnosti, Přehledný program, #Android, Ideální příležitost, Google +, AlphabetEvropská komise to vidí jasně. Česko má jednoznačně nejdražší mobilní tarify v celé EU

Evropská komise to vidí jasně. Česko má jednoznačně nejdražší mobilní tarify v celé EU

** Česko „kraluje“ žebříčku zemí s nejdražšími mobilními službami ** Evropská komise srovnala ceny ve všech 27 zemích EU ** Když se nepočítají neomezené tarify, vychází nabídky našich operátorů katastrofálně

Jan Láska
Předražené službyEvropská komiseTarify a mobilní služby
8 důvodů, proč uživatelé iPhonu nikdy nepřejdou na Android

8 důvodů, proč uživatelé iPhonu nikdy nepřejdou na Android

** Obě největší mobilní platformy mají svůj tábor skalních příznivců ** Ti mají jasno, proč je právě iOS nebo Android jediný správný systém ** Tady je několik důvodů, proč jablíčkáři nechtějí o robotech ani slyšet

Martin Miksa
SmartphonyiPhoneAndroid
Rychlá pomoc pro návrat do normálu. K čemu je Android Safe Mode, a jak jej aktivovat?

Rychlá pomoc pro návrat do normálu. K čemu je Android Safe Mode, a jak jej aktivovat?

** V případě problémů s Android telefonem si hned vzpomeňte na režim Safe Mode ** V tomto módu se vypnou všechny vámi stažené aplikace ** Systém se zrychlí a zbaví chyb, jeho využití ale bude omezené

Martin Chroust
Nouzový režimAndroid
Recenze systému Android 12. Největší skok správným směrem za poslední roky. Zatím ale jen pro někoho

Recenze systému Android 12. Největší skok správným směrem za poslední roky. Zatím ale jen pro někoho

** Android 12 je zatím graficky i funkčně nejjednotnější verze ** Vylepšuje zejména soukromí a práci s oprávněním aplikací ** Na jiných telefonech než Pixelech bude zážitek odlišný

Vladislav Kluska
Material YouAndroid 12Google
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

** Levné smartphony se už dávno staly spotřebním zbožím ** Použitelný telefon se dá koupit už za dva tisíce korun ** Vůbec poprvé se do výběru dostaly telefony s 5G

Martin Miksa
Nižší třída