Dodávky chystaného iPhonu 14 mohou být opožděny. Na vině je rostoucí napětí mezi Čínou a Tchaj-wanem

Když minulý týden šéfka Sněmovny amerických reprezentantů Nancy Pelosiová navštívila Tchaj-wan, znamenalo to výrazné zvýšení napětí mezi Čínou a Tchaj-wanem, které vyústilo ve vojenské cvičení blízko území ostrova, ochlazení vztahů z USA, ale také začátek sankcí a nových pravidel, které mají přímý vliv i na trh smartphonů. 


Nejoblíbenější iPhony

Apple iPhone 14 128GB Apple iPhone 14 128GB
nabízí 97 obchodů za ceny od 18 790 Kč
Porovnat ceny
Apple iPhone 14 Pro 128GB Apple iPhone 14 Pro 128GB
nabízí 74 obchodů za ceny od 24 462 Kč
Porovnat ceny
Apple iPhone 13 128GB Apple iPhone 13 128GB
nabízí 97 obchodů za ceny od 17 139 Kč
Porovnat ceny
Apple iPhone 13 mini 128GB Apple iPhone 13 mini 128GB
nabízí 79 obchodů za ceny od 15 109 Kč
Porovnat ceny

Další oblíbené iPhony


Jako uvádí agentura Bloomberg, Čína totiž v posledních dnech zpřísnila pravidla pro převoz zboží mezi ostrovem a pevninou a vyžaduje nová značení štítků při přepravě. Zboží vyrobené na Tchaj-wanu by mělo být nově označeno nápisem „Země původu: Taiwan, Čína“, případně Čínská Tchaj-pej. Tyto názvy země považuje jako jediné správné v rámci své politiky jedné Číny. Zboží s jiným označením může být zpožděno nebo zabaveno celníky a na výrobce pak mohou být uvaleny pokuty. Dle serveru PhoneArena mohou dosahovat až 4000 juanů (16 000 Kč) za špatně označenou zásilku.

Čínské iPhony se zpožděním, indické včas?

Podle zdrojů agentury Bloomberg však nejde o úplnou novinku. Nařízení už prý údajně vzniklo od roku 2015, ale až od minulého týdne na něm Čína začala více lpět, což se stává problémem pro výrobce smartphonů, zejména pro Apple. Ten prý údajně už začal od dodavatelů rovněž vyžadovat změnu těchto štítků, aby byly v souladu s novými pravidly.

To se týká například společnosti TSMC, která pro Apple vyrábí čipy do iPhonů. Firma totiž už příští měsíc má přijít na trh s novými iPhony 14 a případné zpoždění dodávek by pro firmu mohlo mít vážné důsledky. Apple proto ještě více začal tlačit na větší diverzifikaci. Jak na Twitteru uvedl analytik Ming-Chi Kuo, letos poprvé začala výroba nových iPhonů v Indii ve stejný čas jako v Číně.

Běžně to bývá tak, že primární je pro Apple Čína a až v dalších kvartálech začne podle poptávky vykrývat výrobu i fabrikami z Indie. Je tedy otázkou, jak se Applu podaří s těmito politickými problémy popasovat a zda se to nějak neprojeví na příchodu nových iPhonů na trh.

Zdroje: Bloomberg, The Guardian, Via Živě.sk

Diskuze (4) Další článek: Vyzkoušeli jsme betu One UI 5 nad Androidem 13. Novinek je mnoho, další budou přibývat

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: Apple, iPhone, Smartphony, USA, Čína, Mobilní čipsety, Indie, Twitter, Politika, Pokuta, TSMC, Dodávka, Tchaj-wan, Napětí, Ming-Chi Kuo, Bloomberg, Zboží, Země, Made in China, PhoneArena, Tchaj-pej, Převoz, Guardian, Nancy Pelosiová, Mingchikuo, Apple iPhone na Heureka.cz