Doprava budoucnosti, elektrosex i užitečné vynálezy

V rámci nepravidelného seriálu o „mobilitkách“ se podíváme mimo jiné na zuřivé monstrum postavené z motorových pil, praktické hodinky, netradiční záchrannou vestu nebo na šikovný USB ventilátorek.
Doprava budoucnosti, elektrosex i užitečné vynálezy

Chodím, běžím, čas si měřím

Dnešní doba je více než uspěchaná – stále někam uháníme a přitom musím vždy přesně vědět, kolik je právě hodin. Nosit hodinky na zápěstí již není nic moderního, používat místo hodinek mobil pověšený na krku zase není příliš pohodlné – co takhle nosit hodinky na oblečení? Ale jistěže ano, to je nápad!

Malé – dalo by se říci až miniaturní – hodinky společnosti Vessel jsou skutečně roztomilé. Jsou totiž vestavěny do malé klipu, který snadno připnete kamkoli na lem oblečení či baťůžku. Nejenže hodinky budou vypadat elegantně, ale díky své nepatrné hmotnosti vás vůbec nezatíží. Hodinky se prodávají v balení po dvou za příjemnou cenu čtrnácti amerických dolarů. Ideální vánoční dárek...

Klepněte pro větší obrázek 
Malé, ale přitom tak praktické

Kam ta doprava spěje?

Druhá dnešní „mobilitka“ není jen nějaký přístroj do kapsy. PALV je koncept nového zařízení, jaké by v budoucnosti mělo stát před každým domem, v každé ulici. Představila jej holandská společnost Spark Design a jedná se o hybrid jednomístného, plně kapotovaného tříkolového vozítka a osobní helikoptéry. Představa konstruktérů je více než dokonalá: po městě budete jezdit malým, rychlým, hbitým a hlavně skladným vozidlem, které na výpadovce přepnete do režimu vrtulníku a po několika málo okamžicích pokračujete v letu k cíli vaší cesty.

Základní technické údaje hovoří o maximální rychlosti letu 195 kilometrů v hodině, pádové rychlosti 30 kilometrů v hodině. Průměr nosného rotoru je čtyři metry, výška i délka vozítka je 1,6 metrů, šířka 1,2 metru. Hmotnost prázdného PALV je 550 kilogramů a palivem je běžný Natural 95. To zase bude nával v leteckých školách.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Myšlenka zajímavá, ale zatím se hodí spíš do sci-fi povídek

Duj větříčku, polehoučku

Na univerzální sériové rozhraní USB lze pověsit v podstatě cokoli. Od užitečných periférií jako jsou například přenosné pevné disky či adaptéry bezdrátových sítí můžete těmito hranatými dírkami napájet také všemožné ohřívače nápojů, lampičky, plyšová zvířátka či přenosné ventilátory. Ty však byly určeny především majitelům notebooků, teprve větráček it-iz je určen i pro nás ostatní.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Osvěžte se při práci

Za necelých dvanáct liber můžete mít ventilátor s trojlistou měkkou vrtulí (nehrozí zranění) umístěný na ohebném krku spojeném s pevnou základnovou stanicí, která zajišťuje dokonalou stabilitu na desce pracovního stolu. Zařízení se zapíná automaticky se zapnutím počítače a pracuje po celou dobu jeho chodu, nelze jej nijak – hardwarově ani softwarově – ovládat. Bylo by ale skvělé, kdybychom šoupátkem v ovládací aplikaci mohli regulovat rychlost otáčení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nožku stojánku lze všelijak tvarovat

Co s motorovou pilou?

Stejnou otázku si zřejmě kladli také němečtí konstruktéři rychlostího motocyklu Dolmette. Je zajímavý především neobvyklým pohonem – místo jednoho motoru používá hned dvacet čtyři dvoutaktních motorků vymontovaných z obyčejných motorových pil značky Dolmar.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Je to sice postaveno ze 24 motorolvých pil, řezat zatáčky s tím ale asi moc nepůjde

Ač se to může zdát neuvěřitelné, použité motorky dokáží hnát tento více než tři sta kilogramů vážící stroj rychlostí okolo sto padesáti kilometrů v hodině, přičemž se jejich otáčky pohybují mezi čtyřmi až jedenácti tisíci za minutu. Vsadím se, že s podobnou mašinou byste byli králem snad každého motorkářského srazu. Máme pro vás také videa celé této nádhery v pohybu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pár zajímavých detailů šíleného monstra

Pro staroušky jen to nejlepší

Především pro starší spoluobčany je určena hezká, modrá vesta. Jmenuje se Memswear (Micro Electro Mechanical Systems WEAR) a není jen tak obyčejná – má v sobě vestavěný modul mobilního telefonu, který snímá data z desítky tlakových senzorů a malého gyroskopického aparátu. Pokud člověk oblečený v tuto vestu upadne a v přednastaveném čase se opět nepostaví, rozešle vesta na naprogramovaná mobilní čísla upozornění, co se právě stalo. Výrobce doufá, že by tato vesta mohla zachránit mnoho lidských životů a má zřejmě pravdu. Je jen škoda, že se stále jedná o pouhý prototyp.

Klepněte pro větší obrázek 

Je libo doušek elektrosexu?

Jako tradičně, i dnešní díl toho seriálu budeme věnovat něčemu lehčímu. Sex a erotika je dnes již všude kolem nás a tak nikoho nepřekvapí, že se těmto radovánkám začínají oddávat také elektronické součástky našich televizorů, počítačů a všemožného dalšího elektrovybavení našich domácností. Kdo ví, co se právě teď děje uvnitř vaší klávesnice...

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Diskuze (12) Další článek: Soutěž mladých skladatelů: která vyzváněcí melodie je nejhezčí?

Témata článku: Ostatní, Vynález, Dnešní doba, Doprava, Lidský život, Budoucnost


Určitě si přečtěte

Android 12: Nainstalovali jsme první preview, tady jsou hlavní novinky
Filip KůželVladislav Kluska
Android 12Video
Garmin Pay funguje skvěle, ale jak do hodinek dostat i věrnostní karty?
Filip Kůžel
Bezkontaktní platbyChytré hodinkyGarmin
O tom, jak DxO zadupal špičkový Samsung. Kritika se cení, ale nesmíte při ní dělat chyby
Filip KůželJan LáskaMartin Miksa
DxOMarkTýden mobilně
Možná ho máte i vy. Nejprodávanějším mobilem roku 2020 je...
Jan Láska
ŽebříčkyStatistika
Hejt na Google. Android 11 vzal skvělé bubliny a totálně je zkazil
Filip KůželVladislav Kluska
HejtAndroid 11
Huawei Mate X2 je nejlepší skládačka současnosti. Ale co je jí to platné...
Filip Kůžel
Kauza HuaweiOhebný displej
Nejlepší univerzální tarif za tři stovky. Vodafone se spojil s Kauflandem
Lukáš Václavík
Tarify a mobilní službyVodafone