Doprava na křižovatce v Plzni je řízena přes 5G. Přednost má MHD a vozidla záchranky

Na plzeňské křižovatce na Borech byly instalovány senzory, které regulují dopravu. Jsou připojeny přes 5G síť operátora O2. Umožní přednostní průjezd MHD a vozů integrovaného záchranného systému, zároveň zajistí vyšší bezpečnost chodcům a cyklistům.

Klepněte pro větší obrázek

K současné dopravní ústředně pořídilo krajské město také nový centrální prvek, který rozšiřuje komunikaci mezi vozidly a semafory. Ústředna tak získala celou řadu nových funkcí. Systém umí provést videodetekci v definovaných zónách, ovládat tramvajové výhybky nebo včas varovat řidiče chytrých vozidel či tramvají o blížícím se nebezpečí.

Na křižovatkách byly mimo jiné umístěny kamery pro rozpoznání jednostopých vozidel, což umožní jejich bezpečnější průjezd křižovatkou. Stávající indukční smyčky ve vozovce totiž někdy nezachytí cyklistu, ale třeba ani motorkáře. Strategické detektory nám pak zase umožní sledovat intenzity vozidel mezi křižovatkami, což je pro efektivní řízení dopravy pomocí světelné signalizace důležité,“ přiblížil Aleš Tolar, náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí.

Chytrá jednotka v MHD, sanitkách i u hasičů

Součástí dodaného řešení je i kompletní C-ITS (V2X) systém, který předává dopravní informace a varování z infrastruktury směrem do vozidel a naopak. „Automobil, který podporuje implementované technologie, řidiče upozorní například na práce na silnici či blížící se vozidlo IZS a dokáže zajistit prioritní průjezd frekventovanou křižovatkou,“ vysvětluje Martin Volný, jednatel společnosti INTENS Corporation, která v Plzni zodpovídá za rozvoj chytré mobility.

Klepněte pro větší obrázek

Plzeň je už od roku 2019 účastníkem státního programu „5G pro 5 měst“. Partnerským poskytovatelem konektivity je operátor O2, který už má nyní pokrytou většinu území města. „Rychlé stahování a odesílání dat nebo nízká odezva spolu s vysokou bezpečností přenosu dat jsou nezbytné vlastnosti pro vybudování infrastruktury, která umožní funkční provoz a vzájemnou komunikaci mezi jednotlivými prvky chytré mobility,“ vysvětluje Tomáš Linhart, ředitel pro veřejnou správu v O2 Czech Republic.

Chytré C-ITS systémy jsou aktuálně nainstalované na sedmi místech v lokalitě Bory (od křižovatky ulic Mánesova/Klatovská třída po tramvajovou zastávku Univerzita). Vozidlovou jednotkou, která dokáže s chytrými křižovatkami komunikovat, pak disponuje pět vozidel městské hromadné dopravy, tři vozy Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje, jeden vůz Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje a jedno vozidlo Správy informačních technologií města Plzeň.

Diskuze (12) Další článek: OnePlus ukázalo displej, který voda jen tak neoklame. Registruje dotyky prstů i za hustého deště

Témata článku: , , , , , , , Doprava, Operátor, Křižovatka, Bora, Cyklista, Intens Corporation, Vozidlo, Plzeň