Oživeno 3. září 2024 | V dotační výzvě „Technické prostředky pro 5G v železničních vozech“, zaměřené na zlepšení dostupnosti a kvality mobilních služeb uvnitř vlaků, obdržel Český telekomunikační úřad (ČTÚ) celkem čtyři žádosti od tří dopravců. Lhůta pro jejich podání skončila 31. srpna 2024.
České dráhy podaly dvě žádosti, a to na opakovače a také na úpravu oken ve vagonech na propustná. Dopravce Leo Express podal žádost na opakovače a RegioJet na výměnu oken za propustná. Žádosti pokrývají téměř 670 vozů a z alokovaných 300 milionů korun se předpokládá téměř úplné využití. Cíl výzvy, zlepšit signál ve 350 vlakových vagonech, tak bude splněn. Nyní ČTÚ provede hodnocení předložených žádostí a následně rozhodne o poskytnutí dotací. Všechny dotované projekty následně musí být dokončeny do konce roku 2025.
Výzva má za cíl vybavit železniční vozy pro osobní přepravu, které operují převážně na železničních koridorech TEN-T, opakovači a/nebo propustnými okny. To zajistí dostupnost mobilního signálu, včetně nových 5G sítí, uvnitř vozů. Největší přínos budou mít cestující, kteří získají kvalitní a pokud možno nepřerušovaný přístup k mobilním hlasovým i datovým službám. Vedle této iniciativy mají operátoři uloženou povinnost zlepšit pokrytí tranzitních železničních koridorů sítěmi 5G (více jsme psali zde).
Dopravci mohou žádat o dotace na opakovače signálu. Do vlaků se snáz dostane mobilní 5G internet
Původní článek z 2. května 2024 | Mobilní signál ve vlakových soupravách není ideální, kombinací minimálního nutného pokrytí vysílači operátorů kolem hlavních tratí a konstrukcí moderních odhlučněných vlakových souprav se do vagonů dostává jen stěží. Řešením problému jsou speciálně upravená okna u nejnovějších typů vagonů (zatím pouze u Intejetů a Comfortjetů Českých drah) a také opakovače mobilního signálu.
Český telekomunikační úřad (ČTÚ) vyhlásil dotační výzvu „Technické prostředky pro 5G v železničních vozech“, která má pomoci zlepšení dostupnosti a kvality mobilních služeb uvnitř vagonů. Dotační výzva se uskutečňuje v rámci Národního plánu obnovy ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu. Právě díky těmto dotacím si železniční dopravci budou moci sáhnout na příspěvek k instalaci opakovačů do svých souprav.

Dopravci mohou žádat o dotace pro vlakové soupravy, které jezdí na důležitých tranzitních železničních koridorech (tzv. TEN-T)
Cílem výzvy je vybavení železničních vozů pro osobní přepravu operujících převážně na železničních koridorech TEN-T opakovači a propustnými okny pro pokrytí mobilním signálem 5G. Největší užitek z této výzvy tak budou mít cestující, kteří by konečně mohli získat kvalitnější a pokud možno nepřerušovaný přístup k hlasovým i datovým službám během cesty prostřednictvím mobilního telefonu uvnitř železničních vozů.
Den vyhlášení výzvy 30. duben 2024 je zároveň dnem zahájení příjmu žádostí o dotaci. Příjem žádostí bude ukončen dne 31. srpna 2024. Všechny dotované projekty musí být realizovány do konce roku 2025. Subjekty si mohou rozdělit až 300 milionů korun (bez DPH). Náklady na instalaci opakovačů na jednu sedmivozovou vlakovou soupravu dosahují 3 milionů korun.
Co je vlakový opakovač:
Vlakový opakovač je technické zařízení schopné přenášet signál mobilních operátorů do vlaku, respektive jednotlivých vagónů, a výstupní výkon signálu případně zesílit. Míra zesílení se dynamicky nastavuje podle aktuálního pokrytí a výstupní výkon se alokuje všem operátorům bez rozdílu. Použitá technologie podporuje široké pásmo frekvencí využívaných mobilními operátory na území ČR i v zahraničí, a to včetně 5G.
Celé řešení sestává z externí širokopásmové antény (700 až 5 000 MHz), samotného opakovače, který může pracovat ve frekvenčních pásmech 800, 900, 1800, 2100 a 2600 MHz, útlumového filtru GSM-R pro zajištění bezproblémového provozu zabezpečovacího systému na železnici (GSM-R/ETCS) a interní infrastruktury na palubě vlaku zajišťující distribuci signálu.