Našli jste pod stromečkem chytrý telefon Apple iPhone, nebo tablet Apple iPad? Je to váš první přístroj s operačním systémem iOS? Tady máte návod na prvními kroky. Ukážeme, jak smartphone správně nastavit, představíme hlavní funkce, základní aplikace a přidáme pár šikovných triků.
Vytvoření Apple ID
Apple ID je uživatelský účet, bez kterého nelze iPhone používat. Až s ním se dostanete ke službám od Applu (aplikace, hudba, fotogalerie, úložiště iCloud a další). Nejpohodlnější je registrace na webu, pak už se na iPhonu pouze přihlásíte.
Zadáte osobní údaje a e-mailovou adresu, která se stane vaším Apple ID. Tři bezpečnostní otázky vyplňte zodpovědně, bude se to hodit, až zapomenete heslo. Pak jděte do mailové schránky a počkejte na potvrzovací mail od Applu.
Registrace přes Apple iTunes (ke stažení na apple.com/itunes). Je to program, který se vám bude hodit pro ukládání hudby či videí, zálohování iPhonu a další ředu úkonů.
K Apple ID se můžete registrovat přímo z iPhonu, formulář je součástí úvodního nastavením iPhonu, které najdete v další kapitole.
Teď máte vlastní Apple ID, které můžete spravovat na appleid.apple.com. V nastavení lze k účtu přiřadit platební kartu, nastavit dvoufázové ověření či měnit údaje.
Seznámení se systémem
Úvodní nastavení je pouhý začátek. Nyní přichází seznámení se systémem. Bývalí majitelé Androidu znají widgety, ty jsou zde také, ale v jiné formě. Jejich jediné místo je na nulté ploše nalevo.
Plocha a widgety
Notifikační centrum zobrazíte zatáhnutím od vršku displeje. Ovládací centrum se vyvolá tahem ze spodní části displeje a je rozděleno na dvě karty: přepínače a zkratky, druhá slouží jako hudební přehrávač.
Notifikační a ovládací centrum
iOS postrádá centrální nabídku aplikací (menu), jsou všechny aplikace přímo na plochách. Jejich mazání probíhá dlouhým podržením ikonky, která se rozechvěje a lze jí křížkem odstranit. Pokud máte iPhone 6s a novější, můžete kromě dlouhého podržení využít i silný stisk displeje (3D Touch), kdy u ikonky dojde k zobrazení nabídky zkratek.
Smazání aplikací a 3D Touch zkratky
Nabídku spuštěných aplikací (multitasking) vyvoláte dvojitým stiskem domovského tlačítka. Mezi aplikacemi takto můžete snadno přepínat, případně je ukončovat posunutím nahoru.
Nabídka multitaskingu
Dlouhým stiskem domovského tlačítka vyvoláte hlasovou asistentku Siri. Ta usnadní používání telefonu, protože místo hledání aplikace či nastavení, stačí vyslovit pokyn a Siri si s ním (většinou) poradí. Jediným problémem je, že neumí česky.
Začněte dotazem „What can you do?“ a Siri vám předvede, co umí. Pohrajte si.
Nastavení
Důležitou součástí systému je nabídka Nastavení, která je rozdělena na tématické bloky. Prvním je konektivita a sítě, kde lze aktivovat Wi-Fi, Bluetooth či mobilní data. Následují notifikace a ovládací centrum. Další blok se týká informací o telefonu a nastavení, ve kterém najdete informace o systému či volném místě v paměti a lze tu měnit vyzvánění, tapeta, nastavit zámek telefonu a další funkce.
Následuje sekce pro nákup obsahu a cloudové úložiště. Pod ním se nachází nastavení předinstalovaných aplikací. Poté je nastavení týkající se multimédií, tedy hudby, fotek, knih, her či videí. Následují sociální sítě a na úplném konci je nastavení nainstalovaných aplikací.
Nabídka nastavení
Ukázka aplikací
Domácnost: Jednotné centrum pro správu chytrých zařízení podporující platformu HomeKit. Tahle platforma se pomalu rozjíždí a zatím je jen málo zařízení, která takto lze ovládat.
iCloud Drive: Cloudové úložiště od Applu, zabezpečený prostor na uložení dat na internetu. S iPhonem získáte zdarma 5 GB, za větší úložiště už je třeba zaplatit.
Najít iPhone: Šikovná utilita pro nalezení, prozvonění, smazání či zablokování ztraceného iPhonu. V aplikaci vidíte všechna zařízení přihlášená pod stejným Apple ID.
Podcasty: Jak už říká název, aplikace slouží pro stahování a přehrávání podcastů. Při odběru oblíbených kanálů, budete vždy upozorněni při vydání nového podcastu. Jejich nabídka je tak široká, že si vybere prakticky každý.
Další užitečné aplikace: Kompas, Počasí, Akcie, Kalkulačka nebo Záznamník. I tyto šikovné aplikace získáte přímo se systémem.
Užitečná může být také Wallet (česky peněženka), kam lze ukládat podporované lístky, jízdenky, nebo slevové kupony.
Tipy a triky
Nahrání skladeb do iPhonu
Postup nahrávání hudby do iPhonu výrazně zjednodušil příchod hudební služby Apple Music. Ten totiž kromě přehrávání streamované hudby, přinesl i možnost ukládaní knihovny na iCloud. Díky tomu máte veškerou svou hudbu stále u sebe a jediným kliknutím si jí můžete kdykoliv stáhnout do zařízení. Pokud si však nehodláte službu předplácet, zůstanete stále odkázáni na nahrávání hudby přes iTunes. Tento způsob není příliš elegantní, ale stále funguje – zdarma a bez nutného přístupu k internetu.
Nahrávání skladeb přes iTunes
Stačí mít v iTunes nahranou hudební knihovnu a připojit iPhone k PC/Macu. Kliknutím na nově vzniklou ikonku telefonu se přesunete do informací o zařízení. V něm je pak nutné přejít do sekce hudba, kde lze v tabulce vybírat písně podle alba, interpreta nebo žánru. Posledním nutným krokem je synchronizace, která požadované změny provede.
Jak vytvořit vlastní vyzvánění?
Jakkoliv se to zdá jako banální problém, nastavit na iPhonu libovolnou skladbu na vyzvánění není jednoduché (tedy pokud si ji nekoupíte přímo od Applu, to pak jde jedním kliknutím).
Prvním požadavkem je, aby skladba byla kratší než 30 sekund. Můžete si ji tak oříznout v jakémkoliv programu a poté nahrát do iTunes nebo ji zkrátit přímo v něm. Stačí u nahrané skladby otevřít informace o skladbě a omezit její délku na 29 sekund. Poté je nutné vytvořit její AAC verzi, aby vznikl nový soubor s koncovkou *.m4a. Tu je třeba v počítači přejmenovat na *.m4r a tento soubor znovu nahrát do iTunes. Poté už skladbu nehledejte v sekci Hudba, ale v sekci Zvuky. Po připojení iPhonu ji pak můžete mezi zvuky vybrat a nahrát do iPhonu.
Jak si vytvořit vlastní vyzvánění na iPhone
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium