Dostupnost 5G pro každého. MediaTek představil levný 5G čipset Dimensity 820

Společnost MediaTek dnes představila nový přídavek mezi své mobilní čipsety, kterým je model Dimensity 820. Vůbec první zástupce řady 800. Výrobce se opírá o úspěšný 5G čipset Dimensity 1000, ovšem tentokrát šla do popředí cena. Nový čipset tak zpřístupní sítě 5G i těm uživatelům, kteří za svůj budoucí smartphone nebudou chtít utratit velký balík peněz. Čipset můžeme brát i jako přímou konkurencí pro Snapdragon 765G a Snapdragon 768G od Qualcommu.

Hlavní devizou čipsetu je jednoznačně podpora 5G, a to globálního pásma s frekvencemi pod 6 GHz napříč Asií, Severní Amerikou a Evropou. Dvouclusterový čipset se skládá ze čtyř jader Cortex-A76 o taktu 2,6 GHz a ze čtyř jader Cortex-A55 taktovaných na rovné 2 GHz. Součástí pouzdra je pětijádrový grafický čip Mali-G57. Dimensity 820 podporuje až čtyři fotoaparáty, které mohou mít rozlišení až 80 MPx, počítá se i podporou 4K multi-frame videa v HDR i s vylepšeným výkonem při hraní mobilních her. A zapomenout nesmíme ani na umělou inteligenci, která má být zase o něco výkonnější, než dříve.

Čipset podporuje maximální rozlišení displeje 2 520 × 1 080 pix, a to s obnovovací frekvencí až 120 Hz. Dále podporuje operační paměti typu LPDDR4x (až 16 GB), resp. úložiště typu eUFS. Konektivita zahrnuje WI-Fi 5, Bluetooth 5.1 a potěší i integrované FM rádio. První smartphony s 5G čipsetem Dimensity 820 od MediaTeku se na trhu objeví ve druhé polovině roku. Jedním z výrobců, který se spolehne na 5G od MediaTeku, by měl být jihokorejský Samsung, tedy alespoň u těch nejlevnějších 5G modelů.

Zdroj MediaTek

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Diskuze (7) Další článek: Huawei si vybral cestu. Na Google už se nespoléhá ani u nejlevnějších modelů

Témata článku: Sítě 5G, Smartphony, Qualcomm, Střední třída, MediaTek, Mobilní čipsety, Umělá inteligence, Dimensity, Wi-Fi, Čtyřnásobný fotoaparát, Hardware, Asie, Severní Amerika, Evropa, Čipset, GHz, Dostupnost


Určitě si přečtěte