Dotované mobily, aneb kolik stojí sleva?

Chystáte se koupit dotovaný telefon? Znáte podmínky, možnosti, výhody a nevýhody? Kdy se dotace vyplatí a kdy je lepší jít o dům dál?
Kapitoly článku

Možností kde koupit nový mobilní telefon je v dnešní době mnoho. V tomto článku se zaměříme na podmínky, za kterých si můžete koupit telefon u operátora za zvýhodněnou cenu s dotací. Právě dotace na nový mobil totiž v minulosti zákazníky lákaly nejvíce, svůj mobil totiž používají tak jako tak, takže jim nic nebrání v tom podepsat smlouvu na dobu určitou a získat tak výhodnější cenové podmínky než při nákupu za plnou cenu. Mimochodem na našem trhu prodají operátoři zhruba dvě třetiny telefonů. Jenže dotace (tedy rozdíl mezi plnou a zvýhodněnou cenou telefonu) se za posledního půl roku poměrně razantně smrskly a v případě že vám třeba končí smlouva na dobu určitou či kvůli pořízení mobilu zvažujete aktivaci nového čísla, pak si vše raději dvakrát rozmyslete.

TIP: Čtěte úvahu na blogu: Dotovaným mobilům zvoní hrana

Nápomocen vám může být právě dnešní přehled a související články, na které zde naleznete několik odkazů. Situace je totiž taková, že i ty nejvyšší dotace u nás často činí jen něco okolo 5 – 7 tisíc korun, ale celková suma za služby, kterou operátorovi za dobu úvazku zaplatíte, často dosahuje mnoho desítek tisíc korun! Je proto dobré vidět, kolik vás telefon bude v konečném součtu stát. Článek bych proto chtěl pojmout z pohledu běžného zákazníka, poukázat na to, co se změnilo za poslední dva roky od doby, kdy jsem psal tematicky stejně zaměřený přehled a jak se při nákupu zvýhodněného telefonu u operátora nespálit.

Klepněte pro větší obrázek
Značkové prodejny operátorů hýří akčními nabídkami na dotované telefony, kolik zákazník během kontraktu zaplatí za služby ale neinzerují

U všech operátorů existuje samozřejmě možnost koupě telefonu za plnou cenu, tím se k ničemu nezavazujeme. I zde ovšem najdeme značné cenové rozdíly, důkazem budiž tento blogerský počin reflektující cenové rozdíly pro tento měsíc. Dále je dobré vědět, že ani jeden z trojice GSM operátorů již své mobily neblokuje, můžeme je tedy využívat s jakoukoliv SIM kartou. Jedinou komplikací tak zůstává tzv. customizace, tedy uzpůsobení nabídky telefonu pro přímý přístup ke konkrétním službám konkrétního operátora. Tu najdeme hlavně u telefonů zakoupených u T-Mobile a Vodafone. O2 zatím nechává své telefony tzv. „čisté“.

TIP: Ceníky operátorů včetně vyznačení cenových změn najdete na MobilManii pravidelně každý měsíc, aktuální přehled je k dispozici zde

Nákup u operátora ovšem může být i výhodný – především pro firemní zákazníky s velkým počtem SIM karet, ale také z pohledu určitě jistoty. Zákazník ví, že telefon je určen pro český trh a většinou rovněž není problém s uplatněním případné reklamace. Pokud kupujete telefon u toho „svého“ operátora, zpravidla v něm nejdete i předinsalované datové nastavení, což můžeme považovat právě za součást výše zmíněné customizace. Telefon si také můžete na značkových prodejnách osahat a vyzkoušet, což třeba při nákupu na internetovém obchodě nelze.


Telefónica O2: méně muziky za více peněz

Každý zákazník, který má zájem o koupi dotovaného přístroje, musí uzavřít s operátorem smlouvu, ve které se zaváže využívat jeho služby dalších 24 či 36 měsíců. Zavazuje se k dodržování tzv. minimálního měsíčního plnění (MMP), které je od června tohoto roku nově stanoveno na dva roky. Dříve to býval rok jeden, což bylo z pohledu zákazníka výhodnější. Smlouvy uzavřené, respektive prodloužené před tímto datem zůstávají beze změny. MMP můžeme definovat jako sumu poplatků za všechny služby poskytnuté operátorem, nezapočítává se do ní roaming a služby poskytované třetími stranami jako například Premium SMS, audiotextové služby, atd.

Během délky trvání úvazku musíte utratit nejméně
O2 - minimální měsíční plnění (MMP)… za 24 měsíců… za 36 měsíců*
238 Kč5 712 Kč9 312 Kč
714 Kč17 136 Kč20 736 Kč
1 190 Kč28 560 Kč32 160 Kč
2 380 Kč57 120 Kč60 720 Kč
*pro třetí rok kdy není třeba dodržovat MMP uvažuji tarif NEON S za 300 Kč měsíčně

Zákazník může s ohledem na své potřeby vybírat ze čtyř úrovní MMP, přičemž platí, že čím větší měsíční účet slíbí, tím větší slevu na telefon dostane. MMP jsou v hodnotách 238, 714, 1 190 a 2 380 Kč. Telefon lze zakoupit jak k novým tarifům NEON a [:kůl:], tak ke starším Magnetickým i generacím těch předchozích. Problém může nastat u tarifů Simple, které operátor už aktivně nenabízí, ty s přídomkem „B“ navíc už nejdou od 11. května 2009 nově aktivovat. Nicméně, v rámci sjednocování délky úvazku u paušálních tarifů jsou Simply už jen s úvazkem na dva roky, dotovaný telefon vám operátor aktivně ani nenabídne. Pokud ale budete kombinaci Simple a dotovaný telefon výslovně požadovat a narazíte na dostatečně pružného konzultanta, měli byste ho dostat.

Noví zákazníci

Jako nový zákazník si u O2 můžete aktivovat buď výše zmíněné Simply či NEONy. Dále pak některé speciální tarify jako NEON XS (jen při přechodu z předplacené karty), Zero či Individual. Mladiství do 26 let pak mohou sáhnout po tarifu [:kůl:]. Jak víme, standardní tarify NEON v sobě integrují neomezenou službu a bez možnosti koupit si dotovaný telefon vyžadují rovnou úvazek na 24 měsíců. Zde bych se ještě zastavil u automatického prodlužování smlouvy. Jak se píše v podmínkách tarifů, smlouva se po dvou letech sama prodlužuje, pokud bude zákazník proti, pak mu operátor omezí neomezenou službu pouze na jedno číslo. Pokud chcete dotovaný telefon, máte v zásadě dvě možnosti. Tou první je vzít si tarif ve formě Basic – neomezená služba se tedy uplatní jen na jedno číslo v síti O2.

A tou druhou je úvazek na tři léta, pak máte možnost využívat neomezenou službu v plném rozsahu a zároveň mít zvýhodněný telefon. Stejně tak platí povinný dvouletý úvazek pro tarif [:kůl:], u něj vás ale za koupi dotovaného telefonu žádná sankce nečeká. Noví zákazníci ovšem musí u O2 při koupi dotovaného telefonu složit zálohu, ta se pro jednotlivá MMP pohybuje u běžných mobilů v rozmezí od 500 do 4 000 Kč, částka není pro každé MMP nastavena explicitně. Ve speciálních případech jako je Apple iPhone 3G může ale dosáhnout i 12 000 Kč (rozdíl mezi plnou a zvýhodněnou cenou). Záloha je vratná po třech měsících dobré platební morálky.

Stávající zákazníci

Pokud máte některý ze starších tarifů a doběhla vám smlouva nebo máte smlouvu na dobu neurčitou a máte alespoň rok aktivní číslo a dobrou platební morálku, pak můžete mít nový telefon prostřednictvím Mobil+. Paušálisté s historií zálohu platit nemusí, ale ceny jsou pro ně stejné jako pro nové zákazníky. Cenu už nejde snížit ani výměnou za věrnostní body, operátor totiž před časem celý program Benefit zrušil. Pokud máte smlouvu na dobu určitou, pak můžete využít Mobil+ už šest měsíců před jejím koncem, prodloužena pak bude o čtyřiadvacet plus jeden až šest měsíců.

Témata článku: Operátoři, T-Mobile, Nákup a ceny, Vodafone, O2, Apple iPhone, Apple iPhone 16GB, Apple iPhone 3G, Apple iPhone 3G 16GB, Apple iPhone 4GB, Nokia N97, Nokia N97 mini, T-Mobile G1, Neomezená služba, Mobil, Jistina, Možnost koupě, Měsíční účet, Třetí telefon, Sleva, Celý program, Sto, Simply, Celková suma, MOBI, Vodafone — Heureka.cz