Dotykový duel: Apple iPhone vs. Nokia Tube

iPhone znamenal zlom a pobláznil davy. Uživatelé jej chtějí, výrobci jej napodobují. Jak dopadne srovnání dotykových velikánů?
Kapitoly článku

Apple iPhone 3G a Nokia 5800 XpressMusic. Dva větší konkurenty byste hledali jen těžko. Z toho druhého pohledu ale zas takovými konkurenty nejsou. Vždyť jediné, co je spojuje, je ovládání pomocí dotykového displeje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Šaty dělají člověka

Začneme balením, které ostatně upoutá jako první. Už při pohledu na obě dvě krabičky je jasné, kam který telefon míří a víceméně odrážejí celkovou pozici telefonů. Apple iPhone 3G dostanete ve stylové, malé a precizně vyvedené černé krabičce, která není o mnoho větší než samotný telefon. Tomu ale bohužel odpovídá i minimalistický obsah balení – nabíječka s USB kabelem, sluchátka, jednoduchý manuál, hadřík a populární nástroj pro vyjmutí SIM-šuplíčku. Avšak nezbytné jsou samolepky s nakousnutým jablkem.

Zato Nokia 5800 XpressMusic je v krabici skoro třikrát větší. Sice nevypadá tak exkluzivně, ale uvnitř toho najdete o poznání více: nabíječka, baterie, sluchátka, adaptér s mikrofonem a ovládáním hudby, microUSB a TV kabel, náhradní stylus, trsátko-stylus na pružném poutku, stojánek a pouzdro.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Materiál a proporce

Teď ale k samotným telefonům. Jak iPhone, tak 5800 XM má exkluzivní místo v krabičce, které přijde při vybalování na řadu jako první. Ale který telefon vyndat jako první? U většiny by asi vyhrálo „jablko“. Nezapře se, že iPhone je prostě minimalistickou stylovkou, kdežto Nokia 5800 XpressMusic je funky telefonem pro mladé. Ale i pokud pomineme design, má iPhone navrch. Precizní zpracování, přední část z pravého skla lemovaná kovovým proužkem, zadní zas z kvalitního tvrdého plastu. Tomu může plastová Nokia jen těžko konkurovat.

Největší rozdíl je ale ve velikosti a tvaru. Zatímco Finka je spíše dlouhá a tlustší, kalifornské jablko placaté a široké. Subjektivně se lépe drží Nokia, zato v kapse bude lépe iPhonu. Jak se dalo předpokládat, těžší je iPhone, a to o téměř třicet gramů. Za porovnání stojí i prvky nařušující tvar telefonů. Oba výrobci se je snažili snížit na minimum, i tak ale Nokia se svými osmi tlačítky oproti čtyřem „ajfoňáckým“ vítězí. Na iPhonu najdete jen fotoaparát, 3,5 mm jack, konektor pro USB a šuplíček pro SIM kartu, Nokia k tomu přidává ještě slot na paměťovky, přední kamerku, světelné čidlo a konektor pro nabíjení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Jeden konstrukční rozdíl jsem ale záměrně nezmínil, protože souvisí i s energií. Nokii můžete sejmout zadní kryt (který kupodivu není nijak uzamčený, jen nacvaknutý) a pod něj vložit baterii o kapacitě 1320 mAh. Pod logem Applu se sice skrývá baterie o kapacitě ještě o něco větší, pokud byste se ji ale rozhodli vyměnit, musíte do servisu – zadní kryt u iPhonu totiž jen tak nesundáte. Je to na škodu? Popravdě – kolikrát jste si měnili baterii v telefonu? A není lepší jednou za pár let zavítat do servisu, než každý den sahat na vrzající kryt, který na telefonu ani pořádně nedrží?

Když dva dělají totéž...

Ještě než přejdeme k tomu, kvůli čemu tady o těchto dvou telefonech vedle sebe čtete, podívejme se na hardware jako takový. Hned na začátku je konektivita – často vytýkanou absenci sítí 3G nová generace iPhonu napravila, a tak už může s Nokií soupeřit. V obou případech nechybí ani Wi-Fi, ani Bluetooth. S Nokií jej můžete využít třeba k připojení externí klávesnice, u iPhonu s ním nesvedete nic jiného, než připojení Bluetooth headsetu nebo handsfree sady do auta. Fotku, kontakt nebo snad aplikaci přes něj nepošlete. Podobně je na tom i USB kabel – zatímco Nokia disponuje klasickým microUSB a podporou Mass Storage, 16 GB paměť v iPhonu zaplníte jedině přes iTunes. Ve výčtu parametrů tedy iPhone funkce má, praktické využití je ale oproti Nokii omezené.

S tím souvisí i paměť, ve které by se zdálo, že má iPhone navrch. Pravda, integrovaných 16 GB jen tak nějaký telefon nemá, ale osm gigabajtů v 5800 XM také není k zahození. Navíc si můžete dokoupit paměťovou kartu, v současnosti s kapacitou 16 GB, a rázem tak budete mít oproti iPhonu s Nokií navrch.

Další z výhod obou přístrojů je integrovaný GPS čip. Opět jsme na tom ale stejně jako u Bluetooth – zatímco Nokia 5800 XpressMusic nabízí plnohodnotnou navigaci a další můžete doinstalovat, u nás si zatím na iPhonu spustíte jen Google Mapy. Stejně tak fotoaparát. Přestože 5800 XM nefotí nijak slavně, se iPhonu integrovanými dvěma megapixely bez autofokusu si hravě poradí. A to vůbec nemluvím o videu, které nezvládá iPhone (na rozdíl od VGA videa Nokie) vůbec.

Klepněte pro větší obrázek 

Jablečný etalon

Do teď to pro iPhone nevypadalo moc dobře, ale teď dostane za vyučenou zase Nokia. Nejdůležitějším prvkem obou dotykových telefonů je bezesporu displej. Ten je tím, díky čemu se o nich teď bavíme. Oba přístroje zcela vypustily klávesnice a spolehly se na dotykové displeje. Apple iPhone má větší úhlopříčku (3,5“ vs. 3,2“), citlivější kapacitní snímání (vs. odporové u Nokie), multitouch (displej Nokie zvládne interpretovat jen jediný dotek), ale za to nižší rozlišení oproti QHD Nokie, v číslech 480 × 320 vs. 640 × 360 pixelů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Fyzicky je sice displej iPhonu větší, rozlišení má ale lepší Nokia

To jsou parametry, v tomto případě ale dost nevypovídající. Nokia se daleko více hodí na filmy, protože má displej v poměru stran 16:9 a vyšší rozlišení, na běžné používání daleko více užijete velká tlačítka iPhonu. V rukavicích si z něj ale nezavoláte a nenakreslíte obrázek. Ovšem tím nejdůležitějším je to, jak displej využívá software telefonu. A v tom jednoznačně vítězí iPhone.

Apple měl totiž opravdu velkou výhodu: začínal mobilní Mac OS X vyvíjet od začátku, a tak ho mohl pro dotykové ovládání uzpůsobit na 100%. Kdežto Nokia zachovala Symbian a ač se jí úprava pro ovládání dotykem opravdu povedla, iPhone nedohonila. Je to vidět hned po zapnutí i všude jinde. I na malém rozlišení má iPhone vše krásně prokreslené, zoptimalizované a nemáte problém číst ani ta nejmenší písmenka. A tam, kde se máte dotknout, je vše dostatečně velké a pokud klepnete o kousek vedle, iPhone si to domyslí a provede přesně to, co po něm chcete.

To Nokia na tom tak skvěle není. I když by teoreticky díky vyššímu rozlišení měla být (fyzicky) stejně velká písmenka lépe čitelná, není tomu tak. Stejně tak místy musíte palcem mířit opravdu přesně a nezřídka se vám stane, že se prostě uklepnete. Bod navrch získává Nokia za vibrační odezvu, kterou iPhone nenabízí. Díky ní se mi na 5800 XM psalo daleko lépe, ale ke klávesnicím až za chvíli.

Témata článku: Apple, Nokia, iPhone, Duel, Apple iPhone, Apple iPhone 16GB, Apple iPhone 3G, Apple iPhone 3G 16GB, Apple iPhone 4GB, Apple iPhone 7, Nokia 5800 Navigation Edition, Nokia 5800 XpressMusic, Dotyk, Pár kliků, Vrzající kryt, APP, Náhradní s, Šaty, Původní velikost, #Apple, MultiTouch displej, Dot, Finka, Slušná cena, Špatný fotoaparát, Apple iPhone na Heureka.cz