Dovolenková sezóna v plném proudu. Do zahraničí se podle O2 vydalo o 60 % víc cestovatelů než loni

Na letní dovolenou do zahraničí se letos vydalo o 60 % více lidí než loni. Vyplývá to ze statistik roamingového provozu zákazníků operátora O2. Nárůst vycestovaných lidí proti roku 2021, ještě značně poznamenaného covidem, není nijak zvlášť překvapivý. Do zahraničí se ale letos vydalo dokonce o necelou třetinu víc cestovatelů než v předcovidovém roce 2019.

S větším počtem zákazníků v zahraničí zaznamenal operátor i nárůst spotřeby roamingových služeb. Už jen za červen 2022 zákazníci spotřebovali stejný objem dat jako za oba prázdninové měsíce v roce 2019 dohromady a jako za celý červenec 2021. „Hlad po zahraniční dovolené u moře je letos enormní. Za posunem sezóny může být nejen chuť po dvou letech opět cestovat, ale i obava ze zdražování, ke kterému ve většině hlavních letovisek dochází se začátkem prázdnin,“ odhaduje chování zákazníků Silvie Cieslarová, ředitelka segmentu mobilních služeb v O2.

Většina zákazníků O2 zamířila do tradičních letních evropských destinací. Mezi nejoblíbenější výjezdové země patřily v červnu Itálie, Chorvatsko a Řecko. Naopak výrazný pokles v porovnání s rokem 2019 operátor zaznamenal u Bulharska. Z mimoevropských zemí se proti roku 2019 zdvojnásobil počet připojených SIM karet z Egypta.

Top 12 nejnavštěvovanějších států v červnu 2022 (mimo státy sousedící s ČR):

1. Itálie
2. Chorvatsko
3. Řecko
4. Slovinsko
5. Francie
6. Španělsko
7. Maďarsko
8. Velká Británie
9. Turecko
10. Nizozemí
11. Belgie
12. Egypt

Zdroj: O2

Pro používání roamingových služeb (volání, SMS, data) v zemích Evropské unie už zákazník nepotřebuje aktivovat žádné speciální balíčky, volá i datuje v režimu „jako doma“ (tzv. roam like at home). Jiná situace je ovšem v evropských zemích, které nepatří do EU, a také všech ostatních státech.

Zejména v exotických zemích, s jejichž operátory nemají obvykle ti tuzemští uzavřeny žádné výhodnější roamingové dohody, se může datování s domovskou českou SIM kartou náramně prodražit. Operátoři jsou schopni si účtovat i několik stokorun za jediný přenesený megabajt!

Diskuze (5) Další článek: Reklamy přichází už i na zamykací obrazovky telefonů. Co z toho bude mít uživatel?

Témata článku: O2, SMS, Statistika, EU, Roaming, Evropská unie, Big data, Česká republika, Zákazníci, Belgie, Zahraničí, Turecko, Francie, Sezóna, Velká Británie, Covid, Chorvatsko, Itálie, Slovinsko, Nizozemí, Maďarsko, Řecko, Španělsko, Egypt, Bulharsko