Dovoz telefonu z Číny: zmapovali jsme poplatky, placení cla i DPH

  • Telefon za 3 000 Kč může našince ve finále stát 4 000 až 5 000 Kč
  • Pokud se vlezete do 150 eur, neplatíte clo. Do 22 eur ani DPH
  • Při doručení do ČR je nejsnazší nechat se před celníky zastoupit
Dovoz telefonu z Číny: zmapovali jsme poplatky, placení cla i DPH

Koupit si telefon v Číně, nebo jiné třetí zemi (mimo Evropskou unii), je dnes díky internetu snazší, než kdy dřív. Vysněný telefon tak můžete mít za nižší cenu, ale existují zde i mnohá rizika. Například s platbou, délkou doručení, proclením či reklamací. Zvýšenou pozornost věnujte kompatibilitě s českým LTE.

Klepněte pro větší obrázek
Telefon lze v dnešní době objednat levněji z Číny, jen čtetě následující řádky ať víte, co to obnáší (obr.: aliexpress.com)

Díky velkým obchodům jako je třeba AliExpress lze rizika snížit, pamatujte ale na to, že ceny uvedené na čínských eShopech nejsou pro našince konečné. Zboží z dovozu totiž obecně řečeno podléhá clu a DPH, existují ale výjimky. Jde o zásilky, které splňují podmínky pro zboží nepatrné hodnoty:

  • do 22 EUR – zásilky do této hodnoty jsou osvobozeny od cla i DPH
  • 22 až 150 EUR – rozmezí, ve kterém jsou zásilky osvobozeny od cla (DPH se platí)
  • od 150 EUR – nad tuto hodnotu se platí clo i DPH

Kurz, kterým se řídí přepočet vyhlašuje každý rok Celní správa, najdete ho zde a pro rok 2017 činí 27,021 Kč/1 €. Tak či onak, zásilka se bude pravděpodobně clít. 21% daň z přidané hodnoty se počítá ze sumy hodnoty zboží + náklady na přepravu + vyměřené clo. Náklady na přepravu je dobré mít na faktuře, jinak budou v celním řízení dopočteny dle tabulkových cen v ČR obvyklých, což není výhodné.

Běžná pošta

Pokud zvolíte běžnou přepravu (například u AliExpressu), skončí zásilka na vyměňovací poště v pražských Košířích, kde projde celním řízením. Teprve po ukončení celního řízení lze zásilku dodat adresátovi. V tuto chvíli máte možnost nechat se Českou poštou zastoupit. V takovém případě musíte poštu zplnomocnit k celnímu řízení plnou mocí, posléze proběhne řízení, na jehož konci bude zboží propuštěno do volného oběhu a vyměřen celní dluh.

V rámci zastupování za vás pošta uhradí clo a další poplatky, které jí pak zaplatíte při převzetí. Počítejte s poplatkem 192 Kč za předložení zásilky celnímu úřadu a vyhotovení správního dokladu (JSD) na základě Plné moci. Poplatky najdete v ceníku.

Pokud si chcete celní řízení vyřídit sami, můžete. Musíte se ale osobně dostavit na výše uvedenou vyměňovací poštu a podat celní prohlášení s tím, že je třeba prokázat celní hodnotu zboží – fakturou, dokladem o úhradě, nebo jiným způsobem, který se nabízí.

DHL

Zvolíte-li si k přepravě DHL, můžete pro celní odbavení využít jejich služeb. Stačí, když vyplníte tento formulář a o vše ostatní se dopravce postará. Ke zplnomocnění k celnímu zastupování budete potřebovat číslo EORI, které si lze vygenerovat na webu Celní správy. I DLH si účtuje poplatek za proclení, ten činí 2 % z celkové částky cla a daní, nejméně 550 Kč, nejvýše 2 000 Kč. Vyměřené celní poplatky a DPH vybere kurýr v hotovosti při předání zásilky.

Poplatek se nehradí, pokud se rozhodnete si zásilku proclít sami. V tu chvíli DHL vydá dokumentaci k zásilce. S dokumenty a vytvořeným JSD se klient musí dostavit na místo příslušný celní úřad dle toho v jakém dočasném skladu se zásilka nachází. V případě DHL Express to je buď Praha Zdiby, Ostrava Mošnov nebo Brno Slatina.

Některé eShopy jako například Amazon nabízejí zaplacení cla a DPH v rámci objednávky, odesílatel však musí při odeslání zásilky přes DHL vybrat volitelnou službu DTP. V tomto případě příjemce sice clo ani DPH neplatí, ale stále je nutné proclít zásilku na konečného příjemce a doložit doklady.

Podhodnocené zásilky bývají odhaleny

Pozor si dávejte na šizení s hodnotou zásilky. Některé čínské eShopy nabízejí, že připraví dokumentaci k zásilce s nízkou celní hodnotou, aby příjemce clo a DPH nemusel hradit, to ale celníci většinou odhalí. V těchto případech požadují doložení dokladů o platbách do zahraničí, což prodlužuje řízení a v krajním případě může být povolán i znalec.

Nezávisle na deklarované hodnotě se může stát i to, že si celníci zboží vyžádají na fyzickou kontrolu. Pak počítejte s několikadenním zdržením a s tím, že zásilka bude otevřena a prohledána.

Další informace o dovozu najdete na webu Celní správy.

Váš názor Další článek: Baterie přestávají létat, stále častěji k nám plují. Jak se to projeví na ceně?

Témata článku: Čína, Nákup a ceny, LTE, Evropská unie, Zdiby, Celková částka, FAQ, Krajní případ, Dluh, Zboží, Cin, Česká Pošta, DHL, JSD, Hotovost, Kurz, Vysněný telefon, Telefon, Praha, AliExpress, Celníci, Kurýr, DLH, Pop, Celní řízeníVybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android