Doznání ČTÚ: operátoři u nás zdražují a znevýhodňují

Tohle byste asi nečekali, léta ČTÚ tvrdil, že vše je v nejlepším pořádku a snažil se to i dokázat. V dotazníku pro Brusel ale kápnul božskou...

Úředníci Českého telekomunikačního úřadu jsou ve při. Dohadují se s Evropskou komisí, Organizací pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, se spotřebiteli a společnostmi, které na základě svých analýz porovnávají ceny na různých trzích. ČTÚ zarputile tvrdí, že ceny u nás jsou někde uprostřed evropského žebříčku a nemáme si na co stěžovat, dokonce v tomto duchu „vyrábí“ i oponentní analýzy, pokud pro něj nějaká zahraniční zpráva nevyznívá zrovna nejlépe.

ČTÚ prostě zpochybňuje všechno a všechny, jako jediný správný vnímá svůj postoj a krédo, že nejlépe je nedělat nic a trh se o sebe postará sám, protože jedině tak lze zajistit to pravé konkurenční prostředí. Má pak takový ústav smysl?

Podražily SMS, tarify operátoři znevýhodnili

Tuzemský analytik Jiří Peterka ale na serveru Lupa.cz přináší odhalení pravdy, doznání ČTÚ, které mělo zůstat tuzemskému publiku utajeno. Úřednický sbor tuzemského regulátora totiž moc dobře ví, jak se věci mají, pravda ale měla zůstat jen ve zprávě nebo chcete-li dotazníku, který ČTÚ a Ministerstvo průmyslu a obchodu vypracovali pro Evropskou unii. Dotazník se týkal fungování regulace roamingu, dopadů na trh, chování spotřebitelů a dotazu na regulaci samotnou, jakým směrem by se měla ubírat.

Klepněte pro větší obrázek
Regulace je k ničemu, říká ČTÚ. Tradiční rétoriku úřadu ale střídá šokující přiznání

Podobné dotazníky a připomínky samozřejmě posílají do Bruselu nejen národní regulátoři zemí sedmadvacítky, ale také mobilní operátoři. Ti už léta svorně tvrdí, že žádná regulace není třeba a trh je dostatečně konkurenční. A na nižších ziscích z roamingu se zahojí jinde. Národní regulátoři ze zemí EU zaujímají svorně opačné stanovisko, tedy až na jednu výjimku. Uhodnete, kdo takříkajíc trhá partu a kope s operátory?

Regulace nic prospěšného nepřinesla, tvrdí ČTÚ

Nebylo to těžké, kdo tipoval ČTÚ, ten se nemýlil. Český regulátor přispívá do evropské roamingové konzultace názorem (dokument k nahlédnutí zde, formát PDF), že s regulací by se mělo přestat. Stručně vzato ČTÚ tvrdí, že poptávka po hlasových službách kvůli regulaci klesá, operátoři drží ceny u cenových stropů a regulace nemá žádný přínos pro konkurenční prostředí.

U dat také není regulace potřebná, jelikož zde si operátoři dovedou konkurovat a nabídnout lepší ceny i bez ní. A konečně SMSky – těch se posílá víc, ale operátoři se s cenou také drží u stropu a nabízí se otázka, zda spotřebitelé volání nenahrazují textovkami… A zda je to vůbec ku prospěchu věci?

Mnohem zajímavější je ale doznání v odpovědi na otázku číslo 23: „Zaznamenali jste nějaké významné dopady na domácí ceny nebo změny ve struktuře tarifů operátorů v oblasti nabízených služeb po nebo krátce před zavedením regulace? Pokud ano, prosím o vysvětlení a poskytnutí detailů změn ohledně ceny, podmínek, atd.“

ČTÚ spolu s Ministerstvem průmyslu a obchodu přiznávají, jak se věci mají:

  • všichni tři operátoři poskytující roamingové služby zvýšili ceny vnitrostátních SMS
  • dva z operátorů (Telefónica O2 a T-Mobile) restrukturovali národní hlasové tarifu v neprospěch spotřebitelů
Klepněte pro větší obrázek
Svou zkorumpovaností se Česká republika řadí mezi africké země a v žebříčcích se každoročně propadá ještě o nějaký ten stupínek níž. Že by zde byla příčina chování regulátora?

Velmi zajímavé, co říkáte? Škoda, že nám ČTÚ takto otevřeně neříká pravdu i veřejně v České republice. Nabízí se samozřejmě otázka, čí zájmy ČTÚ vlastně prosazuje a proč? Z výše uvedeného je jasné, že zájmy spotřebitelů to nejsou…

Diskuze (143) Další článek: Základka v Jižní Koreji: místo učebnic budou tablety

Témata článku: , , , , Jiří Peterka, Žně