Drahá mobilní data nutí lidi držet se zkrátka. Přesto se přenesený objem zdvojnásobil

V Česku máme jedny z nejvyšších cen za mobilní data v rámci EU. Lidé se je proto snaží používat co nejméně a kde to jde, připojují se přes Wi-Fi. Nutnost mobilního internetového připojení se ale stává jednou ze základních lidských potřeb, a tak i přes nemravné ceny českých operátorů spotřeba mobilních dat roste.

Za uplynulý rok se podle statistik Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) přeneslo v sítích tuzemských operátorů celkem 368 petabajtů (PB) dat, tj. 368 milionů gigabajtů. Proti spotřebě roku 2017 jde o dvojnásobný nárůst. Zásluhu na tom má ovšem zejména služba fixní LTE (tzv. pevný internet vzduchem), která nemá data omezená FUP limitem.

Klepněte pro větší obrázek
Vývoj spotřeby dat přenesených přes mobilní sítě. Zvlášť jsou uvedeny služby fixního LTE, které v podstatě suplují pevné domácí připojení a jsou dostupné za běžné tržní ceny, zvlášť mobilní data, za která si operátoři účtují nehorázně vysoké sumy. Obojí přitom běží na stejné LTE technologii (Zdroj: ČTÚ)

Zatímco přes mobilní data uživatelé přenesli celkem 135 PB, přes fixní LTE objem přenesených dat překonal 234 PB. Vyplývá to z dat, která ČTÚ zveřejnil v rámci své výroční zprávy za rok 2018. Na jednu SIM kartu z celkem cca 8 milionů využívající mobilní datové služby tak připadlo měsíčně v průměru 1,23 GB dat, což je proti jiným evropským zemím směšně málo a ukazuje to, jak operátoři svými ustřelenými cenami škrtí spotřebu. SIM karta využívající fixní LTE měsíčně přitom průměrně spotřebovala 60,31 GB dat.

Diskuze (19) Další článek: Adobe Premiere Rush pro Samsungy je tady. Bezplatná je však jen trial verze

Témata článku: , , , , , , , , , Pře, LTE technologie, Spotřeba, Lid, GB data, Internet, Objem, Česká republika, Data, Operátor, MOBI