Drogové kartely lákají mladé na sociálních sítích. Slibují dobrodružný život v přepychu

Latinskoamerické kriminální gangy stále častěji rozšiřují svůj vliv a nelegální byznys prostřednictvím sociálních sítí a komunikačních aplikací. Působí na Facebooku, Twitteru či Instagramu, i když tím riskují, že policie získá množství stop vedoucích k jejich dopadení, píše časopis Foreign Policy.

Když loni kolumbijská policie zatkla šéfa gangu La Local Diega Optru, uvedla, že jeho čilý život na Instagramu byl pro úspěšnou operaci klíčový. Boss zapletený do obchodu s drogami, vydírání a vražd ve městě Buenaventura se rád fotil ve značkovém oblečení se šperky a střelnými zbraněmi.

Optra nebyl výjimkou. Gangy napříč americkým kontinentem prostřednictvím sociálních sítí získávají nové členy, zastrašují konkurenci, prodávají drogy či zprostředkovávají prostituci. Experti uvádějí, že tyto aktivity se z Mexika rozšířily do Brazílie, Kolumbie i Spojených států. Podle zmíněného magazínu se nejvyšší šéfové podsvětí obvykle snaží nezanechávat po sobě významnější digitální stopu, ale lokální buňky nebývají zdaleka tak opatrné.

Od Mexika po Itálii

Kupříkladu brazilská organizace Comando Vermelho obchodující se zbraněmi a narkotiky používá Twitter k přetahování lidí z konkurenčních skupin. Většinou je vydírá hrozbou násilné smrti. Nahrávky z vyřizování účtů pak mají komunitě ukázat, kdo skutečně vládne. Klany také díky sociálním sítím mohou pečlivě monitorovat podezřelé členy a případné informátory. Zveřejněné záběry z jejich trestaní či likvidace následně slouží pro výstrahu ostatním.

Další kategorií jsou videa zejména na TikToku, která oslavují a šíří kulturu gangů a snaží se ji v očích mladých uživatelů normalizovat. „Je to narkomarketing. Kartely využívají těchto platforem k propagaci prstřednictvím požitkářského života svých členů,“ řekla listu The New York Times antropoložka z univerzity v Murcii Alejandra Olverová, která studuje aktivitu mexického organizovaného zločinu na sociálních sítích.

Ve Spojených státech se v poslední době kupříkladu začaly šířit záběry zběsilé lodní honičky, kterou sdílelo mnoho mladých lidí. Následně na ně mířil další obsah z dílny kartelů. Nejde však jen o záležitost amerického kontinentu, sociální sítě v poslední době používá také italská mafie. Obzvlášť na jihu a na Sicílii takto cílí na frustrovanou mládež.

Diskuze (2) Další článek: Dostaňte iPhone dokonale pod kontrolu. Apple vydal přehledného průvodce

Témata článku: Sociální sítě, Vyřizování


Určitě si přečtěte

Garmin Pay funguje skvěle, ale jak do hodinek dostat i věrnostní karty?
Filip Kůžel
Bezkontaktní platbyChytré hodinkyGarmin
Hejt na Google. Android 11 vzal skvělé bubliny a totálně je zkazil
Filip KůželVladislav Kluska
HejtAndroid 11
T-Mobile ztratil 140 tisíc zákazníků, mizí mu předplacenkáři. Na tržbách si ale polepšil
Jan Láska
StatistikaHospodaření a financeT-Mobile
Hodinky Huawei se naučily instalovat aplikace a reagovat na notifikace. Ale…
Filip Kůžel
Polochytré hodinkyTýden mobilně
Vybíráme 13 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu

Vybíráme 13 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 13 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si šest až čtrnáct tisíc korun

Jan Láska | 26

Jan Láska
Střední třídaSmartphonyNákup a ceny
O tom, jak DxO zadupal špičkový Samsung. Kritika se cení, ale nesmíte při ní dělat chyby
Filip KůželJan LáskaMartin Miksa
DxOMarkTýden mobilně