DualSIM a Android: Jaké jsou smartphony Gigabyte?

Vyzkoušeli jsme trojici nových smartphonů Gigabyte. Jak funguje Android ruku v ruce s podporou dvou SIM karet současně?

Letošní rok přináší na mobilní trh stále více dualSIM telefonů. Dříve byly podobné modely doménou jen méně známých výrobců, letos se telefony pro dvě SIM karty setkáváme i u věhlasnějších značek. Dnes si představíme trojici dualSIM komunikátorů s Androidem od společnosti GigaByte.

S komunikátory společnosti GigaByte se už nějaký ten rok na našem trhu můžete setkat. Až do nedávna drtivá většina z nich běžela na operačním systému Windows Mobile, byl to například populární model GSmart S1205. Minulý rok se objevil jeden model s Androidem, měl označení GSmart G1305, nebyl však určen pro český trh. Setkat jste se s ním ale mohli u našich slovenských sousedů, tam ho operátor Orange prodával jako brandovaný model Orange Boston. Nicméně šlo o klasický komunikátor pro jednu SIM kartu.

Pro rok 2011 GigaByte naplánoval uvedení trojice dualSIM Android komunikátorů, které budou běžně dostupné i u nás. Měly být sice k dispozici už na začátku roku, ale jejich výroba se o pár měsíců opozdila. Jako první byl uveden v dubnu model GSmart G1317D, v červnu poté GSmart G1310, a v červenci to byl GSmart G1315

Co mají tyto komunikátory společného?

Když nahlédneme do technických parametrů všech tří modelů, zjistíme, že hardwarově jsou téměř identické. Všechny jsou postaveny na levnějším čipsetu Qualcom MSM7225-1, jehož velká nevýhoda je, že neobsahuje grafický procesor, všechny výpočty tak provádí procesor hlavní. Hry jako Angry Birds a podobné na nich sice spustíte, ale jsou téměř nehratelné, díky mizernému framerate. Tyto telefony pro hry prostě určené nejsou. Běžné aplikace, jako je internetový prohlížeč, e-mailový klient, YouTube přehrávač a podobně, s plynulostí problém nemají, svižný je i pohyb v menu a na domovských obrazovkách.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Paměti ROM mají shodně všechny modely po 512 MB. Po odečtení místa, co zabírá systém, se dostaneme zhruba na 170 MB, které jsou volné, a slouží jako interní paměť pro instalaci programů. Velikost RAM je 256 MB. Jako operační systém je použitý Android 2.2.2, čili není problém přesunout na paměťovou kartu ty aplikace, co to podporují.

Princip použití dvou SIM karet je u všech těchto přístrojů identický. Na příjmu jste vždy na obou číslech najednou, jakmile ale z jedné karty voláte, nebo přenášíte data, je druhá karta neaktivní, nikdo se vám na ni nedovolá. Simultánně tedy fungují jen pro příjem hovorů v pohotovostním režimu. Verze operačního systému Android je upravena pro používání dvou SIM karet, ve stavové liště vidíte dvakrát sílu signálu, při volání nebo psaní SMS máte na výběr, kterou SIM kartu použijete.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Výdrž všech tří komunikátorů je s poslední verzí firmware prakticky totožná, při intenzivnějším využívání budete nabíjet denně, při střídmějším zvládnete dny dva. Komunikátory obsahují stejný typ baterie, jde o Li-Pol s kapacitou 1 260 mAh.

GigaByte GSmart G1317D

Nejlevnější a nejhůře vybavený ze všech tří modelů je GSmart G1317D. Jako jediný z trojice používá rezistivní displej, díky čemuž se prsty o něco hůře ovládá (i když to může být naopak výhoda pro ženy s dlouhými nehty).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Velikost komunikátoru je 113,5 × 60 × 13,3 milimetrů, hmotnost s baterií je 116 gramů. Zadní a boční části krytu jsou z matného plastu, nejsou na nich tedy vidět otisky prstů. Úhlopříčka displeje je 3,2 palců, ovšem rozlišení je jen WQVGA (240 × 400 bodů), takže rastr displeje je docela hrubý.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Fotoaparát má rozlišení 3 Mpx, vedle něj je i přisvětlovací LED dioda. Spokojit se ale musíte s fixním zaostřením a celkově nižší kvalitou fotografií a videa, barvy jsou hodně vybledlé. Video zvládnou všechny tři modely nahrávat v rozlišení 640 × 480.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Po svém uvedení měl GSmart G1317D problémy s výdrží baterie. I když jste telefon téměř nepoužívali, dokázala se baterie vybít za půl dne. Taktéž docházelo k samovolných restartům, několik denně jich nebylo výjimkou. To vše ale vyřešil nový firmware, výdrž baterie se zvedla na dva dny, a samovolné restarty už jsou minulostí.

GigaByte GSmart G1310

GSmart G1310 má už displej kapacitní. Gorilla Glass to sice není, ale několik pokusných škrábanců hřebíkem ustál bez úhony. Úhlopříčka 3,2 palců při HVGA rozlišení je kombinace pro oko dobrá, v porovnání s GSmart 1317D se stejnou úhlopříčkou je zobrazení znatelně jemnější. Pokud se stanete majitelem tohoto modelu, pak oceníte hardwarová tlačítka pro příjem a odmítnutí hovoru pod displejem, hlavně v zimě, kdy se kapacitním displejům moc nechce reagovat na promrzlé prsty. Mezi nimi je ještě jedno tlačítko, jehož stisk vyvolá seznam posledně spuštěných aplikací. Je to docela rychlá a příjemná funkce, která supluje dlouhý stisk dotykové klávesy se symbolem domečku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Velikost tohoto komunikátoru je 113,5 × 60 × 12,9 milimetrů, s baterií váží 117 gramů. Všechny kryty jsou z lesklého plastu, o otisky prstů nebude nouze.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Fotografie zvládne pořizovat v lepším rozlišení, než jeho bratříček GSmart G1317D, mimo LED diody umí i automaticky ostřit. Pro focení buď stisknete softwarovou spoušť na displeji, nebo hardwarovou na pravé straně přístroje. Tuto spoušť mají všechny tři modely, u GSmart G1310 a Gsmart G1315 je dvoupolohová, kdy namáčknutím zaostříte. Snímky mají maximálně 5 Mpx, jsou ostré, barvy naopak zase hodně přesaturované.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Tento model měl identické problémy, jako GSmart G1317D, baterie měla mizernou výdrž, a docházelo taktéž k restartům. Opět to vyřešil nový firmware, baterie drží perfektně, a k samovolnému restartu zatím nedošlo.

GigaByte GSmart G1315

Tento model je ze všech tří nejlepší, hlavně kvůli většímu kapacitnímu displeji. Sice 3,5 palce už dávno nejsou hitem, jako tomu bylo v době uvedení iPhone s identickou úhlopříčkou, ale ve střední třídě, kde se většinou setkáváme s 3,2 palci, je to potěšující. Větší displej znamená pohodlnější ovládání prsty, a i těch pár desetin palce v porovnání s GSmart G1310 jsou znát.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Co se týče velikosti, je GSmart G1315 největší z dualsimové trojice, má rozměry 113,5 × 61,3 × 13,3 milimetrů, s baterií váží 118 gramů. Taktéž je z lesklých plastů, jeho design vylepšuje stříbrná lišta kolem všech bočních stran.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Fotoaparát má taktéž 5 Mpx, kvalita fotografií není sice optimální, ale ze všech tří modelů je asi nejlepší, byť by barevné podání mohlo být o něco lepší. Pro focení v šeru a ve tmě potěší LED přisvětlovací dioda, kterou najdeme i u jeho bratříčků. Po stažení odpovídají aplikace z Android Marketu ji lze využít i jako svítilnu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

GSmart G1315 je i stabilnější co do softwarové stránky, nezaznamenal jsem u něj žádné problémy s baterií ani restarty. Jediné, na co si někteří uživatelé stěžují, že po delším hovoru skrze první SIM kartu se odpojí SIM karta druhá, a nelze se na ní dovolat. Podle informací servisu se to děje jen v ČR a tuto zvláštnost přijede dle informací distributora prověřit přímo servisní tým výrobce.

Celkově tedy můžeme nové dualSIM telefony Gigabyte doporučit, zejména užviatelům, kteří nemají náročné multimediální požadavky a hodlají více telefonovat, než hrát a fotit. Výrobce dal najevo, že se o rozvíjející portfolio dvousimkových Androidů hodlá starat a uživatelská zkušenost s jednotlivými modely by se po aktualizaci firmwaru měla vylepšit.

Diskuze (44) Další článek: Windows 8 bude startovat ďábelsky rychle (video)

Témata článku: Gigabyte, Android, Smartphony, DualSIM, Apple iPhone 4GB, Gigabyte Gsmart G1310, Gigabyte Gsmart G1315, Gigabyte Gsmart G1317d, Gigabyte Gsmart S1205, Populární model, Jak, Klasický komunikátor, Uživatelská zkušenost, Příjemná funkce, Giga, Velká nevýhoda, Stejný typ, Typ baterie, #Android, Použitý android, Dual sim telefony na Heureka.czGoogle není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Horší než covid, mobilní výrobci zažívají krušné časy. Samsungu uvízlo po světě 50 milionů neprodaných telefonů

Horší než covid, mobilní výrobci zažívají krušné časy. Samsungu uvízlo po světě 50 milionů neprodaných telefonů

** Dozvuky pandemie, nedostatek čipů a teď zase válka ** (Nejen) mobilní výrobci zažívají krušné časy ** Samsung má např. ve skladech na 50 milionů neprodaných telefonů

Martin Chroust
Nižší třídaStřední třída
Atomic Heart se připomíná novým trailerem. Akce ve stylu série BioShock by měla vyjít do konce roku

Atomic Heart se připomíná novým trailerem. Akce ve stylu série BioShock by měla vyjít do konce roku

Už jsou to více než 4 roky, co nám studio Mundfish představilo svoji novinku. Vypadá to, že se vývoj konečně zdárně blíží ke konci.

Martin Nahodil
Atomic HeartVideo
Recenze městského elektrokola Gogoro Eeyo 1s. Hromada stylu a rám jako ze sci-fi

Recenze městského elektrokola Gogoro Eeyo 1s. Hromada stylu a rám jako ze sci-fi

Hmotnost pod 12 kg je u běžných kol považována za skvělou, u elektrokol pak patří do říše snů. Těch zajímavostí je však na Eeyo 1s ještě více, rovnou ale upozorním, že není pro každého.

Jiří Kuruc
ElektromobilitaCyklistikaTesty
Pitva Samsungu Galaxy Z Fold2. Vnitřnosti ohebného telefonu, to je technologický koncert

Pitva Samsungu Galaxy Z Fold2. Vnitřnosti ohebného telefonu, to je technologický koncert

Skládací telefony jsou stále docela nové a drahé, takže se nepoštěstí narazit na kus k popravě každý den. Tento má zničený vnitřní displej, ale jinak je funkční. Tak se pojďme podívat, jak to Samsung uvnitř vyřešil.

Jakub Michlovský
Ohebný displejSamsungPitva
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Kříží dráhu Země, je obrovský a nezvykle modrý. Vědci odhalili tajemství asteroidu Phaethon

Kříží dráhu Země, je obrovský a nezvykle modrý. Vědci odhalili tajemství asteroidu Phaethon

** Phaethon je pět kilometrů velký asteroid, kteří se pohybuje po protáhlé dráze okolo Slunce ** Phaethon má modrou barvu a vědci už ví, proč tomu tak je

Petr Kubala
AstronomieAsteroidyVesmír
Jak prolomit zapomenuté heslo ve Windows 10. Je to až překvapivě snadné...

Jak prolomit zapomenuté heslo ve Windows 10. Je to až překvapivě snadné...

V době, kdy je tlak na volbu co nejsilnějších hesel, není nic výjimečného, když heslo zapomenete. Co ale dělat, když se pak nemůžete dostat do Windows?

Antonín Trčálek
NávodyHesloWindows 10