Dva nové Walkmany Sony Ericssonu

Jeden levný, druhý zastřený tajemnem. Sony Ericsson představil dva nové zástupce hudebních telefonů Walkman.

Sony Ericsson dnes představil dva nové přírustky rodiny Walkmanů. Nejnižší model řady, W200i, se pochlubí nízkou cenou, plnou podporou hudby a slotem pro paměťové karty. U W880i můžeme zatím výbavu jen odhadovat, protože Sony Ericsson uvedl jen strohé informace a dva tajemné obrázky.

Sony Ericsson se značkou Walkman vypůjčenou od japonské části dvojice zaznamenal nesporný úspěch. Prvním modelem, kde ji výrobce využil, se v srpnu 2005 stal W800i. Tehdy šlo ale ještě prakticky o dvojče běžných modelů a jedinými odlišnostmi byla všudypřítomná oranžová barva a obsah balení upravený pro hudební fanoušky. První Walkman se zákazníkům velmi líbil a Sony Ericsson úspěchu samozřejmě využil. Do dnešního dne představil dalších devět členů řady W, které se postupně od základní výrobní linie snažily odlišit. Stále větší zaměření na hudbu představovalo nové příslušenství či nové verze hudebního přehrávače.

Do konce roku 2006 se na světě prodalo 15 milionů Walkmanů a Sony Ericsson se stal předním výrobcem hudebně zaměřených mobilů. Dnes nám předvedl dvě novinky, se kterými vstoupí do roku 2007. První z nich, W200i, přináší hudbu mezi ty nejméně náročné. Jde totiž o jednoduchý telefon s nejběžnějšími funkcemi, u nějž je zlatým hřebem specifikace slot pro paměťové karty. Druhá novinka, W880i, bude prvním velmi úzkým Walkmanem, který navíc přidá i „žiletkovský“ design. Kromě telefonů Sony Ericsson uvedl také nové Bluetooth příslušenství.

Sony Ericsson W200i: když hudba stačí

S příchodem W200i by si Walkmana od Sony Ericssonu už měl dovolit úplně každý, to je hlavní cíl švédsko-japonského výrobce. Nový Walkman by měl především nahradit levné MP3 přehrávače a hlavní důraz se tak samozřejmě klade na hudbu. Toto zaměření naznačuje už jen dvojí barevné provedení, jež v obou případech ve velké míře obsahuje oranžovou složku. Doplněna může být bílou (Pulse White) či černou barvou (Rhythm Black). Telefon bude vybaven přehrávačem Walkman 1.0, jenž půjde spustit stisknutím speciálního tlačítka a poradí si s hudebními formáty MP3 a AAC.

SE_W200i01.jpg SE_W200i02.jpg SE_W200i03.jpg SE_W200i04.jpg
Sony Ericsson W200i

V balení budou připravena sluchátka HPM-64 s funkcí Bass Reflex, s níž by se hudba neměla ztrácet ani v zesílených basech, které obstará funkce přehrávače MegaBass. Balení bude rovněž obsahovat paměťovou kartu Memory Stick Micro o kapacitě 128 MB, která doplní vestavěnou paměť 27 MB. Dohromady tak po rozbalení telefonu bude zákazník do paměti přes kabel či infraport napěchovat zhruba 40 písniček a pokud to bude málo, lze použít dokoupenou kartu až do kapacity 2 GB. Ta už pak stačí na celých 500 písniček. U správného hudebního telefonu nesmí chybět FM rádio a W200i se nenechal zahanbit. Podporuje i RDS a umožňuje nastavení dvaceti frekvencí oblíbených stanic. Rádio, které může hrát i do vestavěného reproduktoru, navíc bude možné využít i jako budík.

13.jpg 07.jpg 08.jpg10.jpg04.jpg02.jpg

Co se týče ostatní výbavy, Sony Ericsson W200i nepředstavuje nic světoborného a podobné parametry vídáme už několik let. Snad jen doplnění multimediálních schopností v podobě podpory přehrávání videa, a to i streamovaného, stojí za zmínku. Jinak se ale šetřilo, pro přenos dat na krátkou vzdálenost není možné využít Bluetooth, a tak s novým Walkmanem nebudou komunikovat ani dvě dnes představená bezdrátová sluchátka. Náplastí budiž podpora Mass Storage pro USB kabel. Datové přenosy obstará tentokrát jen GPRS, které by mělo stačit aspoň na prohlížení stránek přímo v mobilu. To umožní plnohodnotný HTML prohlížeč NetFront s podporou RSS. Fotoaparát u W200i bude tvořit VGA fotky a jako hledáček poslouží displej s rozlišením 128 × 160, který používá netradiční technologii UBC (Ultra Bright Colour).

09.jpg 11.jpg 12.jpg 05.jpg 06.jpg 01.jpg  03.jpg  

Zatímco zmíněná nová bezdrátová sluchátka se Sony Ericssonem W200i využít možné nebude, výrobce naopak doporučuje ostatní dostupné originální příslušenství - především několik typů reproduktorů stylově vyvedených v barvách Walkmanu. Sony Ericsson slibuje, že baterie může vydržet až 17 hodin nepřetržitého přehrávání hudby v módu, telefonovat však můžete jen 7 hodin v kuse. Údaje zřejmě počítají s vypnutou telefonní části přístroje při přehrávání. Každopádně by výdrž mohla být nadprůměrná.

Cena byla stanovena na 4 490 Kč. Telefon se dostane do prodeje ve druhém čtvrtletí letošního roku.

14.jpg 15.jpg 16.jpg
Příslušenství: reproduktory MPS-60 • MDS-60 • MDS-70

Sony Ericsson W200i ve zkratce

  • rozměry a hmotnost: 101 x 44 x 18 mm, 85 g
  • podpora sítí: GSM (900/1800/1900 MHz)
  • datové přenosy: GPRS třídy 10
  • konektivita: infraport, Fast-port – USB kabel (podpora USB Mass Storage)
  • paměť: 27 MB vnitřní paměti, slot pro karty Memory Stick Micro (128MB karta v balení)
  • displej: pasivní UBC, rozlišení 128 × 160 bodů, 65 tisíc barev
  • fotoaparát: rozlišení 0,3 Mpx (640 × 480 bodů), natáčení videa
  • multimédia: hudební přehrávač Walkman 1.0 (formáty MP3 a AAC), funkce MegaBass, MusicDJ, PlayNow, FM rádio s RDS, přehrávač videa (formáty 3GP a MP4, streaming)

Sony Ericsson W880i: abychom se více těšili

V případě druhé novinky byl Sony Ericsson o poznání méně sdílný a sám také přiznal, že se zatím jedná jen o jakousi předpremiéru před skutečným uvedením telefonu. Ani jeho termín výrobce neprozradil, prý se ho dočkáme během několika měsíců a do poloviny letošního roku se telefon dostane na pulty prodejen. Je škoda, že výrobce neukázal alespoň velké oficiální fotky úzkého Walkmanu, když už se stejně spousta kvalitních obrázků provalila. Ty nám ale zatím budou muset stačit, víme z nich alespoň to, že W880i se bude vyrábět nejméně ve dvou barevných provedeních – stříbrném a černém. Sony Ericsson fotky, které prosákly ven, doplnil jen dvěma tajemnými obrázky, které zabírají detaily zařízení.

W880i_1.jpg W880i_2.jpg
Zatím byly uvolněny pouze tyto dvě oficiální fotografie

O výbavě se zatím jen spekuluje. Měla by být velmi bohatá, a to i přesto, že telefon na první pohled klade důraz především na úzký design. Nepotvrzené informace mluví dokonce o vynikajících 9,4 mm tloušťky. Na dostupných fotografiích vidíme nad displejem kamerku, která je skrytá vedle sluchátka, a je tedy zřejmá podpora sítí třetí generace spolu s videohovory. Věří se i v přenosy HSDPA. Počítáme s QVGA displejem, horší rozlišení by bylo zklamáním, fotoaparát by měl být dvoumegapixelový. Co se týče paměti, proslýchá se dokonce o gigabytové kartě Memory Stick Micro v balení. Rozměry telefonu se z fotek zdají být velmi malé a při vší té výbavě a kovovém provedení lze počítat s velmi vysokou cenou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Ericsson W880i, neboli Ai, na neoficiálních fotografiích

Diskuze (13) Další článek: TomTom šeptá o novém One V3

Témata článku: Sony, , , , Sony Ericsson W200i, Sony Ericsson W880i, Nov, Walk, Bluetooth příslušenství, Son, Běžný model, Eri