Dvě externí klávesnice pro Dell Axim: stojí za pozornost!

Dell nabízí ke svým kapesním počítačům Axim dvě externí klávesnice. Menší z dvojice dobře poslouží pro kratší texty, s větší klávesnicí si můžete směle troufnout i na delší elaboráty. Bonus: video
Dvě externí klávesnice pro Dell Axim: stojí za pozornost!

Externí klávesnice pro kapesní počítače jsou na první pohled zbytečností. PDA přece slouží ke správě času nebo k jiným aplikacím, které dlouhé zadávání textu nevyžadují. Zamysleme se podruhé: kapesní počítač může nahradit velký a těžký notebook. PDA u sebe nosíme neustále a externí klávesnice není o mnoho větší než samotný kapesní počítač. Rozkládací klávesnice je přitom stejně pohodlná jako klávesnice PC či notebooku. Dell nabízí k Aximům dvě externí klávesnice. Podívali jsme se jim na zoubek.

Snap-on, neboli nasunovací

První klávesnice je tzv. snap-on, tedy nasunovací. Připojuje se ke spodnímu konektoru PDA a pevně jej obepne. Vypadnutí kapesního počítače určitě nehrozí, i když budete celek držet jen za klávesnici. Na černém těle naleznete 38 velmi malých kláves v klasickém rozložení. Jsou vyrobeny z pevného plastu, přesný stisk doprovází hlasité cvaknutí. Psaní je vcelku pohodlné, máte-li menší prsty. Zejména pro muže nebude tato klávesnice to pravé ořechové. Nevýhodou při psaní je nutnost neustále sledovat klávesy. Speciální znaky jsou na klávesách vyznačeny modře, pro jejich volbu musíte podržet modré tlačítko.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Před samotným zasunutím klávesnice musíte nainstalovat potřebný software z dodávaného CD. A zde je kámen úrazu. Stejně jako samotný Axim, ani klávesnice zatím nepodporuje české znaky. Situace by se však měla v následujících týdnech změnit. Cena klávesnice je však dle mého názoru přehnaně vysoká. Více než dva tisíce korun za nasunovací klávesnici je opravdu hodně.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Výhodou Snap-on klávesnice je její flexibilita. Perfektně se hodí pro napsání emailu či rozhovoru po ICQ nebo na jiném chatu. Hodláte-li na cestách zadávat větší množství textu, mrkněte na druhou klávesnici, která si vaši pozornost určitě zaslouží.

Foldable External Keyboard – Sezame, otevři se!

Foldable External Keyboard je plnohodnotná externí klávesnice pro Aximy. Ve složeném stavu má rozměry 148 x 96 x 16.6 milimetrů, hmotnost je 206 gramů. Nejde tedy o prcka, který by se vlezl do kapsy jako předchozí snap-on klávesnice, krásně se však schová v kufříku či kapse batohu. Horní víko je vyvedeno v černo-stříbrné kombinaci, nepřehlédnutelnou  ozdobou je lesklé logo Dell. Spodní strana nebývá většinou zajímavá, zde stojí za zmínku čtyři gumové nožičky, které brání proti klouzání klávesnice po hladké podložce.

Klepněte pro větší obrázek

Rozkládání – chvíle pátrání

Jako drtivá většina mužů, i já jsem ješitný a manuál k čemukoli považuji za zbytečné plýtvání papírem. Vždyť nad takovou věcí jako je rozkládací klávesnice musím vyzrát. Ale ouha, klávesnice převezla mě! V prvním kroku se odklopí horní víko a doposud jednolitý prvek se rozdělí na dvě části: černá kovová část zůstane v náklonu asi 45 stupňů, stříbrná část s logem Dell slouží jako podpěra.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

V této chvíli vypadá klávesnice jako jednolitý celek s poněkud málo tlačítky a chybějícími znaky. Přiznám se, že jsem na desetinku sekundy zapochyboval o „plnohodnosti“ klávesnice. Stačí si však všimnout, že se pod klávesami vespod nachází klávesy další. Po stranách jsou drobné výstupky, po jejich uchopení a tahání klávesnice do stran se začne odhalovat spodní patro kláves. Zatažením obou postranních částí až na doraz spustíte pružinový mechanismus, který vyzvedne spodní patro kláves na úroveň postranních částí a zajistí ji proti opětovnému protlačení. Nyní před sebou máte velkou klávesnici o rozměrech 250 x 177 x 73 milimetrů. Mechanismus rozkládání je opravdu zvláštní a nelze jej dost dobře popsat slovy.

Tip: Podívejte se na video, kde je vše prakticky zachyceno.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Velké klávesy

Jednotlivé klávesy jsou dostatečně velké, s klidným svědomím je mohu srovnat s klávesami notebooku. Rozložení je typické, pochvalu si zaslouží klasické rozložení směrových kláves, velké tlačítko Enter a Backspace. Pomocí kombinací kláves můžete přímo spouštět základní aplikace. U rozkládacích klávesnic je typický nízký zdvih, produkt Dellu není výjimkou. Stisk je doprovázen velmi tichým a decentním klapnutím. Klávesnice rozhodně netrpí neduhy nedoklepu nebo překlepu. Jedinou výjimkou je mezerník, na který se musí víc přitlačit. Zde však může být chyba testovaného kousku. Zvláštností je psaní velkých písmen. Zatímco na PC jsme zvyklí držet Shift po dobu psaní velkých písmen, na Foldable Keyboard musíte Shift před napsáním znaku jen stisknout a pustit

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Ptáte se, zda-li lze psát na Foldable Keyboard na kolenou? Ano, a velmi dobře. Klávesnice má pevný základ, nijak se neprohýbá ani neláme. Toto je ohromná výhoda oproti jiným klávesnicím, které lze užívat jen a pouze na pevné podložce.

Zatím bez češtiny

Stejně jako v předchozím případě, i Foldable Keyboard zatím nepodporuje české znaky. Dle Dellu však lze s počeštěním počítat v horizontu několika týdnů. Důležitým měřítkem je i cena této bezesporu zajímavé a pro spoustu uživatelů praktické klávesnice. Na rozdíl od předchozí snap-on klávesnice mohu označit cenu 4371 Kč (včetně DPH) za přiměřenou. Foldable External Keyboard je opravdu kvalitním kusem příslušenství.

Diskuze (6) Další článek: Splashpower: revoluční nabíječka nejen pro mobily

Témata článku: Dell, Smartphony, Windows, Software pro mobily, Klávesnice, Kovová část, Spodní patro, Pozor, DEL, Kvalitní kus, Sto, Horní víko, Pevný základ, Pozornost, Zbytečné plýtváníRecenze mobilní hry Slovní Duel. Nadějný, ale nedotažený fotbálek

Recenze mobilní hry Slovní Duel. Nadějný, ale nedotažený fotbálek

Procvičujete rádi slovní zásobu a chcete zapálit mozkové závity? Třeba bude tahle hříčka z českých luhů a hájů zrovna pro vás!

Ladislav Novák
Mobilní hryRecenze
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Za smazání dat z disků WD My Book Live mohou bezpečnostní díry způsobené lajdáctvím vývojářů

Za smazání dat z disků WD My Book Live mohou bezpečnostní díry způsobené lajdáctvím vývojářů

** Za smazání dat z disků WD My Book Live mohou bezpečnostní díry ** Přinejmenším jedna z nich je chybou vývojářů firmwaru ** Výrobce postiženým obnoví data a nabídne přechod na novější řešení

Karel Kilián
Externí diskWestern DigitalBezpečnost
Americký tryskový dron Coyote vyřídíl hejno dronů protivníka

Americký tryskový dron Coyote vyřídíl hejno dronů protivníka

** Americká armáda poprvé úspěšně otestovala likvidaci hejna dronů vzdušným prostředkem, který nezahrnoval kinetický útok ** Proti hejnu 10 dronů byly použity malé tryskové drony Coyote Block 3 společnosti Raytheon ** Ty byly vybaveny systémem pro elektronický boj nebo nějakou energetickou zbraní

Stanislav Mihulka
ArmádaUSADrony