Dvě nové Nokie: hudebně a barevně

Nové Nokie s označením 5700 a 5070 se snaží zaujmout nejen svou barevností. Zejména smartphonu 5700 nechybí velmi dobrá výbava.

Finský výrobce včera představil celkem tři nové telefony. Vysouvák s označením 7088 je ale určen pro sítě CDMA, a tak se s ním u nás nesetkáme. Na další dva telefony, které se budou prodávat i na českém trhu, se podíváme podrobněji v dnešním článku.

Nokia 5700 XpressMusic: zatoč si a poslouchej

Nokia 5700 je chytrý telefon s operačním systémem Symbian S60 třetí edice. Jeho přívlastek XpressMusic napovídá, že je zaměřen zejména na přehrávání hudby. Bude tak jedním z hlavních konkurentů telefonům Walkman od Sony Ericssonu. První zprávu o přípravě tohoto telefonu jsme vám přinesli již na začátku března. Zároveň jste si mohli prohlédnout propagační obrázek, kde byla novinka vyobrazena.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia 5700 je druhým telefonem s touto netradiční konstrukcí

Nový smartphone svou konstrukcí a vzhledem v sobě spojuje vlastnosti svých předchůdců. Jeho design je inspirován modelem 5300, netradiční otočnou konstrukci spodní části telefonu jsme již zase viděli u Nokie 3250. Oba tyto telefony jsou přitom také zaměřeny na přehrávání hudby.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Rozměry Nokie 5700 činí 108 × 50 × 17 mm, její hmotnost je 115 g. Spodní otočnou část telefonu, která na sobě nese numerickou klávesnici i integrovaný fotoaparát, bude možné otočit do čtyř pozic podle toho, k čemu budete chtít telefon využívat. Kromě běžné práce s telefonem, kdy k vám bude směřovat numerická klávesnice, je připraven režim pro fotografování, videohovory a pro přehrávání hudby. Na opačné straně než je numerická klávesnice jsou totiž umístěna tlačítka pro ovládání hudebního přehrávače. Fotoaparát pak najdete na boční straně této části telefonu. Má dvoumegapixelový snímací čip a diodový blesk. O autofocusu se ale propagační materiál nezmiňuje. Při fotografování se bude telefon držet jako klasický digitál. Druhá kamera pro videohovory chybí, díky otočné konstrukci ji ovšem hlavní fotoaparát bez problémů zastoupí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Spodní otočná část může posloužit i jako stojánek například při sledování videa

Chytrému telefonu se Symbianem S60 nemůžou chybět obligátní klávesy pro vstup do nabídky a mazání znaků. Ty se přemístily na boky telefonu těsně pod displej. Klávesa s tužtičkou stejně jako u jiných nových telefonů se Symbianem chybí. Hlavní dominantou funkční části klávesnice, která se nachází mezi těmito dvěma tlačítky, je joystick. Okolo něj pak spatříte čtveřici dobře známých kláves.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Při fotografování se drží naležato • dodávaná sluchátka mají ovládání na kabelu

2GB karta v balení

Na displeji si Nokia dala záležet. Na úhlopříčce 2,2 palce disponuje QVGA rozlišením s 240 × 320 body. Počet zobrazitelných barev ale oproti předchůdcům stoupl na 16,7 milionů. Aktivní TFT technologie se pak postará o kvalitní a věrné zobrazení. Displej dobře poslouží pro sledování videa v celoobrazovkovém módu. Otočnou část telefonu přitom můžete použít jako stojánek.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia 5700 v černo-bílém provedení

Telefon je zaměřen na hudbu, proto jsou hudební funkce na vysoké úrovni. Hudební přehrávač si poradí s většinou hudebních formátů a na jedno nabití baterie by měl hrát až deset hodin. Pro lepší kvalitu zvuku Nokia slibuje speciální hudební čip a pětipásmový ekvalizér. Pohodlnější třídění skladeb by měla zajistit aplikace Nokia Music Manager. Kromě standardně dodávaných sluchátek HS-44 s ovládáním na kabelu si můžete své oblíbené skladby vychutnávat také přes stereofonní hlasité reproduktory nebo bezdrátová Bluetooth sluchátka. V Nokii 5700 totiž nechybí podpora Bluetooth profilu A2DP. Vlastní sluchátka s 3,5mm jackem ale připojíte jen po použití přiložené redukce. 3,5mm jack si na těle telefonu stále nenašel své místo. Pro hudební soubory zajistí dostatek paměti paměťová karta microSD o velikosti 2 GB, kterou najdete rovnou v krabici s telefonem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ukázka uživatelského prostředí

Pro bohaté teenagery

Již jsem zmínil, že Nokia 5700 podporuje videohovory. S tím přímo souvisí podpora sítí třetí generace. Zavoláte si ale i v GSM sítích na všech čtyřech frekvencích (850/900/1800/1900 MHz), kde lze také využít technologie EDGE a GPRS (obě ve třídách 11). Na blízké spojení s okolím je Nokia 5700 vybavena infraportem, Bluetooth a miniUSB konektorem, který nahradil klasický Pop-port.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Poslední barevnou variantou je kombinace bílé a khaki zelené

Nokia 5700 je velmi dobře vybavený hudební smartphone, který je svým designem i funkční výbavou zaměřen zejména na mladou generaci. Na český trh dorazí v druhém čtvrtletí tohoto roku ve třech barevných provedeních: černé, červené a khaki zelené. Cena by se měla pohybovat okolo 11 500 Kč.

Nokia 5700 ve zkratce:

 • rozměry a hmotnost: 108 × 50 × 17 mm, 115 g
 • sítě a datové přenosy: GSM (850/900/1800/1900 MHz), WCDMA 2100 MHz / GPRS 11, EDGE 11
 • displej: rozlišení 240 × 320 bodů, 16,7 miliónů barev, aktivní TFT, úhlopříčka 2,2 palců
 • paměť: vnitřní sdílená paměť + slot na paměťové karty microSD , karta o velikosti 2 GB v základním balení
 • fotoaparát: 2 Mpx, 4× digitální zoom, natáčení videa, diodový blesk, držení jako fotoaparát
 • konektivita: Bluetooth s profilem A2DP, infraport, miniUSB
 • hudební funkce: přehrávání MP3, AAC, AAC+, eAAC+, WMA a MA4, připojení Bluetooth sluchátek, stereofonní reproduktory, přehrávání až 10 hodin, ekvalizér
 • další funkce: operační systém Symbian S60 3rd Edition, e-mailový klient, Java MIDP 2.0, Push to talk, letový režim, přehrávání videa MPEG4
 • baterie a výdrž: BP-5M 900 mAh, pohotovostní režim 288 hod., doba hovoru 210 min. (GSM), 150 min. (UMTS)

Nokia 5070: barevnější sestra modelu 6070

Dalším telefonem, který byl včera představen, je Nokia 5070. Již na první pohled jistě poznáte, že se jedná o nástupce modelu 6070. Dalo by se říct, že je to spíše facelift tohoto telefonu. Prakticky ve všech ohledech je totiž novinka zcela stejná. Zachovány zůstaly i rozměry, které činí 105 × 44 × 19 mm. Hmotnost se pak ustálila na 88 g. Nokia 5070 ale na rozdíl od svého předchůdce přináší veselejší barevná provedení (červeno-bílé a modro-bílé), která by měla zaujmout i mladší uživatele.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia 5070 v červeno-bílém...

Funkční výbava v ničem neoslní. Nokia 5070 je určena hlavně pro pohodlné telefonování a posílání zpráv. V telefonu najdete e-mailového klienta i podporu posílání audio zpráv přes MMS. V oblasti multimedií ale Nokia 5070 silně pokulhává. Zaujme snad jen vestavěné FM rádio a VGA fotoaparát. Pořízené snímky si ale bohužel budete muset opět prohlížet na pasivním CSTN displeji s podprůměrným rozlišením 128 × 160 bodů. Aktivní TFT technologie by mu jistě slušela více. Pro zábavu jsou pak ještě určeny Java hry. Vzhledem k absenci slotu pro paměťové karty a malé vnitřní paměti využijete soubory MP3 jen pro vyzvánění.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kolik najdete odlišností od modelu 6070?

V telefonu byste marně hledali také Bluetooth. Spokojit se musíte jen s infraportem a konektorem Pop-port. Datové technologie zastupuje GPRS ve třídě 10 a také rychlejší EDGE (třída 6). Výrobce nezapomněl ani na zastaralé HSCSD.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
...a v modro-bílém provedení

Výbavou tedy novinka příliš zaujmout nedokáže. Vynahradí si to tak alespoň nízkou cenou, která se bude pohybovat okolo 3 300 Kč. První zájemci si Nokii 5070 budou moci pořídit ve druhém čtvrtletí tohoto roku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Design telefonu je poměrně konzervativní

Nokia 5070 ve zkratce:

 • rozměry a hmotnost: 105 × 44 × 19 mm, 88 g
 • sítě a datové přenosy: GSM (900/1800/1900 MHz) / GPRS 10, EDGE 6, HSCSD
 • displej: rozlišení 128 × 160 bodů, 65 tisíc barev, pasivní CSTN
 • paměť: vnitřní paměť bez možnosti rozšíření
 • fotoaparát: VGA (640 × 480 bodů), natáčení videa
 • konektivita: infraport, Pop-port
 • hudební funkce: podpora MP3, integrované FM rádio
 • další funkce: e-mailový klient, Java MIDP 2.0, Nokia Xpress audio messaging
 • baterie a výdrž: BL-5B 860 mAh, pohotovostní režim 288 hod., doba hovoru 210 min.
Diskuze (9) Další článek: O2: zprávy do mobilu zdarma

Témata článku: Nokia, Nokia 5070, Nokia 5700 XpressMusic, Bar, A/B, Pohodlné telefonování, Hud, Nov, Propagační obrázek, Věrné zobrazení