Dvě třetiny Čechů nakupují na e-shopech z mobilu. Dobírky se ale vzdát nechceme

Nákupy na internetu získaly během pandemických měsíců na významu. Nejčastějším nástrojem pro nákupy na e-shopech je už přitom jednoznačně mobilní telefon. Zatímco před dvěma lety nakupovala online z mobilu zhruba polovina Čechů, nyní už se podíl blíží dvěma třetinám. Zbytek připadá na desktopy (PC) a tablety. Ve způsobu úhrady za zboží jsme ale konzervativní a stále hojně spoléháme na dobírku. Vyplývá to z průzkumu o platebním chování klientů, který zveřejnila Česká spořitelna.

Za loňský rok utratili Češi na e-shopech 196 miliard korun, což je o čtvrtinu více než v roce 2019. Podíl plateb uskutečněných kartou narostl zhruba o polovinu, ani tak ovšem nešlo o nejpreferovanější platební metodu. 29 % stále dává přednost platbě dobírkou při obdržení balíčku, stejná část si zajde zboží vyzvednout na kamennou pobočku nebo výdejnu. Na platbu kartou připadlo pouze 26 % transakcí. Ještě v menší míře Češi při placení využívají platbu bankovním převodem či skrze službu PayPal apod.

V rámci Evropy patříme do první desítky zemí, kde na internetu nakupuje největší podíl populace. U nás to loni bylo 72 % zákazníků. Nejčastěji se online nakupovalo oblečení následované předplatným online televizních a filmových služeb a objednávkami jídla z restaurací a fastfoodů. Po celosvětových rekordních útratách v e-shopech v průběhu loňského roku může během letošního roku dojít ke zpomalení růstu.

Diskuze (18) Další článek: Facebook přiživil spekulace o svých AR brýlích. Ukázal i jejich základní rozhraní

Témata článku: Nákup a ceny, Internet, Statistika, E-shop, Průzkum, Analýza, Česká spořitelna, PayPal, Dobírka, Nástroj, Mobil, Podíl, Platba, Mobilní telefon, Evropa