Dxomark vylepšuje metodiku měření fotomobilů. Nově hodnocené kategorie zamíchaly pořadím

Společnost Dxomark se za poslední roky etablovala jako všeobecně uznávaný test fotoaparátů v mobilních telefonech. Dnes už testuje i mnohé jiné funkce telefonu (baterie, displej, audio), ale hodnocení foťáků zůstává její „vlajkovou lodí“. V minulosti firmě byla vyčítána metodika měření fotoaparátů, která (ne)zohledňovala některé používané funkce ve fotoaparátech, což některé telefony mohlo v měření znevýhodnit, i když to třeba nemělo vliv na kvalitu fotografie (například chybějící zoom).

Klepněte pro větší obrázek
Nová metodika měření DxOMark pěkně zahýbala žebříčkem fotoaparátů telefonů. Nejvíce pomohla iPhonům, uškodila však Xiaomi či Google Pixelu.

S tím, jak se ale mobilní fotoaparáty a u nich používané technologie neustále vyvíjejí, je nutné tomu přizpůsobit i systém testování. Dxomark představil novou metodiku hodnocení (v pořadí už pátou), která bere v potaz více parametrů, ale zároveň se více zaměřuje i na některé styly focení. Nově cílí i na předem definované typické scénáře užití, jako je focení portrétů či focení sportovních aktivit, fotek rodiny další. Místo přísně „vědeckého“ přístupu by teď měření mělo být více uživatelsky nakloněné.


Nejoblíbenější vlajkové telefony

Apple iPhone 14 128GB Apple iPhone 14 128GB
nabízí 92 obchodů za ceny od 18 790 Kč
Porovnat ceny
Apple iPhone 14 Pro 128GB Apple iPhone 14 Pro 128GB
nabízí 68 obchodů za ceny od 24 890 Kč
Porovnat ceny
Apple iPhone 15 Pro 128GB Apple iPhone 15 Pro 128GB
nabízí 16 obchodů za ceny od 29 989 Kč
Porovnat ceny
Samsung Galaxy S23 Ultra S918B 8GB/256GB Samsung Galaxy S23 Ultra S918B 8GB/256GB
nabízí 82 obchodů za ceny od 23 989 Kč
Porovnat ceny

Další oblíbené vlajkové telefony


Novým scénářem pro focení je zachycení snímků rodiny a přátel, který Dxomark do metodiky přidal na základě dat z průzkumů uživatelů, kde představovala více než polovinu z nejčastějších scénářů focení. Ještě větší důraz bude kladen na noční fotky, respektive fotografie za zhoršeného světla, jak se nyní nazývá. Zde bude hrát nyní větší roli přirozené zachycení barev a expozice a samozřejmě i nadále míra šumu. Nově se zvlášť hodnotí špatné světlo a extrémně nízké světlo (5 luxů).

Nový žebříček, stejný vítěz

Dxomark začne nově separátně hodnotit výsledky fotek venku a uvnitř a ještě více zapojuje do hodnocení teleobjektiv a ultraširokoúhlou kameru, která je dnes běžnou součástí většiny smartphonů. Do hodnocení bude nově více promlouvat také makro, kde se bude hodnotit například i skenování dokumentu. Jednotlivé části pak svými výsledky pomohou dotvářet celkové skóre. To je nyní více sjednocené napříč kategoriemi testů (foto, displej, audio), aby se nestávalo, že u fotoaparátu bude skóre 80 minimem, ale například u audia dosáhne stejného čísla nejlépe nazvučený telefon. Tento nesoulad mezi jednotlivými kategoriemi dosud panoval.

Celkově metodika výrazně změnila způsob hodnocení a byl kvůli tomu vytvořen i nový aktualizovaný žebříček. Nedá se říct, že by nezůstal kámen na kameni, ale pořadí v první desítce se částečně promíchalo. Některým telefonům nová metodika pomohla, jiné ztratily. První však stále zůstává Honor Magic4 Ultimate, který má nyní dokonce ještě vyšší hodnocení. Druhou příčku obhájil Huawei P50 Pro, ač si ve skóre o bod pohoršil. Na třetí a čtvrté pozici jsou nově loňské Apple iPhone 13 Pro a 13 Pro Max, kterým nová metodika pomohla k o 4 body lepšímu výsledku. Drobně si však pohoršily například Huawei Mate 40 Pro, Xiaomi 12S Ultra nebo Google Pixel 6 Pro.

Ukázková hodnocení v nově posuzovaných „uživatelských“ kategoriích:

Apple iPhone 13 Pro Max

  • Detail: Předchozí generace špičkového iPhonu je dodnes jedním z nejlepších zařízení, která pro focení zblízka máme. Obrazové výsledky jsou velmi dobře vyvážené, s poměrně vysokou úrovní detailů. Některé artefakty jsou viditelné, ale všechny v přijatelných mezích.
  • Přátelé a rodina: Je to také jeden z nejlepších hráčů v případě použití přátel a rodiny. Nová rozšířená analýza nabízí spoustu dalších informací a naši testeři zjistili, že iPhone 13 Pro Max pěkně zmrazí pohyb, dobře ovládá problémy s nízkým kontrastem a poskytuje dobré vykreslení tónu pleti za všech světelných podmínek.
  • Nízké osvětlení: iPhone si nevede tak dobře pro případy použití se slabým osvětlením jako pro rodinu a přátele, což vlajkové lodi Apple brání v umístění na prvním místě v hodnocení nové metodiky 5 fotoaparátu.

Samsung Galaxy S22 Ultra (Snapdragon)

  • Detail: Samsung Galaxy S22 Ultra je dobře hodnocené zařízení v této kategorii. Verze Exynos i Snapdragon zachycují vysoce kvalitní detailní snímky, které jsou velmi podobné výstupu iPhone 13 Pro Max, ale s menšími detaily.
  • Přátelé a rodina: Toto skóre použití není tak vysoké jako u některých jiných špičkových telefonů. Naši testeři naměřili delší zpoždění závěrky v různých podmínkách HDR a při slabém osvětlení. To by mohlo být problematické pro fotografy, kteří spoléhají na okamžité zachycení.
  • Zoom: Nové prvky při slabém osvětlení v našem testování Zoom odhalují zajímavé silné stránky Samsungu. To platí pro zoomování do obou směrů, na ultraširokoúhlý a tele. Tento návrh zoomu bude dobře konkurenceschopný i v budoucnu, proto za něj získal další body navíc a tím pádem i vyšší celkové skóre.

Zdroj: Dxomark

Diskuze (1) Další článek: Infinix rozšiřuje nabídku. Dva nové modely jsou hodně podobné, mají 108Mpx foťák a rychlé dobíjení

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: Android, iOS, Focení mobilem, Fotoaparát, DxOMark, Snapdragon, Žebříčky, Benchmark, Fotomobily, Top 10, Focení, Metodika, Hodnocení, Huawei Mate, Rodina, Telefon, Funkce telefonů, F +, Nová metodika, Telefony s Androidem na Heureka.cz