Dxomark vylepšuje metodiku měření fotomobilů. Nově hodnocené kategorie zamíchaly pořadím

Společnost Dxomark se za poslední roky etablovala jako všeobecně uznávaný test fotoaparátů v mobilních telefonech. Dnes už testuje i mnohé jiné funkce telefonu (baterie, displej, audio), ale hodnocení foťáků zůstává její „vlajkovou lodí“. V minulosti firmě byla vyčítána metodika měření fotoaparátů, která (ne)zohledňovala některé používané funkce ve fotoaparátech, což některé telefony mohlo v měření znevýhodnit, i když to třeba nemělo vliv na kvalitu fotografie (například chybějící zoom).

Klepněte pro větší obrázek
Nová metodika měření DxOMark pěkně zahýbala žebříčkem fotoaparátů telefonů. Nejvíce pomohla iPhonům, uškodila však Xiaomi či Google Pixelu.

S tím, jak se ale mobilní fotoaparáty a u nich používané technologie neustále vyvíjejí, je nutné tomu přizpůsobit i systém testování. Dxomark představil novou metodiku hodnocení (v pořadí už pátou), která bere v potaz více parametrů, ale zároveň se více zaměřuje i na některé styly focení. Nově cílí i na předem definované typické scénáře užití, jako je focení portrétů či focení sportovních aktivit, fotek rodiny další. Místo přísně „vědeckého“ přístupu by teď měření mělo být více uživatelsky nakloněné.


Nejoblíbenější vlajkové telefony

Apple iPhone 13 128GB Apple iPhone 13 128GB
nabízí 80 obchodů za ceny od 19 576 Kč
Porovnat ceny
Apple iPhone 14 Pro 128GB Apple iPhone 14 Pro 128GB
nabízí 15 obchodů za ceny od 33 489 Kč
Porovnat ceny
Apple iPhone 14 128GB Apple iPhone 14 128GB
nabízí 76 obchodů za ceny od 22 562 Kč
Porovnat ceny
Apple iPhone 13 256GB Apple iPhone 13 256GB
nabízí 69 obchodů za ceny od 21 890 Kč
Porovnat ceny

Další oblíbené vlajkové telefony


Novým scénářem pro focení je zachycení snímků rodiny a přátel, který Dxomark do metodiky přidal na základě dat z průzkumů uživatelů, kde představovala více než polovinu z nejčastějších scénářů focení. Ještě větší důraz bude kladen na noční fotky, respektive fotografie za zhoršeného světla, jak se nyní nazývá. Zde bude hrát nyní větší roli přirozené zachycení barev a expozice a samozřejmě i nadále míra šumu. Nově se zvlášť hodnotí špatné světlo a extrémně nízké světlo (5 luxů).

Nový žebříček, stejný vítěz

Dxomark začne nově separátně hodnotit výsledky fotek venku a uvnitř a ještě více zapojuje do hodnocení teleobjektiv a ultraširokoúhlou kameru, která je dnes běžnou součástí většiny smartphonů. Do hodnocení bude nově více promlouvat také makro, kde se bude hodnotit například i skenování dokumentu. Jednotlivé části pak svými výsledky pomohou dotvářet celkové skóre. To je nyní více sjednocené napříč kategoriemi testů (foto, displej, audio), aby se nestávalo, že u fotoaparátu bude skóre 80 minimem, ale například u audia dosáhne stejného čísla nejlépe nazvučený telefon. Tento nesoulad mezi jednotlivými kategoriemi dosud panoval.

Celkově metodika výrazně změnila způsob hodnocení a byl kvůli tomu vytvořen i nový aktualizovaný žebříček. Nedá se říct, že by nezůstal kámen na kameni, ale pořadí v první desítce se částečně promíchalo. Některým telefonům nová metodika pomohla, jiné ztratily. První však stále zůstává Honor Magic4 Ultimate, který má nyní dokonce ještě vyšší hodnocení. Druhou příčku obhájil Huawei P50 Pro, ač si ve skóre o bod pohoršil. Na třetí a čtvrté pozici jsou nově loňské Apple iPhone 13 Pro a 13 Pro Max, kterým nová metodika pomohla k o 4 body lepšímu výsledku. Drobně si však pohoršily například Huawei Mate 40 Pro, Xiaomi 12S Ultra nebo Google Pixel 6 Pro.

Ukázková hodnocení v nově posuzovaných „uživatelských“ kategoriích:

Apple iPhone 13 Pro Max

  • Detail: Předchozí generace špičkového iPhonu je dodnes jedním z nejlepších zařízení, která pro focení zblízka máme. Obrazové výsledky jsou velmi dobře vyvážené, s poměrně vysokou úrovní detailů. Některé artefakty jsou viditelné, ale všechny v přijatelných mezích.
  • Přátelé a rodina: Je to také jeden z nejlepších hráčů v případě použití přátel a rodiny. Nová rozšířená analýza nabízí spoustu dalších informací a naši testeři zjistili, že iPhone 13 Pro Max pěkně zmrazí pohyb, dobře ovládá problémy s nízkým kontrastem a poskytuje dobré vykreslení tónu pleti za všech světelných podmínek.
  • Nízké osvětlení: iPhone si nevede tak dobře pro případy použití se slabým osvětlením jako pro rodinu a přátele, což vlajkové lodi Apple brání v umístění na prvním místě v hodnocení nové metodiky 5 fotoaparátu.

Samsung Galaxy S22 Ultra (Snapdragon)

  • Detail: Samsung Galaxy S22 Ultra je dobře hodnocené zařízení v této kategorii. Verze Exynos i Snapdragon zachycují vysoce kvalitní detailní snímky, které jsou velmi podobné výstupu iPhone 13 Pro Max, ale s menšími detaily.
  • Přátelé a rodina: Toto skóre použití není tak vysoké jako u některých jiných špičkových telefonů. Naši testeři naměřili delší zpoždění závěrky v různých podmínkách HDR a při slabém osvětlení. To by mohlo být problematické pro fotografy, kteří spoléhají na okamžité zachycení.
  • Zoom: Nové prvky při slabém osvětlení v našem testování Zoom odhalují zajímavé silné stránky Samsungu. To platí pro zoomování do obou směrů, na ultraširokoúhlý a tele. Tento návrh zoomu bude dobře konkurenceschopný i v budoucnu, proto za něj získal další body navíc a tím pádem i vyšší celkové skóre.

Zdroj: Dxomark

Diskuze (1) Další článek: Infinix rozšiřuje nabídku. Dva nové modely jsou hodně podobné, mají 108Mpx foťák a rychlé dobíjení

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: Android, Focení mobilem, iOS, Fotoaparát, Snapdragon, DxOMark, Benchmark, Žebříčky, Fotomobily, Top 10, Rodina, Telefon, Huawei Mate, Focení, Hodnocení, Metodika, Nová metodika, Telefony s Androidem na Heureka.czVypadá jako iPhone 14 Pro Max, ale zdání klame. Čínská kopie však stojí jen dvacetinu toho, co originál

Vypadá jako iPhone 14 Pro Max, ale zdání klame. Čínská kopie však stojí jen dvacetinu toho, co originál

** Kopii iPhonu 14 Pro Max dnes pořídíte o 90% levněji, než originál ** Krabička je stejná, telefon má samozřejmě jiný hardware i výkon ** I přesto máte pocit, že držíte skutečný iPhone

Martin Chroust
ČínaKopie
Wear OS 2 pomalu zavírá krám. Po resetu nefungují poznámky ani Google Mapy, a brzy bude hůř

Wear OS 2 pomalu zavírá krám. Po resetu nefungují poznámky ani Google Mapy, a brzy bude hůř

** Google připravil novou verzi aplikací Google Map a Google Keep ** Pokud si resetujete Wear OS 2 hodinky, už je nesputíte ** Je to jen čirá náhoda, nebo taktika, jak vás přimět k upgradu?

Martin Chroust
Google MapyWear OS
Vznikne nová konkurence pro Android a iOS? Elon Musk zvažuje vývoj a výrobu vlastního telefonu

Vznikne nová konkurence pro Android a iOS? Elon Musk zvažuje vývoj a výrobu vlastního telefonu

** Amazonu a Facebooku vývoj vlastních telefonů nic nepřinesl ** Elon Musk zvažuje vývoj a výrobu vlastního telefonu ** Pokud zmizí Twitter z mobilních obchodů, nebude mít jinou možnost

Martin Chroust
Elon MuskTwitterSmartphony
Těchto 15 levných telefonů stojí za to. Dáte za ně jen pár tisíc, a výbava často překvapí

Těchto 15 levných telefonů stojí za to. Dáte za ně jen pár tisíc, a výbava často překvapí

** Vybrali jsme ty nejlepší levné smartphony ** Nejlevnější startují na 2 000 Kč, nejdražší jsou téměř za 6 tisíc ** Většina nabídne alespoň 90Hz displej a některé i 5G konektivitu

Martin Miksa
Nižší třída
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Databáze 487 milionů telefonních čísel z WhatsAppu je na prodej. Mezi nimi je i přes milion čísel z Česka

Databáze 487 milionů telefonních čísel z WhatsAppu je na prodej. Mezi nimi je i přes milion čísel z Česka

** Na hackerských fórech se prodává balík 487 milionů telefonních čísel ** Jedná se o aktivní uživatele komunikátoru WhatsApp ** V balíku je i 1,3 milionu čísel s předvolbou +420...

Martin Chroust
ÚnikSoukromíWhatsApp
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Velký srovnávací test chytrých telefonů do 7 000 Kč. Slušná cena, kde už můžete chtít něco navíc

Velký srovnávací test chytrých telefonů do 7 000 Kč. Slušná cena, kde už můžete chtít něco navíc

Vybrali jsme sedm telefonů s cenou do 7 000 Kč. Jelikož tvoří nižší střední třídu, už od nich lze mít nějaká očekávání. Dají se také chápat jako telefony pro studenty, kteří mohou mít hluboko do kapsy, ale potřebují schopného digitálního parťáka.

Jakub Michlovský
Srovnávací testSmartphone
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Apple zanevřel na Twitter. Musk teď na tvůrce iPhonu vytahuje špínu
Lukáš VáclavíkPetr UrbanMarek Lutonský
Elon MuskTwitter
Need for Speed Unbound můžete hrát už dnes. Co očekávat od pokračování legendárních závodů?

Need for Speed Unbound můžete hrát už dnes. Co očekávat od pokračování legendárních závodů?

Pokud si pořídíte Palace edici, nemusíte čekat do pátku, abyste si zahráli nové Need for Speed. Zatím jsme pro vás připravili souhrn toho, co od Unbound můžete očekávat.

Jindřich Landa
Need for Speed UnboundPreview
To si už předem říkalo o malér. Krátce po půlnoci koupil 300 iPhonů, hned za rohem ho přepadli a přišel o miliony

To si už předem říkalo o malér. Krátce po půlnoci koupil 300 iPhonů, hned za rohem ho přepadli a přišel o miliony

** Půlnoční nákup iPhonů není dobrý nápad ** Kupujícího v New Yorku po cestě z Apple Storu přepadli ** Odcizili mu pytel s iPhony v hodnotě 95 tisíc dolarů!

Martin Chroust
USAiPhone
Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

** Dnešní telefony se předhánějí v tom, který z nich bude větší ** Malé telefony na trhu skoro vyhynuly... ** Čínská značka si připravila telefon do dlaně s třípalcovým displejem

Martin Chroust
InfraportKompaktní velikostSmartphony