Dynamic Island je u iPhonů už třetím rokem. Objevil se u iPhonů 14 Pro, posléze jej dostala kompletní patnáctá generace iPhonů, a u iPhonů 16 už využití velkého displejového průstřelu natolik „domácnělo“, že se nad jeho existencí (a výhodami) už nikdo ani nepozastavuje. Dynamic Island je přitom užitečný pomocník při používání iPhonu, je někde na pomezí mezi notifikací a spuštěnou aplikací, a je škoda jej nevyužívat na maximum.

Dynamic Island se poprvé objevil u iPhonu 14 Pro
Dynamic Island můžeme na první pohled vidět jako „nouzové“ řešení pro schování výrazného průstřelu pro Face ID, které je však obohaceno o smysluplné využití. Když má nějaká aplikace z iPhonu přístup k Dynamic Islandu, dokáže iPhone základní displejový průstřel vizuálně zvětšit, aby se v tomto prostoru mohly zobrazit potřebné informace.
Z nouze vznikla užitečná funkce
Když se Dynamic Island nepoužívá, na displeji iPhonu vidíte černý ovál, který nijak výrazně nezavází, protože je umístěný zhruba uprostřed horní lišty. V závislosti na spuštěné aplikaci, upozornění nebo aktivitě na pozadí, může Dynamic Island přerůst do podoby dlouhého oválu, velkého vyskakovacího okna nebo do kombinace středně velkého oválu a kruhu.
Dynamic Island vám ukáže aktuální notifikaci, např. příchozího volání, i změnu stavu na pozadí, např. aktivovaný noční režim v přesně zadaný čas, připojení sluchátek AirPods, běžící časovač nebo třeba zahájení nabíjení. Face ID potvrdí úspěšné odemknutí pomocí obličeje nebo ukáže ovladače hudebního přehrávání na pozadí. Kliknutím na Dynamic Island se dostanete do odpovídající aplikace, a pokud na něm podržíte prst, zobrazí se vám další možnosti a funkce. Při volání máte důležité funkce rychle po ruce, zobrazit vám může i živé sportovní výsledky nebo třeba informace o brzkém vyzvednutí objednanou přepravou.
Dynamic Island funguje i u kombinace dvojice aplikací. Třeba při navigování přes Mapy a poslechu hudby v něm uvidíte základní trasu, zatímco druhá aplikace (Hudba) se zobrazuje v pravé část ve svém vlastním kruhu. Apple už se při představení Dynamic Islandu chlubil, že bude podporovat i aplikace třetích stran, což však po třech letech spíše stagnuje. Ano, podporovány jsou některé světoznámé aplikace, celkově je však podpora aplikací třetích stran spíše zklamáním. Často dokonce Dynamic Island zasahuje do ovládacích prvků u her, což Apple ani po třech letech neopravil.

Atomic Island v podání nadstavby OriginOS 5 u řady Vivo X200
Apple vlastně Dynamic Island za tři roky nijak nevylepšil. Zatímco v roce 2022 vypadal moderně, teď už je brán jako zcela běžná záležitost. Na konkurenčním Androidu byl Dynamic Island k dispozici prakticky za pár dní po jeho premiéře, a to jako samostatná aplikace. Řešení ostatních výrobců si dalo na čas. Jeho první pořádné nasazení registrujeme až u řady Vivo X200, přičemž čínský výrobce svůj „ostrůvek“ označuje jako Atomic Island.
Co vše dokáže zobrazit Dynamic Island:
- Systémová upozornění
- Podrobnou navigaci (Mapy Apple nebo Mapy Google)
- Jméno kontaktu a délku probíhajícího hovoru
- Procento baterie, když se iPhone nebo AirPody nabíjejí
- Upozornění služby Find My
- Průběh nahrávání obrazovky s délkou záznamu
- Obal alba při přehrávání skladeb z Apple Music
- Živé sportovní výsledky
- Informace o letu
- Odpočítávání časovače
- Placení s využitím Face ID
- Soubory odeslané přes AirDrop
- Ikonu ztlumení
- Živé aktivity pro služby, např. Uber
Využíváte u svého iPhonu Dynamic Island opravdu aktivně nebo tento interaktivní prvek v systému iOS spíše přehlížíte? Podělte se o váš komentář v diskusi pod článkem.
Zdroj: CNET