Zatímco vloni se v případě Dynamic Islandu jednalo o jednu z nejvýraznějších funkcí iPhonů 14 Pro, letos ji Apple nasadil do celé řady iPhone 15, a už takový rozruch nezpůsobila. Mnozí vnímají Dynamic Island jako softwarovou „omluvu“ za otravný výřez v displeji, jiní jej zase vidí jako ideálního prostředníka, který stojí na pomezí mezi notifikací a otevřením aplikace. Do Dynamic Islandu se sice vejde poměrně málo informací, jenže dlouhým podržením prstu se zobrazí jeho rozšířená podoba, kliknutím pak přejdete na samotnou aplikaci.
Kompilace možných vzhledů Dynamic Islandu u vybraných aplikací třetích stran. Našli jste mezi nimi i tu svou? (Zdroj: Ilya Miskov)
Apple funkci představil bombasticky, podle jeho slov se jednalo o „magický zážitek“, nebo „odvážný a nový způsob interakce s iPhonem“. A začátek byl vskutku impozantní, intro video ukazovalo neustále se měnící dynamický ostrůvek, který překypoval informacemi, které jste nemuseli hledat v aplikacích samotných nebo v notifikačním centru. Záhy však došlo na zjištění omezení Dynamic Islandu, který nejprve fungoval jen v aplikacemi od Applu, a vývojáři dostali přístup k dynamickým aktivitám až v průběhu roku. Přesto se nikdy nemělo jednat o stěžejní funkci telefonu (což ale tvrdil Apple), ale jen o doplněk, který (někdy) ulehčí život.
Dynamic Island však byl při loňské premiéře zcela zastíněn Always On režimem. Pokud pomineme jeho dosti specifickou implementaci (díky přiznané tapetě svítí celá plocha displeje, byť na minimální jas), jedná se o funkci, na kterou si uživatelé vzpomenou častěji, než na Dynamic Island. Navíc, informace, které by se objevovaly v „ostrůvku“, mohou být zobrazeny i v režimu Always On. Tento režim si uživatelé, buď oblíbili a zvykli si na něj, nebo jej začali nenávidět a okamžitě jej deaktivovali. Jenže, spousta z nich ani netuší, co vlastně Dynamic Island je, a nezná jeho možnosti, a tak tato loňská inovace téměř „vyšuměla“.
Podpora u aplikací třetích stran pokulhává
Ty by se sice měly naplno rozvinout až díky řadě iPhone 15, která dostala podporu Dynamic Islandu jako celek. A po roce je konečně jasné, že se nejedná o žádnou revoluci, která by přinesla zcela nové interaktivní ovládání iPhonu, ale spíše o užitečný doplněk, který občas učiní používání telefonu o něco snesitelnějším. U iPhonů 15 s předinstalovanou sadou aplikací zvládá Dynamic Island zobrazit:
- potvrzení Apple Face ID
- potvrzení traksakce přes Apple Pay
- připojení sluchátek AirPods a statistiky baterie
- statistiku nabíjení iPhonu
- varování na nízkou baterii
- odemykání hodinek pomocí iPhonu
- odemykání auta
- aktivaci tichého režimu
- aktivaci hotspotu
- notifikaci AirPlay
- notifikaci SharPlay
- notifikaci NFC
- režim Letadlo
- notifikace služby Find My
- turn-by-turn navigace
- příchozí hovory
- minipřehrávač hudby
- časovač
- živé skóre vybraných sportů
- průběh při nahrávání záznamu displeje
- průběh při nahrávání hlasovým záznamníkem
Dynamic Island naráží na to, že jej musí podporovat i samotné aplikace, a tak je možné, že vaše oblíbené tento „ostrůvek“ nepodporují. Jistě, s nástupcem iPhonů 15 může být na vývojáře vyvíjen větší tlak, aby přišli s podporou Dynamic Islandu, zatím však tato funkce zůstala daleko za očekáváním.
A ví to i výrobci s Androidů, kteří se na Dynamic Island nenechali zlákat, a používají stále stejné průstřelové displeje. Ano, byly zde vyjímky, např. levné Realme C55, které si k „Dynamic Islandu“ pomáhá softwarovou nadstavbou okolo průstřelu. Výrobci topmodelů se dynamickému ostrůvku stále vyhýbají.
Dynamic Island a jeho premiéra u iPhonu 14 Pro:
A jak jste na tom vy? Používáte aplikace, které podporují Dynamic Island, nebo jej nepodporují, a vám vlastně ani nic nechybí? Podělte se o váš komentář v diskusi pod článkem.
Zdroj: Apple, TheVerge, Ilya Miskov