E-maily v mobilu: vše, co potřebujete vědět

Kromě posílání textových a multimediálních zpráv dokáže mnoho mobilních telefonů pracovat také s běžnými e-maily. Jak e-mailový klient v mobilu nastavit a jak s ním pracovat? Kolik e-maily z mobilu stojí? Ukážeme vám, že práce s e-maily může být několikrát levnější než SMS.
E-maily v mobilu: vše, co potřebujete vědět
Kapitoly článku

Mobilní telefony si již dávno rozumí s elektronickou poštou. Přímo z mobilního telefonu můžete pracovat se svoji e-mailovou schránkou skoro jako z počítače. Funkce, zobrazení a ovládání jsou samozřejmě omezeny k možnostem mobilních telefonů, ale základ zůstává stejný – elektronickou poštu můžete přijímat, odesílat nebo předávat dál. Navíc za běžnou zprávu zaplatíte méně než za SMS. Mnohdy můžete posílat zprávy i s přílohami, které mohou obsahovat obrázky, zvukové soubory, vyzvánění, text nebo i jiné dokumenty.

Abyste mohli s elektronickou poštou v mobilu pracovat, potřebujete mít patřičně vybavený mobil. Musí mít tzv. e-mailový klient. Ten byl dříve výsadou jen drahých, manažerských telefonů, ale dnes ho můžete najít už také v telefonech nižší střední třídy. Pokud telefon e-mailovým klientem vybaven není, můžete použít některý z javových programů. Ty umožňují pracovat s e-maily stejně a někdy dokonce lépe, jejich nevýhodou je většinou nemožnost používat e-mailové adresy uložené u kontaktů v adresáři.

Tip: chcete vědět, které telefony jsou vybaveny e-mailovým klientem? Podívejte se do katalogu mobilů a nechte si vyhledat mezi aktuálně prodávanými telefony ty, které mají e-mailový prohlížeč. V našem katalogu evidujeme 74 takových telefonů.

Mnoho uživatelů od používání e-mailového klienta odradí neznalost. Zásadní zůstávají dvě otázky: jak to vůbec funguje? A jak se telefon musí nastavit?

Jak vlastně funguje e-mail v mobilu?

Nejprve si musíte vybrat, kterou e-mailovou schránku budete chtít ovládat přes mobilní telefon. Můžete si zde nasměrovat aktuální účet, klidně i firemní poštu. Nebo se nabízí využít mnoha „freemailových“ služeb a zřídit si třeba schránku speciálně určenou pro mobil. Služba, u které máte e-mailovou schránku založenou, musí umožňovat vzdálenou správu prostřednictvím protokolu POP3, někdy je vhodný také IMAP4. Pak už jen stačí správně nastavit telefon.

Samozřejmě se neobejdeme bez datové komunikace. Využít lze vytáčené spojení, ale daleko rychlejší i výhodnější jsou datové přenosy GPRS nebo EDGE. Vysokých nákladů se nemusíte bát, za přenesené kilobajty se totiž platí podle nízké sazby odpovídající připojení k internetu, nikoli jako k drahému wapu.

Aby telefon zjistil, zda do schránky přišla nová pošta, musí se datově spojit s příslušným poštovním serverem. To je jedna z hlavních nevýhod e-mailových klientů, protože nejste na nový e-mail upozorněni okamžitě. Některé klienty umožňují automatickou kontrolu po nastaveném čase, ale je nutné si uvědomit, že za každou takovou kontrolu uživatel zaplatí. Jedná se o menší položky, ale pokud se takto budete připojovat každou hodinu, za měsíc se může nastřádat citelnější částka.

Mnohé freemailové služby ale nabízí možnost zaslání upozornění na příchozí e-mail prostřednictvím textové zprávy. Pak si můžete e-mail stáhnout jen v okamžiku, když o něm budete vědět. Navíc se hned v SMS dozvíte, od koho zpráva je a můžete si z ní přečíst několik prvních slov.

Abyste nemuseli platit za nedůležité nebo příliš objemné e-maily a nezahlcovali paměť telefonu, jsou některé klienty šikovně vybaveny. Můžete například stáhnout jen hlavičky zpráv a ty, které se vám zalíbí, pak můžete stáhnout celé. Často se také nabízí možnost navolit maximální velikost e-mailu, který bude do telefonu stažen. Ostatní zprávy si pak můžete prohlédnout prostřednictvím počítače. Pokročilé prohlížeče e-mailů umožňují i vymazání zprávy ze schránky po stažení do telefonu. Naopak u hůře vybavených telefonů není možné e-mail uložit v telefonu vůbec a pro opětovné přečtení se musíte znovu připojit na server.

Na kolik to přijde?

Sazby za připojení na první pohled nevypadají nijak špatně. Pár haléřů za stažený kilobajt je lákavých, ale je nutné si uvědomit, že e-mailové zprávy jsou většinou daleko obsáhlejší. Obzvlášť pokud chcete pracovat i s delšími texty a přílohami, můžete se dostat od desítek kilobajtů třeba až k megabajtům. Také větší počet malých zpráv vydá nakonec celkem znatelnou částku.

Pokud chcete využívat e-mail v mobilu opravdu naplno, připlaťte si za některý výhodnější datový tarif. Operátoři mají za tímto účelem připravené speciální tarify – Eurotel Data, T-Mobile Email&PDA a u Oskara si můžete vystačit s 10 MB a tarifem Připojení Nadlouho. Ve všech případech pak zaplatíte základní paušál necelých 240 Kč. U Eurotelu volná data nejsou, platíte za ně hned od začátku. T-Mobile nabízí v rámci paušálu 10 MB a platíte až za data nad rámec tohoto limitu. Ovšem pozor u Oskara, pokud překročíte stejný limit, poskočíte automaticky na vyšší paušál s cenou 476 Kč.

Běžné datové tarify:

Operátor tarif měsíční paušál volné jednotky cena za kB
K hlasovým tarifům
Eurotel základní - WAP/MMS 0 Kč 0,24 Kč
Data **0/232 Kč 0,04 Kč
Data Plus 356 Kč 22 000 kB 0,03 Kč
Data 120 357 Kč 120 min 0,04 Kč
Oskar základní – Připojení Naskok 0 Kč 0,06 Kč
Připojení Nadlouho (do 10 MB) 238 Kč 10 MB
T-Mobile* základní 0 Kč 0,07 Kč
E-mail&PDA 237 Kč 10 MB 0,07 Kč
K předplaceným službám
Eurotel Go 0 Kč 0,06 Kč
Oskar Oskarta 0 Kč 0,06 Kč
T-Mobile Twist 0 Kč 0,07 Kč
* T-Mobile nabízí v současnosti čtyři základní datové tarify, které však budou za týden zcela zrušeny a nahrazeny novými. Uvádíme proto už tyto nové tarify, které však začnou platit až od 1. 9. 2005. 
** měsíční paušál je 0 Kč pro tarify Eurotel Gold a vyšší (včetně variant MAX)

Pro ty nejnáročnější, kteří mobil navíc občas používají i pro připojení počítače k internetu, jsou určené neomezené tarify. S nimi si mobilního e-mailu můžete užívat bez nutnosti kontroly stažených dat.

Neomezené datové tarify:

Operátor tarif úvazek měsíční paušál volné jednotky
Eurotel Internet Mobil 24 měsíců 653 Kč
Internet Mobil 12 měsíců 713 Kč
Data Nonstop 832 Kč **60 min
Data Nonstop II 772 Kč
Go Data Nonstop 850 Kč **30 min
Oskar Připojení Nadlouho (do 10 MB) 238 Kč
Připojení Nadlouho (do 40 MB) 476 Kč
Připojení Nadlouho (do 70 MB) 714 Kč
Připojení Nadlouho (nad 70 MB) 952 Kč
T-Mobile* Internet 831 Kč
Internet HIT 12 měsíců 772 Kč ***80 min
Twist Internet 850 Kč
* nové neomezené datové tarify, které od 1. 9. 2005 zcela nahradí stávající
** volné minuty na volání do všech sítí v ČR
*** volné minuty na volání do vlastní sítě


V druhé kapitole najdete všechny potřebné parametry pro nastavení e-mailu v mobilu

Témata článku: Operátoři, Ostatní, E-mail, Pot, Nový účet, Vysoký náklad, Stejný e-mail, Nová pošta, MOBI, Následující seznam, Mail, Mobil


Určitě si přečtěte