EasyMobile: virtuální operátor na vlastní kůži

Vyzkoušeli jsme pro vás britskou síť EasyMobile, která se možná objeví i v České republice. Přečtěte si o nízkorozpočtovém operátorovi, který ve Velké Británii zahájil nekompromisní cenovou válku. Máme se na co těšit?
EasyMobile: virtuální operátor na vlastní kůži
Provozovatel mobilní sítě může stejně jako každý jiný obchodník nabízet své služby také velkoobchodně. Takový prodej je výhodný zejména pro operátory, jež mají dostatečnou kapacitu ve vlastní infrastruktuře a chtějí si vylepšit své zisky. V takovém případě operátor nabídne za určitých podmínek svůj systém a služby třetí straně.

V cizině se právě v této kategorii etablují nově vznikající „virtuální mobilní sítě“. Jednu takovou – britský EasyMobile – jsme vyzkoušeli.

Co je to virtuální operátor?

Každý uživatel mobilního telefonu ví, co označuje slovo operátor. Jedná se společnost, jež poskytuje mobilní služby. Tyto společnosti vlastní stožáry u silnic, či budky s anténními systémy na vysokých objektech. Ve světě se začínají čím dál tím více prosazovat tzv. „virtuální operátoři“. To jsou naopak společnosti, které vám stejně jako klasičtí operátoři poskytují mobilní služby, ale sami nevlastní ani jeden stožár či anténní systém. Jsou to společnosti, které hostují na zařízení klasických operátorů, využívají jejich vysílačů, ale vy jako uživatel máte podepsanou smlouvu právě s virtuálním operátorem a na displeji svého mobilního telefonu jeho logo či název sítě.

Je třeba si uvědomit, že virtuální operátor nemusel vydat ani korunu na výstavbu sítě. Nemusí mít speciálně vyškolený personál. Nemusí mít žádné kamenné obchody. Celá taková síť může být řízena například i ze zahraničí. Virtuální operátor se tak dostane na místní trh s levnější nabídkou na klasické volání a posílání textových zpráv, ale většinou s omezenými či neexistujícími dalšími službami s přidanou hodnotou, jako je poskytování mobilního přístupu na internet, MMS, nonstop infolinka či např. roaming.

Kdo jsou virtuální operátoři?

V pozadí virtuálních operátorů zpravidla stojí dvě skupiny investorů. První skupinou jsou velké distribuční sítě, tedy např. síť obchodních domů, čerpacích stanic atd. Druhou skupinu pak tvoří klasičtí operátoři, kteří se ucházeli o udělení licence pro provoz sítě v dané zemi, a ta jim nakonec nebyla udělena. Případně již takovou licenci mají a provozují svoji vlastní síť, virtuálními službami potom vytvářejí konkurenční tlak na své soky.

Je to například i model Velké Británie, kde se začátkem roku na trhu etabloval virtuální operátor EasyMobile. Za jeho nitky tahá mimo jiné společnost Orange patřící francouzskému France Telecomu, který zároveň provozuje ve Velké Británii svoji vlastní síť.

Doplněno: Informace v předchozím odstavci není správná. Orange nemá s EasyMobile nic společného, naopak se s ním soudí za použití firemní oranžové barvy. Na EasyMobile spolupracuje společnost Telmore se skupinou investorů EasyGroup.

Co přináší EasyMobile do Velké Británie?

Především konkurenci. EasyMobile svým příchodem na britský trh vyvolal doslova cenovou válku mezi operátory (především již existujícími virtuálními). Ze dne na den se tak začaly měnit ceníky směrem dolů.

EasyMobile představuje model dokonalého virtuálního operátora. Jeho služby si objednáte pouze na internetu, neexistují kamenné obchody, neexistují brožury či letáky, neexistují žádné reklamy nebo reklamní předměty. Pro pomoc zákazníkům je k dispozici především internetový portál s diskuzním fórem, operátoři se vám věnují prostřednictvím e-mailu. Náklady na provoz takové sítě jsou tedy v porovnání s konkurencí, která musela vybudovat drahé technické zázemí, téměř nulové.

 
Web operátora najdete na adrese www.easymobile.com • stránka s uživatelským účtem

V Británii si textovou zprávu pošlete běžně za 10 pencí a minutový hovor přijde na 25 pencí. EasyMobile nabízí textovou zprávu za 5 pencí a volání za 12 pencí. První tři měsíce máte navíc speciální slevu: textovku za 2 pence a minutu hovoru za 6 pencí. Pence je dnes mimochodem asi 45 haléřů.

Na podobné ceny se sice můžete dostat i u konkurence, zpravidla se ale bude jednat o využití dodatečných služeb, jež jsou podmíněny např. provoláním určité sumy či zakoupením většího množství minut či zpráv dopředu. EasyMobile navíc nabízí ze své sítě volání na tzv. zelené linky za standartní sazby, zatímco ostatní mobilní operátoři si většinou účtují 50 pencí za minutu (z pevné linky je volání zdarma).

EasyMobile tedy svým novým zákazníkům vytvořil opravdu bezkonkurenční nabídku. Chcete-li ovšem s tímto operátorem volat do zahraničí, posílat zprávy MMS nebo využívat GPRS, pak máte smůlu. EasyMobile na svých internetových stránkách sice slibuje, že služby spustí, termín je ale zatím ve hvězdách.

Přejete si platit, pánové?

Již v základu získáte u EasyMobile velice detailní vyúčtování. Na internetové stránce je k dispozici přehledný seznam volání a zaslaných SMS včetně času, délky hovoru a samozřejmě ceny. Veškeré informace si můžete stáhnout ve formátu PDF pro tisk či archivaci.

 
Podrobný výpis služeb • měsíční vyúčtování

Služby EasyMobile se způsobem platby řadí do kategorie „předplacených“. Již při objednání samotné karty SIM budete potřebovat bankovní kartu. S ní si vyberete telefonní číslo, do vstupního formuláře zadáte své jméno, adresu a vyberete si výši počátečního kreditu (minimálně 20 liber). Kartu dostanete poštou během osmačtyřiceti hodin. V obálce najdete úvodní dopis s popisem aktivace karty a samotnou SIM, kterou je třeba vyloupnout z většího formátu. Karta je kompletně bílá a kromě čísla na ní nenajdete jediné logo či nápis.

K aktivaci nové karty je třeba přihlásit se heslem, které jste vyplnili při objednávce, na internetové stránky EasyMobile. Zadáním čísla kartu SIM zprovozníte. Poté ji můžete vložit do mobilního telefonu a již vám nic nebrání využívat naplno všech služeb sítě EasyMobile.

Pozdější nákup kreditu provádíte opět na webových stránkách operátora a platit se dá opět jen bankovní kartou. Navíc si můžete aktivovat službu, která vám automaticky dobije kredit, pokud se na kartě dostane pod 2 libry (systém použije vaši platební kartu a nastavenou výši dobíjeného kreditu). A jak se dozvíte, kolik kreditu zbývá? V současné době pouze prostřednictvím webu EasyMobile.

Co nás čeká a nemine?

EasyMobile poskytuje své služby na infrastruktuře britského operátora T-Mobile UK, který patří do nadnárodní skupiny T-Mobile. V kuloárech se proslýchá, že EasyMobile chce své služby v blízké době nabízet i v několika zemích střední a východní Evropy. V pomyslném seznamu je i Česká republika.

Ostatně o tom, že se nejedná o pouhé domněnky, se můžete přesvědčit sami. Pokud zadáte do internetového prohlížeče adresu www.easymobile.cz, dostanete se na stránky www.easymobile.com. Český model by se pravděpodobně trochu lišil od britského (především možností přenositelnosti čísla, používáním bankovní karty), ale přesto se může jednat o velmi zajímavou alternativu, která by opět mohla rozpoutat konkurenční cenovou válku.


Kde se vzalo Easy?

Slovo Easy znamená v překladu „jednoduše, jednoduchý“. S hlavičkou Easy a s oranžovým logem se nesetkáme pouze u EasyMobile. Existuje celá skupina Easy (www.easy.com), za kterou stojí konsorcium investorů EasyGroup. Z tohoto celku je asi nejznámější nízkorozpočtová letecká společnost EasyJet (www.easyjet.com). Dále se jedná o síť internetových kaváren, internetové obchodní domy, on-line rezervace hotelů nebo autobusů ve vybraných zemích, nabídku práce a mnoho dalších služeb. Téměř všechny prezentované služby mají jedno společné: najdete je pouze na internetu.

Diskuze (28) Další článek: Nové stylové příslušenství od Nokie

Témata článku: Operátoři, Ostatní, Virtuální operát, Operátor, Celá skupina, Vir, Virtuální operátor


Určitě si přečtěte