Používání aplikace eDoklady není složité. Když ji jednou nastavíte, prokázání dokladu je potom už jen otázka několika kliknutí. Poradíme, jak s eDoklady pracovat na Androidu.
1. Stáhněte si aplikaci eDoklady
Najděte aplikaci v obchodě Google Play přímo v telefonu, popř. použijte webové rozhraní a nainstalujte eDoklady na dálku. Pro přímý přechod do karty v obchodě Google Play naskenujte Androidem tento QR kód.
QR kód pro stažení aplikace eDoklady do Androidu
Pro nainstalování a zprovoznění aplikace potřebujete libovolný smartphone, ve které běží minimálně Android 10 a novější. Druhým předpokladem je podpora Bluetooth, které je ale k dispozici u všech smartphonů na trhu. Volitelně může aplikace využívat pro přístup k osobním údajům i biometrické zabezpečení, např. otisk prstu.
Nespleťte se: pro elektronickou občanku potřebujete aplikaci eDoklady, nikoliv aplikaci eObčanka
Při ručním vyhledání pozor na zdánlivě podobnou aplikaci eObčanka. Přestože se v aktuální fázi eDokladů bavíme o „elektronické občance“, stahujte skutečně aplikaci eDoklady. eObčanka slouží pro načtení informací z plastové kartičky pomocí speciální čtečky. I samotné Ministerstvo vnitra hned na úvod popisu aplikace eObčanka uvádí: „POZOR - tato appka NENÍ aplikace eDoklady“. Možná by to chtělo označení aplikací trochu změnit, aby bylo jednoznačné.
Nejlepší tipy a návody pro mobily
Překvapilo nás, kolik lidí napříč generacemi používá na svém mobilu pouze základní funkce. Je to ohromná škoda. Vydali jsme proto časopis, speciál Computeru, kde na 132 stranách najdete podrobné návody, jak si Androidem usnadnit život.
Časopis si můžete hned teď pohodlně objednat online na iKiosku. Stojí 149 Kč a bez dalšího příplatku jej zabalíme a pošleme rovnou do vaší schránky.
2. Registrace do eDokladů
Abyste si do Androidu přidali občanku, musí aplikace ověřit, že jste to skutečně vy. V Česku se k tomu používá tzv. Identita občana, kterou musíte mít aktivní. Alternativně je možné se přihlásit prostřednictvím tzv. Bankovní identity, MojeID nebo dalšími způsoby, které splňují bezpečnostní úroveň Značná.
Při prvním použití aplikace eDoklady se musíte registrovat
Zatímco u bankovní identity musíte uvádět své uživatelské jméno, zadávat heslo a potvrzovat předání osobních údajů, nejjednodušší nám připadá přístup přes aplikaci Mobilní klíč eGovernmentu (stahujte zde). Při registraci samotného mobilního klíče je třeba přesně postupovat podle uvedených instrukcí.
K registraci jsme použili Mobilní klíč eGovernmentu. V této aplikaci po načtení nebo otevření QR kódu tlačítkem jen potvrdíte přihlášení
Mobilní klíč eGovernmentu navíc nepoužijete jen k registraci eDokladů, ale halvně při komunikaci se státními online službami. Může se jednat o Portál občana, Datové schránky apod. Pokud zvolíte u eDokladů přihlášení přes mobilní klíč, stačí jen stisknout tlačítko, které do aplikace předá QR kód, a následně připojení potvrdíte.
3. Doklady v aplikaci
To, že jste v eDokladech registrovaní a přihlášení, poznáte podle toho, že ve velkém bílém tlačítku ve spodní části uvidíte své jméno. Na to kliknete a potvrdíte přihlášení heslem, nebo v ideálním případě biometrikou, např. otiskem prstu.
Úvodní strana aplikace eDoklady
Úvodní stránka aplikace je víceméně prázdná. To proto, že za současného stavu se do ní ukládá jen občanský průkaz. Ten si můžete rozkliknut, a dozvíte se z něj všechny informace, kterou jsou stejné, jako u vaší fyzické občanky. Pokud některé údaje nesedí, je třeba popsat detaily problému na e-mailovou adresu edoklady@dia.gov.cz.
Detaily mého občanského průkazu včetně fotografie a podpisu
U občanky vidíte i svou fotografii či podpis, kterým jste se na přepážce podepsali na displeji grafického tabletu. Všechny údaje z aplikace v textové podobě můžete vykopírovat podržením prstu, nejčastěji se zřejmě bude jednat o číslo občanky nebo třeba o rodné číslo.
eDoklady můžete mít „spárované“ se svou občankou nejvýše na dvou telefonech. Pokud limit překonáte, musíte si alespoň jeden telefon z účtu odebrat. Buď tak učiníte přímo v aplikaci eDoklady jednoho z telefonů přes Profil – Zrušit registrací zařízení, nebo přes webový Portál občana v sekci Profil - Správa eDokladů.
Z této nabídky na webu Portál občana můžete odebrat telefony registrované ke správě eDokladů
Do telefonu si bohužel neuložíte občanské průkazy partnera nebo dětí. V budoucnu se v této sekci objeví alespoň další osobní doklady.
4. Prokazování se Androidem s eDoklady
Pokud se budete chtít prokázat uloženou občankou v telefonu, stačí v aplikaci eDoklady stisknout modré tlačítko Prokázat se. Na displeji se ukáže velký QR kód pro účel této relace, který si protistrana naskenuje. Jde to však i opačně: ze svého telefonu můžete naskenovat QR kód ověřovatele.
Při prokazování si váš QR kód načte telefon ověřovatele, a nebo to funguje i opačnou stranou. Informace se však přenáší až posléze přes Bluetooth
QR kód žádná data nepřenáší, slouží jen k ustavení komunikace mezi oběma telefony přes Bluetooth. Na svém telefonu uvidíte, jaké vaše údaje si druhá strana vyžádala, a sdílí se až po vašem potvrzení. Historii předaných dat najdete přes Profil – Historie prokazování, ať už byla úspěšná, či nikoliv. A to včetně informací, které jste ověřovací straně předali.
Historie prokazování dokladů je přímo součástí mobilní aplikace
Nespornou výhodou digitálního dokladu oproti plastové kartičce je to, že předáte jen informace, které jsou potřeba. Při kontrole plnoletosti nemusí nikoho zajímat, kde bydlíte.
5. Vyzkoušejte si ověření v eDokladech
Aplikace eDoklady slouží jak pro uložení elektronických dokladů, tak pro jejich ověření. Ověřování není omezeno jen na vybrané instituce, ale můžete jej sami vyzkoušet. Použijte volbu Profil – Zkontrolovat cizí doklad. Stačí jen potvrdit zařazení do registrace ověřovatelů. Pak už jen vyberete předpřipravenou kontrolu, např. ověření totožnosti nebo plnoletosti, a stisknete tlačítko Kontrola dokladu.
Kontrolovat jiné doklady můžete i vy jako občan, a to přes nabídku Zkontrolovat cizí doklad
V aplikaci se následně spustí fotoaparáu, kterým na druhém telefonu načtete QR kód, který se zobrazil při stisknutí tlačítka Prokázat se. Dojde ke spojení obou telefonů přes Bluetooth. Uživatel druhého zařízení potvrdí sdílení údajů a vy na displeji uvidíte výstup z kontroly. Např. to, že má druhá osoba skutečně už 18 let.
Možnosti samostatné registrace pro ověřovatele bez ukládání občanského průkazu
Úřady, právnické osoby nebo podnikatelé, kteří mají datovou schránku či párovací kód, mohou kontrolovat další uživatele, aniž by měli vlastní registraci v eDokladech. Na úvodní straně aplikace (pokud jste už přihlášení, přes Profil se odhlaste) je nutné zvolit položku Registrace ověřovatele. K registrací stačí např. jméno a heslo pro přístup k datové schránce. Samotný proces ověřování je jinak stejný, jako u „občanské“ sekce aplikace.
6. Kde hledat pomoc s eDoklady
Na webu edoklady.gov.cz najdete přehledné a srozumitelné informace včetně třeba odpovědí na nejčastější otázky. Nebo Uživatelské příručky.