Ekologická Nokia X30 dorazila do ČR. Sází na udržitelnost, odebranou nabíječkou to nekončí

  • Nokia se chce odlišit, vybrala si téma udržitelnosti
  • X30 používá recyklované materiály na těle i v balení
  • Bez programu Circular v ČR ale není ekologické poselství úplné

Výrobce smartphonů Nokia, společnost HMD Global, v těchto dnech na českém trhu zahajuje prodej aktuálního portfolia smartphonů, tlačítkových telefonů, ale i tabletů a dalšího příslušenství finské značky Nokia. Lodivodem podzimní nabídky je přitom smartphone střední třídy Nokia X30. Telefon bude na českém trhu v prodeji v paměťové variantě 8 + 256 GB v bílé a šedé barvě za 13 000 Kč.

Klepněte pro větší obrázek
Nokia X30 5G bude stát 13 tisíc korun

Telefon jsme měli možnost vyzkoušet už na zářijovém veletrhu IFA v Berlíně, kde se nám zejména zalíbilo jeho zpracování s celohliníkovým rámečkem a kovovým modulem fotoaparátu. Telefonu prospívá, že není přerostlý a že se příjemně drží v ruce. Na rozdíl od některých starších modelů Nokia z podobné třídy navíc působí o poznání prémiověji.

Kromě elegantního designu ale Nokia s tímto modelem přináší mnohem zásadnější zprávu – chce se ještě více než dosud zaměřit na ekologii a udržitelnost. K tomuto cíli nepřistupuje pouze prvoplánovým odstraněním nabíječky a veškerého dalšího příslušenství z recyklované krabičky, ale celým přístupem k vývoji nových zařízení.

Trochu drahá hra na ekologickou notu

Kupříkladu Nokia X30 využívá přímo na svém těle velkou část znovuvyužitých materiálů. Zmíněný hlinikový rámeček je recyklovaný ze 100 %, plast použitý na zádech je recyklovaný ze dvou třetin. Stoprocentně z recyklovaného papíru je potom samozřejmě i krabička s telefonem. Tento přístup je sympatický, otázkou ale zůstává, zda si zákazníci za eliminaci uhlíkové stopy budou ochotni připlatit – Nokia X30 je totiž vzhledem ke svým parametrům a podobně vybavené konkurenci přece jen pořád o něco dražší telefon.

První dojmy z Nokie X30 5G z veletrhu IFA:

Vyšší cenovku se výrobci částečně daří „rozpustit“ v systému předplatného Circular. Tento program na zápůjčku telefonu za měsíční poplatek zatím ale spustil jen ve Velké Británii a Německu. Zákazník má výhodu v tom, že pokud se mu s telefonem něco stane nebo mu je odcizen, výrobce mu do 24 hodin zajistí jiný kus. V případě, že už telefon nechce dál používat, vrátí jej výrobci, ten se postará o jeho repasování a následné využití u jiného zákazníka nebo na charitativní účely v rámci oběhového hospodářství (tzv. upcycling).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Cílem služby Circular je zabránit tomu, aby použité smartphony Nokia končily na skládce, ale mohly být dále použity v rámci charitativních účelů nebo správně recyklovány.

HMD Global si vyhodnotilo, že na tento přístup k (ne)vlastnictví věcí není ještě český trh tak úplně připravený, proto s programem Circular u nás zatím nepočítá. Telefon tak bude v prodeji výhradně běžným způsobem a bude se muset poprat s cenově agresivní konkurencí. Vedle Nokie X30 se do prodeje dostal v uplynulých dnech i nižší model Nokia G60 (ve verzi 6 + 128 GB za 8 500 Kč) a dvojice tlačítkových telefonů Nokia 8210 4G a Nokia 2660 Flip – obě shodně za dva tisíce korun.

Nokia X30 5G 128GB
rozměry a hmotnost: 159 × 74 × 8,0 mm, 185 g
displej: 6,4", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 400, 409 PPI
sítě: GSM, 3G, LTE, 5G
konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1, GPS
paměť: 128 GB, RAM: 6 GB, baterie: 4 200 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon 695 5G (8× Kryo 660, 2 GHz, 6nm)
operační systém: Google Android 12
fotoaparát: 50MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk
65 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Diskuze (16) Další článek: Polovinu světové produkce telefonů mají na svědomí „anonymní“ výrobci. Dost možná máte mobil právě od nich

Témata článku: Nokia, , , , , , , , , , , , , Nokia X30 5G, Velká Británie, UDR, Veletrh, Nabíječka, Circular, Berlín, Česká republika, Výrobce, Telefon