Ekologické telefony budou mít letos zelenou

Rozložitelné plasty, recyklované obaly, telefony nabíjené sluncem či bez nabíječky. To jsou aktuální mobilní ekotrendy.

Člověk se svými v podstatě neomezenými potřebami dává přírodě pořádně zabrat, mnozí lidé i společnosti už pochopili, že studnice přírodních zdrojů není neomezená a že je třeba začít se chovat více ohleduplně. Jsou mezi nimi i výrobci mobilů, kteří v poslední době představili krom obyčejných přístrojů také takové, které doplnili o přívlastek „Eko“. Konkrétně jde o telefony z recyklovaných materiálů, solárně nabíjené přístroje či ekologické šetrné balení bez nabíječky. Koneckonců, nabíječky mobilů jako takové se mají do roku 2012 sjednotit tak, aby existovala jen jedna univerzální nabíječka pro všechny výrobce. Zelená cesta vývoje mobilního odvětví byla dobře patrná i na letošním Světovém mobilním kongresu v Barceloně.

Buďme „eco-friendly“

Ale i když uživatelů mobilů jsou po celém světě miliardy a každý potřebuje více či méně často doplnit energii, důležitou jsou i samotné výrobní postupy. Například Samsung vytvořil projekt The Blue Earth Dream jehož cílem je vytvořit rámec pro trvale udržitelný rozvoj a život. Díky stále rostoucímu ekologickému povědomí vyvíjí Samsung jako efektivní reakci na změny klimatu způsoby redukce CO2 a úspory energie ve všech etapách životního cyklu výrobků. Stanovil si rovněž termíny pro odstranění nebezpečných materiálů a výrobu obalů z recyklovaných materiálů. Výrobce chce rovněž povzbuzovat uživatele, aby recyklovali staré mobilní telefony prostřednictvím sběrných center po celém světě.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Recyklace je snadná a velmi důležitá, vysloužilé telefony totiž v sobě zbytečně vážou značné množství cenných kovů • černá Nokia N79 Eko se prodává bez nabíječky, ale u nás ji nekoupíte

Tím se dostáváme také k roli konečných spotřebitelů. My totiž se svými vysloužilými „miláčky“ často zacházíme prachbídně. Pominuli fakt, že mnozí z nás mobilmaniaků si své bývalé telefony nechávají jako sběratelé a čas od času se s k nim nostalgicky vrací nebo že starší telefon využíváme se sekundární SIM abychom ušetřili mrzký peníz za výhodnější volání, telefony nerecyklujeme. Tedy alespoň dle výzkumu finské Nokie, která s tímto negativním zjištěním přišla loni v červenci. Recykluje prý pouze 3 % uživatelů, a to navzdory tomu, že zbylé většině se doslova povalují po jejich domovech a více už je ani nechtějí používat. Bez zajímavosti také není, že 74 % spotřebitelů uvedlo, že o recyklaci svých telefonů neuvažuje, ale paradoxně přibližně stejný počet lidí, 72 %, si myslí, že recyklace pomáhá životnímu prostředí.


Krátké recyklačně-propagační video

Na skládce na štěstí končí pouze 4 % vysloužilých přístrojů. Většina (44 %) je místo toho ponechána v domácnosti, aniž by ještě někdy byla použita. Někteří lidé svým mobilům různými způsoby prodlužují životnost: jedna čtvrtina daruje své staré telefony přátelům nebo členům rodiny a 16 % lidí své nepoužívané přístroje prodává, zejména na nově se rozvíjejících trzích jako je jihovýchodní Asie a Afrika. Zástupci Nokie uvedli, že 65 – 80 % jejich přístrojů lze recyklovat. Plasty, které recyklovat nelze, jsou spalovány a poskytují energii pro proces recyklace. Další materiály jsou drceny a používány ve stavebnictví nebo při budování silnic. Nic proto nemusí mířit na skládku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pohled na část stánku Nokie na MWC 2009, hosteska vysvětluje jak šetřit elektrickou energií

Sen o modré planetě

Nokia má sběrná místa pro vysloužilé mobilní telefony v 85 zemích světa, což představuje nejrozsáhlejší dobrovolný systém v oblasti mobilních zařízení. Lidé mohou své staré telefony odevzdat v prodejnách Nokia a v téměř 5 000 střediscích Nokia Care Center. Nejbližší místo zpětného odběru lze najít na adrese www.nokia.com/werecyle. Mezi další aktivity největšího výrobce mobilů patří signalizace telefonu o nabité baterii, čímž se prý v celosvětovém měřítku také ušetří. A nedávno jste možná zachytili zprávu o prodeji modelu N79 bez nabíječky. Ušetří se tak nejen za samotnou nabíječku, ale telefon lze prodávat v menším balení, tím se zase ušetří za přepravu a spotřebuje se méně materiálu. U nás se ale bohužel neprodává.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Samsung sní o modré planetě • jedna z ekonovinek: vejčitý Samsung Blue Earth se solárním panelem

Některé ekopřístroje byly k vidění i v Barceloně na Světovém mobilním kongresu, přičemž nejdále se zatím dostali oba jihokorejští výrobci. Jak Samsung tak LG si dobře uvědomují, že poptávka po „ekologických“ mobilech bude v příštích letech růst. Oba už představili telefony se solárním panelem, což je způsob jak nabíjet baterie nejen ekologicky ale do značné míry také pohodlně. Přístroj stačí nechávat ležet na místě, kam dopadají sluneční paprsky a o nabíjení se už starat netřeba. Blue Earth je vyroben z recyklovaného plastu s označením PCM, který je extrahován z plastových lahví a pomáhá snižovat spotřebu pohonných hmot a emise uhlíku při výrobě. Mobil ani nabíječka neobsahují škodlivé látky jako berylium, ftaláty a bromované retardátory hoření.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Blue Earth na stánku Samsungu • další trojice ekomobilů: kukuřicový E200 Eco, S3030 Tobi a F268, který je ale určen pro tuzemský trh výrobce

Telefon je vybaven unikátním uživatelským rozhraním, které se také má podílet na ochraně životního prostředí. Jas displeje, délka podsvícení a Bluetooth lze snadno nastavit do energeticky úsporného módu – stačí pouze jedno kliknutí. Obal Blue Earth je navržen tak, aby byl malý a lehký, z recyklovaného papíru. Nabíječka telefonu spotřebovává v pohotovostním režimu pouhých 0,03 W. Krokoměr vám umožní sledovat počet kroků a spočítat emise CO2, které byste do ovzduší vypustili, kdybyste stejnou cestu urazili autem. Pro snazší představu jsou tyto hodnoty převáděny na počet stromů, které byly díky tomu zachráněny.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Několik netradičně vyhlížejících konceptů

S LG za sluncem

Podobnou cestou jde i LG. V druhé polovině letošního roku uvede na evropský trh telefon se solárním panelem. Na první pohled mi přišel podobný s KF750 Secret, však posuďte sami na obrázcích níže. Výrobce uvádí, že deset minut na slunečního světla dodá telefonu energii na tři minuty hovoru a při jeho intenzivním působení nebude nutné mobil ani dobíjet tradičním způsobem z elektrické sítě, což se hodí v terénu a vůbec vždy pokud nemáte po ruce nabíječku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Život je dobrý, když je zelený • další ekologický počin LG představují krabice z recyklovaných materiálů • druhý přístroj je solární Bluetooth souprava HFB-500 do auta

LG dále slibuje snižování nebezpečných látek ve svých výrobcích. Výrobce dle svých slob dodržuje přísné normy EU upravující používání nebezpečných látek v elektronických zařízeních a při výrobních procesech. Jde zejména o olovo, rtuť, kadmium, šestimocný chróm, polybromované bifenyly a polybromovaný difenyl ether. Jihokorejci dále plánují uvést přístroje bez halogenovaných látek, a to odstraňováním bromových a chlorových zpomalovačů hoření a polyvinylchloridu z výrobního procesu do roku 2010. A do roku 2012 slibuje LG výrobu všech telefonů bez antimonu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Opět několik obrázků přímo z výstaviště • ECO boxy jsou šetrně vyrobeny z 93 % z ekologických materiálů • nové boxy se začnou používat letos
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Bluetooth solární souprava do auta • další telefon z bio plastů

Jakákoli aktivita výrobců v oblasti šetrnosti k životnímu prostředí je jedině vítána. Na druhou stranu by se měli zapojit i samotní uživatelé a alespoň provést revizi svých vysloužilých mobilů. Ty lze k ekologické likvidaci odevzdat třeba u všech našich mobilních operátorů.

Diskuze (13) Další článek: Mobilní Firefox (Fennec) umí synchronizovat záložky s desktopovým prohlížečem

Témata článku: LG, Nokia, Samsung, Smartphony, Telefony, Ostatní, Vysloužilý mobil, Nokia N79, Unikátní uživatel, Udržitelný rozvoj, Telefon, Ekologický materiál, Tradiční způsob, Mít, Cenný kov, Zeleň, Želé, Let, Konečný spotřebitel, Emise uhlíkuSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Výrobci upouštějí od testování v Dxomark. Pokud nemá telefon šanci na první místo, nestojí to za to

Výrobci upouštějí od testování v Dxomark. Pokud nemá telefon šanci na první místo, nestojí to za to

** Mobilní výrobci přestali Dxomarku posílat telefony na testování ** Výsledky DXO se stále používají, tak v čem je problém? ** Pokud nemá telefon šanci na první místo, testování se nevyplatí

Martin Chroust
FotomobilyDxOMarkFocení mobilem
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Srovnávací test výdrže baterie 120Hz telefonů. Jasné vítězství iPhonu, první se vypl Samsung s největší baterií

Srovnávací test výdrže baterie 120Hz telefonů. Jasné vítězství iPhonu, první se vypl Samsung s největší baterií

** Malá baterie Flipu a velký displej Foldu jsou velké nevýhody ** Naproti jim však jde energeticky efektivnější čipset od Qualcommu ** Obě nové skládačky tak v testu výdrže příjemně překvapily

Martin Chroust
VýdržSrovnání
Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

** Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty ** Vlajkové modely jsou skoro jistota, dobře fotí ale i levnější přístroje ** Po kterých fotomobilech byste měli aktuálně sáhnout?

Jan Pánek
FotomobilyVýběry
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy