Elita za rozumnou cenu: Motorola E398, Siemens S65 a Sony Ericsson K700i

Kdysi přední modely Motoroly, Siemensu a Sony Ericssonu, dodnes pracovití a velmi slušně vybavení. K sehnání za rozumný peníz a stále v módě. Takové jsou telefony v dnešním srovnání - tři kandidáti na nejlepší současnou koupi do šesti tisíc.
Elita za rozumnou cenu: Motorola E398, Siemens S65 a Sony Ericsson K700i | wikipedia

Přední modely výrobců mobilních telefonů jsou vždy ohromným lákadlem. Nabité funkcemi, většinou velmi pohledné, udávající další směr vývoje. Bohužel, při svém uvedení na trh nasadí často neúměrně vysokou cenu. Uběhne rok, přijdou lepší, ale na „zasloužilé veterány“ se nezapomíná. Pro mnoho mobilních duší zůstanou stále lákadlem. A za ten rok se udá jedno obrovské pozitivum – cena spadne třeba na polovic.

Do srovnání jsme zařadili Siemens S65 a Sony Ericsson K700i. Místo Motoroly by se nám do soupeření hodilo zařadit Nokii 6230, ale ta se bohužel nevešla do cenového limitu šesti tisíc korun. Na druhou stranu, E398 není jen další do počtu a se svými konkurenty se dokáže důstojně poprat.

Rychlé odkazy

 • Motorola E398 v katalogu mobilů
 • Siemens S65 v katalogu mobilů

 
• Sony Ericsson K700i v katalogu mobilů

 •
nerozdělený článek v textové verzi

Jen to nejlepší

Motorola E398 představuje zajímavou kombinaci solidnosti i volnějšího designu. Z jedné strany je velmi uhlazená, při pohledu na klávesnici spíše rozevlátá. V porovnání s konkurenty působí bohužel trochu méně technicistně. Možná, že za to může modrá barva, ve které je k dostání. Rozhodně lepší volbou tedy bude černé provedení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Motorola E398

Siemens S65 byl v minulém roce velmi očekávanou novinkou. Německý výrobce se pokusil vydat opačnou cestou, něž jakou razili ostatní; šlo mu především o práci. Zbyl samozřejmě i prostor pro zábavu, na tu se nezapomnělo docela. Ale rozhodně neměla takovou váhu jako v jiných telefonech. I designově se Siemens vyznamenal a porušil tradici typických tvarů. Manažerský S65 působí elegantním, dynamickým dojmem. Škoda jen, že stále chybí záslepka nevzhledného konektoru pro externí anténu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Siemens S65

Sony Ericsson K700i nabízí asi nejlepší konstrukční zpracování. I díky svému celostříbrnému tělu upoutá nejvíce pozornosti. Ve své době se K700i vyšvihl až na první místo v naší srovnávací metodice a nečekalo jej nic jiného, než stejně výborné prodejní úspěchy, jaké zažíval jeho předchůdce - model T630.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Ericsson K700i

Základní informace
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
uvedení telefonu březen 2004 březen 2004 březen 2004
telefon je vhodný pro foto, hudbu, styl, zábavu, technoidy foto, styl, práci, technoidy foto, hudbu, zábavu, práci, technoidy
Ceny
běžná cena 5 830 Kč 5 930 Kč 5 938 Kč
Eurotel (běžná) 6 995 Kč
Eurotel (dotovaná) 1 495 Kč
Eurotel Go
Oskar (běžná) 5 577 Kč
Oskar (dotovaná) 977 Kč
T-Mobile (běžná) 5 299 Kč
T-Mobile (dotovaná) 1 499 Kč
T-Mobile Twist

Rozměry, hmotnost, konstrukce

Šířkou anebo tloušťkou se při rozhodování zabývat nemusíte. U všech tří telefonů jsou tyto hodnoty prakticky totožné, pouze s malými odchylkami. Sony Ericsson je ale nejmenší i nejlehčí. Do délky mají Siemens i Motorola prakticky jeden centimetr navíc.

Motorola překročila o malý kousek rozměry malého telefonu, podle přísných pravidel srovnávací metodiky jsme ji tak museli zařadit do kategorie „středně velký“ mobil. V praxi a zejména tedy v ruce ale nepoznáte oproti Siemensu rozdíl. Bez debat je už ale nadměrná váha Američanky. Ta překročila hranici sta gramů o celou další desítku. Nemusí to být však nutně mínus, mnoho lidí má těžké telefony rádo – vědí, že v ruce drží „mobil a ne hračku“.

Rozměry, hmotnost, konstrukce
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
rozměry [mm] 108 × 46 × 21 109 × 48 × 18 99 × 47 × 20
velikost (slovy) středně velký malý malý
hmotnost 110 g 98 g 93 g
hmotnost (slovy) těžký středně těžký lehký
konstrukce klasická klasická klasická
barva černá černá stříbrná

Rozhodně nejlepší klávesnici vám nabídne Sony Ericsson. Tlačítka jsou dostatečně velká a podsvětlení výborné. Motorola je v této oblasti ergonomičtější, provedení klávesnice ale není prvotřídní. Tlačítka Siemensu se nemačkají příliš pohodlně a jsou až příliš malá.

Výdrž, hardware

Všechny tři telefony čerpají energii z lithium-iontových akumulátorů o zhruba stejných kapacitách. Jen hodnota Motoroly u maximální udávané délky hovoru je přemrštěná a v praxi váš hlas devět hodin rozhodně poslouchat nevydrží.

Všichni si rozumí se třemi klasickými pásmy a pro datovou komunikaci nabízejí Bluetooth. Motorole chybí infraport – není to ale rozhodně něco, co by vás mělo trápit, když je po ruce „modrý zub“.

Výdrž, hardware
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
typ baterie Li-Ion Li-Ion Li-Ion
kapacita baterie 750 mAh 700 mAh
max. udávaná pohotovost 210 h 250 h 300 h
max. udávaná doba hovoru 560 min 300 min 350 min
SAR (na 10 g hmoty) 0,48 W/kg 0,48 W/kg
vestavěná anténa ano ano ano
konektor pro externí anténu ano ano ano
větší odolnost ne ne ne
systémový konektor pro kabel ano ano ano
infraport ne ano ano
Bluetooth ano ano ano
sítě GSM 900, 1 800, 1 900 MHz 900, 1 800, 1 900 MHz 900, 1 800, 1 900 MHz


Ve druhé kapitole se podíváme na displeje, porovnáme jak jsou na tom všichni tři se zprávami a jaké mají uživatelské prostředí

Témata článku: Ericsson, Motorola, Siemens, Sony, Sony Ericsson, Smartphony, Ericsson, Motorola E398, Nokia 7610, Nokia 7610 Supernova, Siemens S65, Sony Ericsson K700i, Zbývající bod, Eli, Hlasitý projev, Motorol, Rozum, Son, Motor, Elita, Zastaralý telefon, Eri


Určitě si přečtěte