Elop: „S N9 u Nokie MeeGo končí“ My se ptáme proč (názor)

Nokia dlouhé roky čeká na úspěch. Nokia N9 jej přinesla, ale Elop jej odmítá a upíná se pouze a jen k Windows Phone. Nedělá chybu?

Stephen Elop se pro celonárodní finské noviny Helsingin Sanomat rozpovídal na téma nové Nokie N9. Podle jeho slov je to poslední Nokia se systémem MeeGo a bude poslední, i kdyby se jí dařilo sebelépe. Elop tak rázem zmrazil naděje těch, kterým se nový systém líbí a logicky si pro něj přejí perspektivu, budoucnost, tedy i nástupnické modely.

I když je prioritou Nokie Windows Phone, nečekaně pozitivní kritika ukazuje, že MeeGo je trefou do černého. A tu Nokia potřebuje jako sůl. Finové možná konečně mají „svůj vlastní iPhone“, poprvé od dob modelu N95 připravili produkt, který má šanci stát se ikonou.

Elopův výrok zní zcela nesmyslně. Jedinou větou snížil prodejnost N9. Koupí si ji experimentátoři, ti, kterým nezáleží na kontinuitě, ale kdo hledá živou a perspektivní platformu s přibývajícími aplikacemi, půjde jinam. Sám Elop dříve mluvil o tom, že dnešní mobilní svět už není souboj zařízení, ale ekosystémů... Jaký asi může vzniknout ekosystém kolem telefonu, který bude za rok překonaný, za dva roky zastaralý a bez nástupce?

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia N9 

Stephen Elop obšírně vysvětluje: „Nokii N9 bychom chtěli nabízet podobně jako produkty Vertu. Jedná se o velmi elegantní a exkluzivní přístroj pro náročné uživatele. Nokia N9 kvůli použitému systému MeeGo nemá moc velkou softwarovou podporu.“ My dodáváme: jenomže bez podpory výrobce nebude zákonitě ani žádná podpora ze strany vývojářů. A Elop zakončuje. „Pro velké hračičky zde bude připravena platforma s Windows Phone.“

A jsme u toho. Windows Phone. Dosud se zdálo, že Elop přesně ví, co Nokia potřebuje a jde za tím. Spojení Nokia & Microsoft slibuje mnohé, ale proč by nemohla mít Nokia více platforem? Nebude se dařit jedné, je tu ještě druhá. Proč předem zahazovat příslib úspěchu, který Nokia N9 přinesla? Kde bere Elop jistotu, že WP je ta pravá spása? Samsungu se strategie několika platforem vyplácí, jde nahoru a Nokii už šlape na paty. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia N950: model N9 není jedinou Nokií bez budoucnosti

Jaký má vlastně Nokia N9 smysl, když je už dopředu jasné, že jde o slepou vývojovou větev? Aby nebylo povyku kolem Nokie N9 málo, o několik hodin později ukázal Stephen Elop na soukromé konferenci první Nokii s Windows Phone. Stejný hardware, jiný software. První prototyp vypadá jako lehce modifikovaná Nokia N9. A o pár hodin se později začaly kolovat internetem fotografie něčeho, co vypadá jako Nokia N9 s Androidem. I to ukazuje, jak asi v Nokii realizují přípravu nových telefonů. Pokud se navrhne dostatečně kvalitní a výkonný hardware, je víceméně připravený pro chod libovolného systému. Ovšem je jasné, že ať se objeví variace Nokie N9 v podobě s Windows Phone, se Symbianem, či Androidem, Nokia N9 oslovila především strukturou prostředí a jednoduchostí systému. Vždyť také na internetu vznikají petice za podporu MeeGo ze strany Nokie. Na jednu takovou se můžete podívat třeba zde.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sourozenec modelu N9 s operačním systémem Windows Phone. Tohle je prý budoucnost Nokie

A my se ptáme: Jak hodnotíte podle prvních dojmů systém MeeGo? Je vůbec jeho budoucnost zásadní? Nebo použitý systém v telefonu prakticky ani neřešíte? Přesvědčila vás Nokia N9 o svých kvalitách nebo byste dali přednost modifikaci tohoto modelu s jiným operačním systémem?

Diskuze (168) Další článek: T-Mobile Move: skoro nejlevnější Android [recenze]

Témata článku: Nokia, Smartphony, Windows, Názor, Apple iPhone 4GB, Nokia N9, Nokia N9 64GB, Meego, Přibývající aplikace, Petit, Poslední nokia


Určitě si přečtěte

Xiaomi Mi 11 Ultra má dva displeje a nejlepší foťák na trhu

Xiaomi Mi 11 Ultra má dva displeje a nejlepší foťák na trhu

** Xiaomi Mi 11 Ultra láká na špičkový fotoaparát a druhý displej ** Dvojice modelů Mi 11 Lite uspokojí náročnější uživatele střední třídy ** Překvapením je odlehčená vlajková loď Mi 11i

Martin Miksa | 105

Martin Miksa
DxOMarkDruhý displej
Hodinky Huawei se naučily instalovat aplikace a reagovat na notifikace. Ale…
Filip Kůžel
Polochytré hodinkyTýden mobilně
Samsung Galaxy Watch 4 se blíží. Hodinky zřejmě dokáží změřit glykémii
Martin Chroust
Krevní cukrSpekulace
T-Mobile ztratil 140 tisíc zákazníků, mizí mu předplacenkáři. Na tržbách si ale polepšil
Jan Láska
StatistikaHospodaření a financeT-Mobile
Android 12: Nainstalovali jsme první preview, tady jsou hlavní novinky
Filip KůželVladislav Kluska
Android 12Video