Emgeton Enzo: sebejistý manažer pro dvě SIM (test)

Další dualsim Emgetonu se chlubí multimediálními i organizačními funkcemi. Nabídne kvalitní displej a samozřejmě pohodlnou obsluhou dvou SIM.
hce counter
Emgeton připravil již druhý dualsimový telefon s podporou sítí UMTS, první nese označení Emgeton Noble a jeho poznávacím znakem je baculatá vysouvací konstrukce. Novinka se jménem Enzo si od předchůdce vzala veškerou funkční výbavu, tentokrát se však setkáváme s klasickou konstrukcí. Pokud tedy nemáte v oblibě vysouváky a hledáte po schopném dualsimu, je Enzo váš kanditát.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Emgeton Enzo na oficiálních fotografiích

Klíčové vlastnosti:

  • současný chod obou SIM karet, dobrá organizace
  • kvalitní QVGA displej
  • paměťové karty microSD
  • podpora dat UMTS i videohovorů

Hlavní nedostatky:

  • větší tloušťka
  • konzervativní hranatý vzhled
  • průměrný 2Mpx fotoaparát
  • pouze 2,5mm jack, slabá sluchátka

Emgeton Enzo
Klepněte pro větší obrázekTelefon se slotem pro dvě SIM karty dokáže zároveň komunikovat ve dvou sítích GSM, s první SIM kartou se dovoláte i ve 3G. Mobl má 2MPx fotoaparát, baterii o kapacitě 1 010 mAh a posloží může pracovat i jako 3G modem.rozměry a hmotnost: 107 × 49 × 17 mm, 109 g
displej: 2,2'', aktivní TFT, 240 × 320, 262 tisíc barev
sítě: GSM (850/900/1 800/1 900 MHz), 3G
data: GPRS tř. 12, UMTS
konekt.: miniUSB, Bluetooth (A2DP)
paměť: 40 MB, paměťové karty microSD
baterie: Li-Ion 1 010 mAh
hudba: přehrávač hudby
fotoaparát: 2MPx (1 600 × 1 200), video (176 × 144)
51 %
(377. místo z 1109)
katalogpreviewinfo výrobce
cena: cca 7 990 Kč (2. čtvrtletí 2009)

Manažerům v ruce sluší

Hranaté tvary konstrukce Enza dávají vzpomenout na starší modely telefonů, ovšem tady to není vůbec na škodu. Strohý design lehce zaoblených plastů oživuje červená linie na hraně mobilu, stejná se objevuje na čtyřsměrové ovládací klávese i nedaleké dvojici tlačítek. Designové úlety na těle Emgetonu nenajdete.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Úsporný konzervativní design oživuje červená kontrastní barva

Enzo nepatří mezi malé telefony, v ruce ucítíte zejména tloušťku 17 mm, hmotnost 109 g je přiměřená. Veliká konstrukce poskytuje prostor pro umístění 2,2'' QVGA TFT displeje na čelní straně, za kvalitu zobrazení i podsvícení lze jen chválit. Nad displejem se vyjímá oko přední kamery, Enzo si totiž rozumí se sítěmi UMTS.

Klepněte pro větší obrázek 
Kamerka pro videohovory

Klávesnice není zcela ideální, její tlačítka jsou na sebe těsně nalepena, jejich stisk je tužší, je třeba více tlačit. Odměnou je jisté psaní a slyšitelné cvaknutí pro potvrzení. Všechna tlačítka včetně těch funkčních pod displejem rovnoměrně podsvicuje bílé světlo. Pod klávesnicí ještě zbylo místo pro nápis Enzo se škvírou mikrofonu v posledním znaku. Na klávesnici se vešla hned dvě tlačítka pro hovory, každé z nich slouží jiné SIM kartě.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klávesnice je sice prostorná, ale tužší, ve tmě je dobře podsvětlena

Enzo podporuje multimediální zážitky, k tomu přispívá nejen hudební přehrávač Cult, ale také 2,5mm jack sluchátek na horní straně. Přibalená sluchátka lze díky modulu s mikrofonem použít jako handsfree. Jejich průměrný zvuk sice příliš radosti z poslechu nezařídí, na běžné poslouchání však určitě postačí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Emgeton použil osvědčený přehrávač z modelu Cult, sluchátka se připojují přes 2,5mm konektor
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
K multimediálním zážitkům přispěje i dvojice předinstalovaných her

Na levém boku se usídlilo dvojtlačítko hlasitosti i mírně vystoulé tlačítko vypnutí, důležitý je však hlavně miniUSB konektor pod krytkou. Vypínacím tlačítkem se také řídí provoz SIM karet, mohou být na příjmu odděleně i současně. Díky miniUSB Enzo nabijete i naplníte daty za využití Mass Storage. Pravý bok mobilu obsahuje slot microSD pod krytkou, kartu v balení nehledejte. Opodál se umístila mírně vystouplá spoušť 2Mpx fotoaparátu, delším podržením se aktivuje režim videa.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Enzo chválíme za standardní miniUSB konektor

Vzadu objevíte hlasitý reproduktor a hlavně čočku fotoaparátu Flexaret. Výkon čipu je bohužel dost slabý, snímky připomínají mazanice. Li-Ion akumulátor o kapacitě 1 010 mAh se schoval pod kryt, který tvoří celou zadní stranu Enza. Pod akumulátorem najdete dvojici zřetelně odlišených SIM slotů, pouze jeden z nich podporuje UMTS.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Šuplíčky pro založení SIM karet jsou pohodlně přístupné

Obsluha SIM karet

Displej není dotekový, nabízí však dobrou čitelnost na slunci a také svižné překreslování. Pohotovostní displej obsahuje obvyklé informace, kompletní úpravou ale prošla hlavní nabídka – dvanáct animovaných ikonek se povedlo na jedničku. Pokud by se vám nelíbila klasická mřížka, Emgeton Enzo nabídne ještě seznam. Škoda, že v nabídce není více motivů, vybírat můžete pouze z černé a bílé barvy. Nastavení displeje dále nabízí už jen regulaci podsvícení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Rozlišování primární a sekundární SIM karty nás provází téměř na každém kroku

Ovládání Enza řeší čtyřměrová klávesa, ta mohla dostat vyšší okraj, ale lze si na ni zvyknout. Návratové tlačítko představuje vystouplý červený hrbol, takže jej neminete. Stejně vypadá i klávesa pro mazání vpravo.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kvalitní organizér je u manažerského mobilu samozřejmostí

Datová konektivita s UMTS zařídí díky přední kameře videohovory. Enzu nechybí ani podpora Javy, instalaci programů tak nic nebrání. Enzo představuje sympatický dualsim, který umí to s oběma SIM kartami umí. Vytáčení kontaktů je snadná práce, levé tlačítko zastupuje SIM1, pravé pak SIM2 (indikováno počtem čárek na tlačítkách). Také ve výpisu hovorů vidíte, ze které SIM karty se hovor uskutečnil. Výhodné je také přehled o všech hovorech podle jednotlivých SIM karet. To stejné pak platí i pro data.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
I v Enzu si můžete vybírat z tapet a grafických témat

Kvalita signálu se u obou karet nijak neliší. Při hovoru máte standardně k dispozici hlasitý odposlech a také informaci o jeho délce. Stejný princip jako u hovorů funguje i pro textové zprávy. Pokud zvolíte zvláštní tlačítko odeslat, zpráva se automaticky pošle přes primární SIM. S přítomností dvou SIM karet souvisí také profily. Emgeton Noble nabízí výbornou možnost nastavit si pro každou z karet odlišný profil.

Blacklist přímo v kontaktech

Nabídkou funkcí patří Emgeton Enzo do průměru. Do telefonního seznamu se vejde 1 000 jmen plus záznamy na SIM. Ke kontaktu uložíte 13 dalších položek, tou zdaleka nejzajímavější je volba pro odmítnutí hovoru. U koho tuto možnost zatrhnete, ten se vám prostě nedovolá.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Textové zprávy se píší na šesti řádcích, editor nabízí naposledy použité kontakty. Do multimediálních zpráv vložíte obvyklé přílohy, například fotku v maximálním rozlišení se vám ale odeslat nepodaří. E-mail nabízí možnost stáhnutí pouze hlavičky, případně omezení maximální velikosti stahované zprávy či počet maximálně stáhnutelných zpráv. Organizační funkce nabízejí tři opakované budíky a možnost tvorby upomínek. Textové poznámky mohou mít maximální délku 512 znaků. Nechybí ani úkolovník s nastavením priorit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zprávy SMS a MMS u Emgetonu nejsou integrovány do jednoho editoru

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ukázkové fotografie v maximálním rozlišení:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Emgeton Enzo je dualsim, který obsluhu obou SIM karet zvládá na jedničku. Navrch přidává datovou podporu, organizační funkce i hudební přehrávač a slot microSD karet. Pokud toužíte spíše po vysouvacím dualsimu, zvolte stejně vybavený Emgeton Noble nebo třeba trochu odlišný Samsung D880 Duos.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kompletní obsah prodejního balení
hce counter
Diskuze (22) Další článek: TomTom Live už podporuje roaming

Témata článku: Emgeton, Recenze, DualSIM, SIM, Emgeton Enzo, Emgeton Noble, Samsung D880, Bílé světlo, Manažer, Test, Datová konektivita, Standardní miniUSB, Blacklist, Poslední znak, Hranatý vzhled, Kompletní obsah, Man, Kvalita signálu


Určitě si přečtěte