Emgeton Flexaret Mini: je libo 12Mpx kompakt s mobilem?

Emgeton v Česku nabídne první fotomobil s 12Mpx snímačem a 3× optickým zoomem. Zaplatíte za něj jako za obyčejný pětimegapixel.

Domácí výrobce mobilní techniky Emgeton představuje u příležitosti 70. výročí vzniku značky Flexaret mobilní telefon Emgeton Flexaret Mini, který jako první na našem území nabídne integrovaný fotoaparát s 12,2Mpx snímačem a trojnásobným optickým zoomem. Doposud jsme byli zvyklí telefony dělit na ty, které nemají fotoaparát a ty, které fotit umějí, tedy fotomobily. Emgeton Flexaret Mini však definuje novou skupinu digitálních kompaktů, které zároveň poskytují telefonní funkce.

Klíčové vlastnosti:

  • 12,2Mpx snímač Panasonic CCD 1/2,33"
  • 3× optický zoom Xenonový blesk
  • 3" TFT dotykový odporový displej s WQVGA rozlišením
  • podpora paměťových karet microSDHC
  • dva akumulátory v balení

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Tělo přístroje je tvořeno tvrzenými plasty, konstrukce s rozměry 113 × 52 × 19 mm a hmotností 143 g vsází na kombinaci stylových černých a stříbrných designových prvků s matnou povrchovou úpravou. Čelní stranu okupuje 3" TFT dotykový rezistivní displej s WQVGA rozlišením (400 × 240 bodů) a podporou 262 tisíc barev. Je napojen na dvojici senzorů pro automatickou korekci obrazu – senzor natočení (slouží pro úpravu orientaci displeje, prohlížení fotografií a rychlé ztišení vyzvánění dle aktuální prostorové orientace mobilu) a senzor osvětlení (reguluje podsvícení displeje v závislosti na míře světla v okolí).

Tlačítka pro foťák, displej pro mobil

Dotykový displej se spolu s pětisměrovým ovládacím kolečkem a dvěma funkčními tlačítky po jeho stranách, které slouží k pohybu v nabídce telefonu a k ovládání hovorů, stará o obsluhu většiny funkcí telefonu včetně zadávání alfanumerických znaků na softwarové klávesnici. Tradiční mechanická klávesnice tedy není osazena.

Klepněte pro větší obrázek

Další ovládací prvky jsou umístěny na pravém boku přístroje a optimalizovány zejména pro použití přístroje ve fotografickém režimu. Dvojice směrových tlačítek poslouží pro využívání zoomu, další dvě tlačítka pak pro samotný proces fotografování – spuštění fotoaplikace a expozici snímků. Na levém boku přístroje lze najít i slot pro paměťové karty microSDHC. Ve spodní hraně telefonu je zapuštěna krytka univerzálního miniUSB 2.0 rozhraní, které slouží k připojení datového kabelu, sluchátek či nabíječky.

Klepněte pro větší obrázek

Aby se budoucí majitelé nemuseli bát nenadálého vybití akumulátoru, Emgeton přidává do balení produktu i jeden náhradní. Li-Ion akumulátor s kapacitou 1 020 mAh dokáže zajistit až 10 h hovoru, 450 h pohotovostního režimu nebo expozici 1 320 fotografií (v automatickém módu fotoaparátu).

Fotografování nové generace

Vzhledem k funkcionalitě 3× optického zoomu obsahuje zadní strana telefonu kulatý výstupek typický pro běžné kompaktní fotoaparáty, z nějž se po aktivaci režimu fotoaparátu vysouvá objektiv s optikou pocházející z dílen Flexaretu. Krytka objektivu je samozřejmě aktivní. Vedle něj nelze přehlédnout ani okénko xenonového blesku.

Klepněte pro větší obrázek

Procesy nutné pro zpracování obrazu zajišťuje řešení společnosti Panasonic. Emgeton navíc použil CCD čip, oproti běžně užívanému CMOS čipu u jiných fotomobilů. Další chloubou přístroje jsou pokročilé funkce jako např. stabilizátor obrazu, detekce obličeje, redukce červených očí, histogram, režim panorama, sekvenční snímání (až 16 snímků), hlasová poznámka k fotografii aj. Samozřejmostí je také automatické ostření, makrosnímky, nastavování citlivosti ISO (v rozmezí 80 až 3 200), samospoušť, možnost úpravy fotografií přímo v telefonu a řada dalších běžných funkcí digitálních kompaktních fotoaparátů. Kompletní přehled parametrů vestavěného fotoaparátu shrnuje následující tabulka:

Snímač
Rozlišení [Mpx]12,17
Celkové rozlišení [Mpx]12,47
TypPanasonic CCD 1/2,33"
Objektiv
Optický zoom
Digitální zoom
Ohnisková vzdálenost [mm]6.2–18.6 (ekvivalent 35–105)
SvětelnostF3–F5,6
Rychlost závěrky [s]1.1.1600
Rozsah autom. ostření [cm]5–nekonečno
Fotografie
Rozlišení [Mpx]12, 11 (3:2), 9, 8, 5, 3, 2 (16:9), 2, VGA (640 × 480)
Kvalita3 stupně
FormátJPG
Video
Rozlišení [px]VGA (640 × 480 při 24,5 sn./s), 320 × 240 při 24,5 sn./s
FormátAVI (M-JPEG, 24,5 sn./s)
Záznam videa se zvukemAno
Mód přehrávání4 módy přehrávání
Ostatní
Mód snímání5 nastavitelných módů
Mód autom. ostření3 nastavitelné módy
Zóna ostření3 nastavitelné módy
Scéna20 přednastavených scén
Mód měření expozice3 nastavitelné módy
Kompenzace expozice (EV)± 2,0 EV
Barevný mód4 nastavitelné módy
SamospoušťAno, 3 typy
Citlivost ISO80, 100, 200, 400, 800, 1 600, 3 200
Vyvážení bílé5 nastavitelných módů
HistogramAno
Úprava fotografie / videaAno, 8 úprav
Hlasová poznámkaAno, možno k fotografii i videu
PictBridgeAno
DPOFAno, verze 1.1
TV výstupAno, PAL/NTSC
Detekce obličejeAno (až 10 obličejů)
Detekce úsměvuAno
Redukce červených očíAno
BleskAno, xenonový
Kryt objektivuAno, vestavěný (aktivní krytka)

Až 32 GB pro multimédia

Uvnitř přístroje pracuje uzavřený operační systém Nucleus, který běží na nejnovější verzi čipu MT6235. Pro rozšiřování Nuclea dalšími aplikacemi v programovacím jazyce Java je vyhrazena vnitřní paměť přístroje 70 MB, již lze dále rozšiřovat paměťovými kartami microSDHC až do velikosti 32 GB. Telefon obsahuje české, slovenské, anglické a německé jazykové prostředí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pohotovostní displej telefonu tvoří rovnou plocha hlavní nabídky, matice ikon 3 × 3. Ikony odkazující na jednotlivé složky či aplikace mohou být rozděleny až do tří pracovních ploch, mezi nimiž lze přepínat pohybem prstu. Pohotovostní displej navíc v horní části zobrazuje analogové hodiny a kalendářní data. Uživatel má rovněž možnost vybrat si obrázek zámku displeje.

Klepněte pro větší obrázek

Vícepoložkový telefonní seznam pojme až tisíc kontaktů. Obsah telefonátu nebo jakékoli jiné zvuky z okolí mobilu lze nahrávat prostřednictvím integrovaného diktafonu, který dokáže nahrát záznam do paměti telefonu i na microSDHC kartu ve formátu AMR nebo WAV. Nechybí možnost rychlého vypnutí vyzvánění bez odmítnutí hovoru, hlasité handsfree využitelné při telefonování nebo pro poslech multimediálních souborů, a pochopitelně ani vyzváněcí profily.

Pro hudbu přehrávač E-Cult

O psaní SMS se postará dotyková softwarová klávesnice, pro přijaté zprávy má telefon v paměti vyhrazen 500 pozic. Emgeton Flexaret Mini je vybaven rozsáhlou sbírkou kancelářských funkcí – nechybí e-mailový klient, kalendář a úkolovník se třemi typy záznamů, budík, světový čas či kalkulačka. Pohodlný přístup na webové stránky zajistí předinstalovaná Opera Mini 5 a připojení prostřednictvím vestavěného GPRS/EDGE modemu. Hovory v 3G ani přenosy HSDPA telefon nepodporuje, těšit se nemůžeme ani na Wi-Fi.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Zastoupeny jsou rovněž multimediální funkce. K přehrávání hudby je určen Emgeton E-Cult, tedy přehrávač dobře známý ze stejnojmenných přenosných "empétrojek". Přehrávač podporuje nejběžnější formáty multimediálních souborů, umožňuje i přehrávání hudby na pozadí a automatické přerušení hudební produkce během telefonátu. Nabídne celkem pět přehrávacích módů a osm profilů ekvalizéru, několik možností vizualizace, efekty Revers a 3D zvuk, dynamické rozšíření basů, pět rychlostí přehrávání, či možnost tvorby playlistů. Nechybí ani vestavěný FM radiopřijímač s možností plánovaného záznamu vysílání (lze nastavit čtyři různé plány).

Klepněte pro větší obrázek 

Multimediální soubory, např. čerstvě pořízené fotografie, lze díky programu Emgeton Flexaret Mini Media Center přímo z telefonu nasdílet přátelům na komunitní služby Flickr a YouTube. V přístroji je předinstalována jedna hra, další lze doinstalovat díky podpoře mobilní Javy ve verzích CLDC 1.1 a MIDP 2.0. Telefon dokonce podporuje čtení elektronických knih – vestavěná čtečka si poradí se souborovými formáty TXT a PDB.

Od května na trhu

Mobilní telefon Emgeton Flexaret Mini mezi podporovanými funkcemi nevynechal ani podporu Mass Storage, bezdrátového připojení prostřednictvím Bluetooth 2.1 s bohatou podporou profilů (HFP, HSP, SPP, DUN, OPP, FTP, A2DP, AVRCP), či možnost plánovaného zapnutí a vypnutí, kdy lze vytvořit až čtyři různé individuální časové plány. Telefonní seznam, SMS, MMS a multimediální soubory je možné zálohovat v počítači pomocí programu Emgeton Flexaret Mini Phone Suite, který nabízí kompatibilitu s operačními systémy Microsoft Windows XP / Vista / 7.

Klepněte pro větší obrázek 

Emgeton Flexaret Mini poslouží jako přístroj ideální na cesty či dovolenou, ale také zaměstnancům pracujícím v terénu, zejména novinářům, reportérům, realitním makléřům či obchodním zástupcům, kterým může díky výkonnému fotoaparátu a možnosti odesílat fotografie na komunitní služby velmi usnadnit práci. Zařízení bude v prodeji na konci května letošního roku v síti všech obchodních partnerů společnosti Bell Technology. Doporučená koncová cena je stanovena na 8 990 Kč.

Technická specifikace Emgeton Flexaret Mini:

Typ konstrukceKlasická
Rozměry vך×h [mm]113 × 52 × 19
Hmotnost [g]145 (včetně akumulátoru)
AkumulátorLi-Ion, 1 020 mAh, 3,7 V
Pohotovostní doba [h]Až 450
Doba hovoru [min]Až 600
SAR0,567 W/kg (10 g)
GSM pásmaGSM 900/1800/1900 MHz, podpora offline režimu
Displej3" aktivní dotykový odporový TFT, 262 tisíc barev, rozlišení 240 × 400 bodů (WQVGA), světelný senzor, G-senzor
Datové přenosyGPRS třída 12 (4/4), EDGE třída 12 (4/4)
Fotoaparát Flexaret12,17 Mpx CCD (více v samostatné tabulce výše)
Podporované multimediální souboryStereo přehrávač E-Cult
- podpora audio formátů MP3, MIDI, SP-MIDI, WAV, AMR, AAC, AAC+
- podpora video formátů MP4 (H.263, 30 sn./s), QCIF, AVI (M-JPEG, 24,5 sn./s)
- podpora profilu stereo Bluetooth (A2DP)
Podpora obrázkových souborů BMP, GIF, JPEG, PNG
Podpora elektronických knih ve formátech TXT a PDB
PřipojeníBluetooth 2.1+EDR (HFP, HSP, SPP, DUN, OPP, FTP, A2DP, AVRCP), miniUSB 2.0 (pro připojení datového kabelu, nabíječky nebo sluchátek)
TelefonováníAdresář s kapacitou 1 000 vícepoložkových kontaktů, hlasité handsfree, vyzváněcí profily (Normální, Ticho, Jednání, Venku, Headset), záznamník hovoru
ZprávyPaměť na 500 přijatých SMS, rychlé psaní SMS v češtině (slovník T9), multimediální zprávy, EMS, e-mailový klient, chat
PaměťVnitřní 70 MB, slot pro paměťovou kartu microSDHC (až 32 GB)
JavaCLDC 1.1, MIDP 2.0
Další funkceVibrace, diktafon, webový prohlížeč (Opera Mini 5), wapový prohlížeč (OMA 2.0), budík (opakovaný, 5 profilů), 2 vestavěné hry, kalendář, upomínky, úkolovník, kalkulačka, světový čas, diktafon s podporou formátů AMR a WAV, stopky, FM rádio, fotoalbum, edit
Podporované OSMicrosoft Windows XP / Vista / 7
Příslušenství2× Li-Ion akumulátor, cestovní nabíječka, USB datový kabel, stereofonní sluchátka s handsfree, uživatelský manuál, CD

Diskuze (51) Další článek: Mobiado CTP001: mobil ze zlata a mramoru

Témata článku: Emgeton, Focení mobilem, Emgeton Flexaret Mini, Min, Celkové rozlišení, Kompakt, Tvrzený plast, Komp, Vestavěná čtečka, Wapový prohlížeč, Technická specifikace, Hlasová poznámka, Radiopřijímač, Flex, Makléř, Cestovní nabíječka, Profil normální, Mini, Mobil, MOBI, Aktivní kryt


Určitě si přečtěte