Emporia Talk Premium: senior elegán s šuplíčkem (test)

Nová Emporia pro seniory navazuje na úspěšný model Life a vylepšuje jeho nedostatky. Talk Premium je kompaktnější, lehčí a elegantnější.

Vzpomínáte ještě na mobilní telefon Emporia Life? Jednalo se snad o první mobil pro seniory na našem trhu. Tuto bezkonkurenční výhodu ale kazila spousta nedostatků. Emporia Life byla velká až příliš a měla špatnou konstrukci. Novější Talk Premium vypadá ve všech ohledech lépe.

Klíčové vlastnosti:

  • přijatelné rozměry
  • dostatečně velký a dobře čitelný displej
  • klávesy s velkými popiskami a tlačítka na boku telefonu
  • 3,5mm audio jack
  • důvtipně řešený výsuvný šuplíček pro evidenci nejdůležitějších kontaktů
  • integrovaná svítilna

Hlavní nedostatky:

  • chybí S.O.S. tlačítko
  • u testovaného telefonu chyběl český manuál
  • při psaní SMS chybí prediktivní slovník

Emporia Talk Premium
Klepněte pro větší obrázekMimořádně jednoduchý telefon zaměřený na seniory, kterému úplně chybí menu, protože jej mobil nepotřebuje. Všechny funkce se ovládají pomocí kláves s velkými popiskami a tlačítek po stranách přístroje. Displej je dostatečně velký a čitelný.rozměry a hmotnost: 123 × 58 × 17 mm, 118 g
displej: 2'', pasivní FSTN, 128 × 64
sítě a data: GSM (900/1 800 MHz)
baterie: 1 000 mAh
6%
hardware
12%
software
kataloginfo výrobce
cena: 2 600 Kč

Malý, velký mobil

Emporia Talk Premium se oproti svému předchůdci o pořádný kus zmenšila a prodělala také redukční dietu. Pořád se ale jedná o telefon, který je větší než běžné mobilní přístroje. Talk Premium se přibližuje spíše komunikátorům, vzhled je ovšem z pochopitelných důvodů naprosto odlišný. Emporia pochopila, že velký displej senioři opravdu nevyužijí a tak vsadila na klasickou konstrukci, kde drtivou většinu přední části mobilu zabírají rozměrná tlačítka. Displej je oproti nim titěrný, vejde se na něj ale všechno podstatné.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Tlačítka klávesnice opravdu zaslouží absolutorium, jsou dost velká i výborně ovladatelná. Červené a zelené sluchátko vyrostlo ještě dvojnásob, to už je ale snad i trochu na škodu, když palcem zatlačíte na celou plochu, ucítíte dvojí cvaknutí a to by mohlo být pro někoho trochu matoucí. Pro pohyb v nabídkách slouží paradoxně ty nejmenší tlačítka, šipky nahoru i dolů jsou ale pořád o dost větší než jste z mobilů zvyklí. Zkrátka, tlačítka na přední straně se ovládají skvěle.

To ale není všechno, Emporia Talk Premium je doslova posetá tlačítky i po obou bocích. Přesněji řečeno, tlačítky a posuvníky. Podívejme se nejprve na levou stranu: zde najdete tlačítko pro zapnutí a vypnutí, úpravu hlasitosti a posuvník pro zamčení telefonu. Nejníže je umístěn 3,5mm jack pro sluchátka.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Spoustu zajímavého toho objevíte i na opačné straně. Nejvýše najdete tlačítko svítilny, samotné světlo se rozzáří z horní hrany přístroje. Další dva posuvníky jsou celkem důležité. Jedním určujete, zda se chcete podívat do hlavní nabídky nebo raději získat přístup pro textové zprávy. Druhý posuvník pak slouží pro zapnutí a vypnutí budíku.

Emporia to vyřešila celkem chytře. Do boků umístila přístup k funkcím, které nemusíte nijak nutně využívat. Do telefonního seznamu se dostanete také klávesou se šipkou na přední straně, do menu vstupovat nemusíte. A pokud vás snad obtěžuje i ten telefonní seznam, stačí zatáhnout za pružnou šňůrku na spodní straně a z telefonu vyjede malá kartička, na kterou se dají zapsat nejpoužívanější čísla. Úplně si ale nejsem jistý jeho použitelností – musíte psát opravdu hodně malým písmem, abyste na ni dostali všechno důležité. A malé písmo zase spousta dříve narozených přečte jen obtížně. Mnohem lepší tedy bude, napsat si ke každému číslu pouze jméno a tuto osobu si přiřadit ke zrychlené volbě.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Marně byste na telefonu hledali nějaké SOS tlačítko. Tento model Emporie by měl přeci jenom sloužit trochu zdatnější uživatelům, čemuž odpovídá i nabídka funkcí. A ještě jedné změny si při srovnání se starším modelem Life všimnete na první pohled. Telefon má tentokrát mnohem povedenější konstrukci, ve které nic nevrže ani se neprohýbá. Takový mobil už bych si nebál koupit s tím, že ho budu muset za pár měsíců reklamovat.

Funkce stačí

V hlavní nabídce toho moc nenajdete. Podle nastavené velikosti textu buď uvidíte ikonky s aktuálně zvětšenou volbou, nebo velice pomalu rolující text s obřími písmeny. Těžká volba. Technologie displeje výrobce vyřešil stejně jako u Emporie Life. Na displeji vidíte černá písmena na oranžovém pozadí. Čitelnost považuji za vynikající, písmena se dají přečíst i při nastavení menší velikosti textu. Vzhledem k celkové nabídce funkcí myslím nijak nevadí, že displej není příliš velký. Takové řešení se navíc chová velmi šetrně k baterii, která má nadprůměrnou kapacitu 1 200 mAh. Při střídmějším používání nebudete muset dobíjet častěji než jednou týdně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V nabídce narazíte na klasický registr hovorů, samostatnou položku si vysloužil SIM Toolkit. Z nabídky se také dostanete do telefonního seznamu a nemůže chybět volba nastavení. Zde najdete kromě jiného tichý a hlasitý profil, přičemž u tichého lze určit, na jak dlouho se má aktivovat. V nastavení dále objevíte kalkulačku, jednoduchou možnost nastavení připomínek či nastavení pěti nejoblíbenějších čísel. Pokud nad některou z položek zůstanete stát delší dobu, automaticky se k ní objeví nápověda. Z funkcí, které objevíte v nastavení, ještě musím zmínit úpravu kontrastu displeje a možnost nechat si zadávat nové kontakty do adresáře za pomocí textové zprávy. Tuto zajímavou funkci jsem bohužel nevyzkoušel, zde bych přeci jenom potřeboval radu z manuálu. Telefon jsem ale kupodivu dostal pouze s německým návodem.

Telefonní adresář je pochopitelně velmi jednoduchý, uložíte pouze jméno a číslo. Do přístroje se vejde maximálně sto kontaktů, další musí být na SIM kartě. Emporia ovšem umí ukazovat údaje z obou seznamů současně. Na displeji vidíte vždy současně maximálně dva kontakty, u aktuálního ještě i číslo a paměť, ve které je uloženo. Vyhledávání probíhá postupným zadáváním znaků.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Jak už jsem psal dříve, funkci textových zpráv objevíte pouze pohybem tlačítka na boku telefonu. V nabídce byste možnost psaní zpráv nenašli. To je ale největší zvláštností zpráv, jinak na Emporii Talk Premium v tomto ohledu nic neobvyklého není. U zpráv se dá nastavit dvojí velikost textu, na displej se pak vejdou dva nebo tři řádky textu. Při psaní nemáte k dispozici slovník T9, to u takto jednoduchého telefonu ale myslím nevadí. Jinak pochopitelně funguje přepínání na zvláštní znaky nebo číslice. Emporia nabízí také doručenky a velmi zajímavou funkcí je SMS Blacklist. Stačí si nastavit jakékoliv číslo (nebo alespoň předvolbu) a textová zpráva se k vám prostě nedostane. Škoda, že něco takového telefon nenabízí i pro hovory.

Další z funkcí, kterou byste marně hledali v seznamu, ale telefon ji přitom nabízí, je budík. Tady už ale nic speciálního nehledejte. Zadáte si jeden jediný alarm, který funguje i při vypnutém telefonu a to je vše. V nastavení lze ještě vybrat melodii, které se neliší od těch vyzváněcích a k dispozici jich je dohromady šest.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Emporii Talk Premium považuji za hodně povedený mobil. Snadno se ovládá a má dobrý displej. Spouštění některých funkcí bočními tlačítky není vůbec špatný nápad. V nabídce jsem nepostrádal nic důležitého, pochopitelně s ohledem na to, že se jedná o mobil pro seniory. Problémem by mohla být pouze cena – u nedotovaného přístroje se totiž vyšplhala téměř na tři tisíce korun.

Diskuze (12) Další článek: Opera se stane nativním prohlížečem platformy Brew MP

Témata článku: Emporia, Recenze, Pro seniory, Emporia Life, Emporia Life Plus, Emporia Talk, Emporia Talk Basic, Emporia Talk Comfort, Emporia Talk Comfort Plus, Emporia Talk premium, Pře, Povedený mobil, Premium, Test, Šup, Sup, Popiska, Kartička, Blacklist, Sen, Zelené sluchátko, Senior, Špatný nápad, FSTNSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

** Xiaomi představilo svůj druhý skládací smartphone ** Vylepšil co mohl, dostal nový typ displeje a fotoaparát Leica ** Zatím je dostupný pouze v Číně

Martin Miksa
Skládací konstrukceLeicaVlajková loď
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme 15 tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián
Mapy.czMapyTipy
Výrobci upouštějí od testování v Dxomark. Pokud nemá telefon šanci na první místo, nestojí to za to

Výrobci upouštějí od testování v Dxomark. Pokud nemá telefon šanci na první místo, nestojí to za to

** Mobilní výrobci přestali Dxomarku posílat telefony na testování ** Výsledky DXO se stále používají, tak v čem je problém? ** Pokud nemá telefon šanci na první místo, testování se nevyplatí

Martin Chroust
FotomobilyDxOMarkFocení mobilem
Srovnávací test výdrže baterie 120Hz telefonů. Jasné vítězství iPhonu, první se vypl Samsung s největší baterií

Srovnávací test výdrže baterie 120Hz telefonů. Jasné vítězství iPhonu, první se vypl Samsung s největší baterií

** Malá baterie Flipu a velký displej Foldu jsou velké nevýhody ** Naproti jim však jde energeticky efektivnější čipset od Qualcommu ** Obě nové skládačky tak v testu výdrže příjemně překvapily

Martin Chroust
VýdržSrovnání