Emporia třikrát jinak: pro každého něco [minitest]

Trojice Emporií Talk Comfort, Click a Elegance jasně cílí na seniory. Společným základem jsou obrovská tlačítka, velký font a snadné používání.

Rakouský výrobce mobilů pro seniory v tomto roce výrazně posílil své působení na českém trhu. Do prodeje poslal rovnou trojici nových modelů, které cílí na lidi převážně seniorského věku, jejichž koníčkem se nestaly dotykové smartphony s moderními funkcemi. Novinky Emporia Talk Comfort, Emporia Click a Emporia Elegance spojuje jednoduché ovládání, výrazné popisky tlačítek a snadno čitelný displej s velkými písmeny. Dokonce i jejich výbava je velmi podobná. Odlišují se však konstrukcí i klíčovými detaily. Téměř každý senior si tedy přijde na své.

Emporia Elegance: stylový oblázek s domácí stanicí

První novinka je pěkný designový kousek. Emporia Elegance po této stránce vyčnívá z trojice testovaných modelů nejvíc. Lesklé plastové kryty jsou doplněné o hliníkový rám s broušeným povrchem. Potěší i příjemně zaoblená zadní stěna, díky čemuž se v rukou Emporia Elegance drží velmi komfortně. Rozměry telefonu jsou 109 × 50 × 14 mm. Hmotnost se zastavila na příjemných 92 gramech.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Emporia Elegance má zajímavý zaoblený design s kovovými prvky

Výrobce musíme pochválit za kvalitní zpracování. Kryty drží na svém místě dokonale, nic nevrže ani nevykazuje vůli. Trochu zamrzí lesklý povrch samotných krytů, které přitahují otisky prstů doslova jako magnet. Vyboulená záda mobilu slouží jako nepříliš stabilní styčná plocha například s deskou stolu, v méně šikovných rukou může brzy dojít ke škrábancům.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zadní strana hodně umazává

Emporia Elegance je vybavena nedotykovým OLED displejem s úhlopříčkou 1,8 palce. Displej nabídne rozlišení 160 × 128 pixelů. Čitelnost je díky obrovskému fontu bezproblémová, majitelům nejspíš ani nebude překážet patrný rastr, protože jej dost možná ani neuvidí. Na sluníčku by displej snesl vyšší hodnotu maximálního jasu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klávesy se namačkávají s jistotou, protože jsou všechny dostatečně velké

Pod displejem najdete klávesnici, která se může pochlubit rozměrnými tlačítky. Vyzvednout musíme jejich výrazné popisky. Hmatová odezva je velmi hluboká, takže budete mít jistotu, že jste klávesu opravdu stiskli. Jednotlivé klávesy jsou dobře a rovnoměrně podsvíceny, tápat tedy nebudete ani ve tmě. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tísňové tlačítko na zadní straně, dobíjecí konektor a pohled pod kryt baterie

Na stranách telefonu najdeme překvapivě mnoho prvků. Některé i základní úkony totiž dostaly vlastní hardwarové tlačítko. Nalevo se usadily klávesy pro vypnutí/zapnutí telefonu, ovládání hlasitosti a posuvné tlačítko na zablokování telefonu. Na pravé hraně se nachází spoušť baterky. Najdete zde i posuvník pro rychlý přístup k budíku a jeho aktivaci. Své místo na pravé stěně mají i tlačítka na vstup do hlavní nabídky a aktivaci Bluetooth. Posuvná tlačítka na našem testovacím kousku byla mírně vychozená, takže při uchopení telefonu jemně štěrchala.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
U Emporie Elegance je elegantní i samotné balení

Samotnou LED svítilnu najdeme na horní hraně. V zadní části se kromě nenápadného loga výrobce nachází i rychlé tísňové tlačítko, jehož dlouhým podržením se vytočí záchranná služba. Na spodní stěně je umístěn konektor pro připojení do dokovací stanice a 3,5 mm konektor pro sluchátka. Zajímavé je, že všechny tři nové Emporie se prostřednictvím jacku také dobíjí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Součástí krabice je dvoudílná dokovací stanice včetně šroubků pro upevnění

Baterie Emporia Elegance disponuje baterií s kapacitou 1 100 mAh, která vydrží zhruba týden normálního provozu. Výdrž se ale může vyšplhat na delší dobu, zejména pokud vezmeme v úvahu slabší nároky seniorů. Pozice Emporie Elegance navíc nemusí být jen ve funkci ryzího mobilu, ale spíše domácího stolního telefonu. Telefon se dodává v elegantním balení spolu s dokovací stanicí, která slouží jako stojánek a může telefon rovnou dobíjet. Dá se připevnit na stěnu nebo položit na vhodné místo. Výrobce dokonce myslel i na montáž - v balení najdete šrouby s hmoždinkami.

Emporia Elegance
rozměry a hmotnost: 106 × 50 × 17,0 mm
displej: 1,8", nedotykový PMOLED, 160 × 128, 114 PPI
sítě: GSM
konektivita: bez USB
paměť: ? GB, baterie: ? mAh
procesor: neuvádí se
operační systém: nestandardní
fotoaparát: telefon nemá fotoaparát
4 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Emporia Click: véčka jsou znovu v módě

Druhá novinka přichází v dnes ji vzácné véčkové konstrukci. Emporia Click má v zavřeném stavu rozměry 99 × 51 × 17 mm. Hmotnost novinky je 110 gramů. Konzervativní vzhled černých krytů doplňuje výrazný lesklý pruh kolem pasu telefonu, který na pohled imituje kov. Pokud je telefon nový, vypadá pochromovaná oblast ještě celkem slušivě, bude-li se ale časem nátěr loupat, majitel s telefonem příliš parády neudělá. Stříbrnou barvu najdeme idále v okolí klávesnice a displeje, to už jde ale o plastové součástky nebo gumová tlačítka.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V zavřeném stavu ani nepoznáte, že Emporia Click je telefon pro seniory

Plastové kryty telefonu mají na rozdíl od pochromovaného pásu matný povrch a jsou navíc potaženy soft-touch materiálem, který je příjemný na dotek a částečně plní i protiskluzovou funkci. V rukou se Emporia Click drží pohodlně, navzdory ostřejším hranám. Potěší opět rozměrná tlačítka klávesnice s velkými a dobře čitelnými popiskami. Tlačítka jsou proti modelu Elegance o něco tužší, jsou totiž zhotovena z pryže. Samotné klávesy jsou od sebe dobře a jasně odděleny. Podsvícení mohlo být tentokrát rovnoměrnější.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klávesnici mohl být věnován dostatečný prostor, a tak nechybí ani tři rychlé volby pro vytáčení kontaktů

Na bočních hranách najdete opět spoustu ovládácích a funkčních prvků. Pravou stranu okupuje tlačítko svítilny a spoušť fotoaparátu. Nalevo je umístěno ovládání hlasitosti. Samotná svítící LED dioda je umístěna na horní hraně spolu s 3,5 mm konektorem. Novinka se dobíjí opět pomocí dokovací stanice, která poslouží také jako stojan pro telefon, anebo napřímo zapojením nabíječky do 3,5mm jacku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Prodejní balení Emporie Click

Emporia Click využívá své véčkové konstrukce pro VGA fotoaparát. V klasických seniorských tatrankách tato výbava většinou nefiguruje. Foťák ale kvůli nízké kvalitě využijete spíše nouzově. Pořízené snímky si můžete prohlédnout následně v galerii, případně poslat prostřednictvím MMS.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Součástí balení je nabíječka a dokovací stanice

Emporia Click by mohla zaujmout náročnější seniory nebo i mladší uživatele, kteří touží po véčku. V zavřeném stavu totiž nejnápadnější prvek, který ukazuje na zacílení pro seniory, tedy obrovská klávesnice, není vidět. Telefon navíc disponuje barevným displejem s rozlišením 176 × 220 pixelů, přičemž zobrazí 262 tisíc barev. Zachovány je jednoduché prostředí a rozumně zvládnutá grafika. Nastavit si můžete vlastní pozadí, například i z fotek pořízených fotoaparátem telefonu.

Emporia Talk Comfort: pro úplné začátečníky

Emporia Talk Comfort je seniorskou klasikou. Disponuje tradiční konstrukcí s matným stříbrným povrchem. Plastové kryty drží na svém místě velmi dobře, během testování jsme nezaznamenali jejich vůli ani vrzání. Rozměry telefonu jsou 114 × 55 × 15 mm a jeho hmotnost je rovných 80 gramů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Emporia Talk Comfort navazuje na seniorské mobily klasické konstrukce

I tuto novinku budete ovládat převážně pomocí prvků na stranách. Posuvné tlačítko dostal opět budík, najdete ho na pravé straně. Vedle něj je umístěno v tomto případě také posuvné tlačítka pro vstup do nabídky a spuštění editoru SMS. Své místo na pravé hraně má i spoušť LED svítidla.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Všechny klávesy i tlačítka jsou velká se zřetelnými popisky

Levá strana patří posuvnému zámku telefonu. Najdete zde také ovládání hlasitosti a tlačítko pro vypnutí/zapnutí mobilu. LED dioda pro funkci svítilny leží zapuštěná v horní stěně. Vzadu najdete pouze hlasitý reproduktor a výrazný nápis Emporia. Na tísňové tlačítko se tentokrát nedostalo. Po sejmutí zadního krytu získáte přístup k 1 000 mAh baterii, s níž vydrží mobil bez problémů týden při životě.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Krabice a obsah balení

Výraznou část přední stěny okupuje klávesnice. Její rozměrná tlačítka jsou z pryže a mají vypouklý tvar, díky čemuž se dají snadno nahmatat. Ze všech tří novinek Emporia se mačkají nejpohodlněji. Potěší opět výrazné a dobře čitelné popisky. Emporia Talk Comfort nabídne 1,8 palcový monochromatický OLED displej, který zajistí snadnou čitelnost.

[Záznam byl odstraněn]

Hlavní je jednoduchost

Společným základem trojice testovaných novinek od Emporie je jednoduché a přehledné prostředí. Díky dostatečné velikosti textu, která se navíc dá nastavit, by s přečtením neměl mít problém ani člověk se zrakovými vadami. V případě seniorských modelů z dílny Emporia se můžete spolehnout i na praktické ovládací prvky po stranách. Některé úkony mají svou alternativu v nabídce telefonu, jiné musíte provést výhradně těmito tlačítky. Praktické je například použití budíku nebo jiných často využívaných funkcí.

Klepněte pro větší obrázek
Trojice Emporií pro seniory pohromadě. Která se vám líbí nejvíc?

Všechny tři nové mobily od Emporie v současné době seženete v obchodech. Cena se u modelu Emporia Elegant pohybuje okolo 2 500 Kč, véčkovou Emporii Click pořídíte za tři tisíce. Nejlevněji vyjde základní model Emporia Talk Comfort, jehož cena začíná již na tisícovce. Poslední jmenovanou Emporii najdete i v srpnové nabídce operátora T-Mobile.

Diskuze (10) Další článek: Galaxy S III, S II a Note se zřejmě brzy dočkají Androidu 4.1

Témata článku: Emporia, , , Emporia Elegance, Emporia Talk, Emporia Talk Basic, Emporia Talk Comfort, Emporia Talk Comfort Plus, Emporia Talk premium, Ida, Mini, Minitest, Konzervativní vzhled, Stolní telefon, Vhodné místo, Jin, Designový kousek, Rakouský výrobce, Stříbrný povrch, Posuvné tlačítko, Mini +, Svítící led, Matný povrch, Přehledné prostředí, Záchranná služba