Ericofon: legenda Ericssonu z minulého století

Legendární přístroj s revolučním designem, který v druhé polovině minulého století zaplavil americký i evropský trh. Elegantní tvar, štíhlý trup, desítky berevných variant. To všechno je Ericofon.
Ericofon: legenda Ericssonu z minulého století
Kapitoly článku

Hned na úvod je třeba poznamenat, že se nejedná o mobilní telefon, ale o klasický telefonní přístroj pro pevnou linku. Jde ale o produkt giganta mobilního světa – firmy Ericsson, a navíc se dnes již málo známý Ericofon stal kdysi opravdovou legendou. To naznačuje třeba fakt, že slovo Ericofon je zahrnuto i ve slovníku Wikipedia

Klepněte pro větší obrázek
Seznamte se: Ericofon

Historie rarity jménem Ericofon se datuje od druhé poloviny čtyřicátých let dvacátého století, kdy designérská trojice ve složení Gösta Thames, Ralph Lysell a Hugo Blomberg navrhla jeho na tehdejší dobu velmi originální vzhled. Hlavním úkolem designérů bylo vytvořit malý a lehký telefon, který by se snadno používal. Během procesu navrhování vznikla celá řada prototypů, z nichž některé najdete na obrázcích níže. Nakonec návrhářský tým dospěl k telefonu, který svým tvarem připomínal kobru připravenou k útoku (právě přezdívkou „cobra phone“ byl Ericofon velmi často označován).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Prototypy Ericofonu • správné držení přístroje

Telefonování v leže

Telefon se začal nejprve používat jako speciální přístroj pro úřady a kanceláře, ale zjistilo se, že se stal velice oblíbeným v nemocnicích, protože díky své konstrukci dovoloval snadné použití v poloze v leže. Prostě nebylo potřeba se zvedat z lůžka k číselnici. Od roku 1954 začala velkosériová výroba Ericofonů a telefon se dostal do běžného prodeje. Původně byl telefon určen pro evropský a australský trh, kde se začal běžně prodávat od roku 1956 a stal se brzy velmi oblíbeným.

Velký problém měl ale Ericsson s trhem americkým. Tehdy totiž trh absolutisticky ovládal monopol firmy Bell Telephone (slavné Bellovy laboratoře, které vlastnily telefonní linky takřka po celém USA), který neamerické přístroje striktně odmítal. Problém byl také v tom, že firma Bell vybírala pronájem za své telefonní přístroje a nepovolovala používat vlastní, i když schválený, telefonní přístroj. Postupně se ale povedlo protlačit Ericofon alespoň na americké úřady a časem se telefon dostal i do volného prodeje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Srovnání: starší typ vlevo, nový vpravo • barevná provedení • verze číselnic

Firma Ericsson nabízela Ericofon nejprve prostřednictvím amerického výrobce North Electric, jehož částečně vlastnila. Když obliba Ericofonu stoupla a přístroj doslova zaplavil americký trh, přesunul Ericsson v roce 1961 výrobu přístrojů pro USA plně do North Electric.

Všechny barvy duhy

Ericofon prošel za svou éru mnoha různými modifikacemi, a to jak tvarovými, tak barevnými. Původní starý design byl tvořen dvěma podélnými plastovými odlitky, které se k sobě lepily. Výška telefonu byla 232 mm a tento starší typ se nabízel v osmnácti barevných verzích. V roce 1961, chvíli před přesunem výroby do North Electric, vyvinuli designéři nový typ, který byl oproti původnímu tvaru nižší (jen 213,5 mm) a více ohnutý. Rozdíl je patrný na obrázku. Současně se paleta barev přístroje zúžila z osmnácti na pouhých osm.  Zajímavostí je, že korpus nového modelu se odléval jako jeden kus, k němuž se přidávala jen mřížka sluchátka a dno s číselnicí.

Klepněte pro větší obrázek
Sbírka čítající 66 Ericofonů

Zhruba kolem roku 1967 vznikl nový typ tlačítkové číselnice s deseti tlačítky. Číselnice vůbec prošly mnoha různými verzemi. Existovaly americké verze, evropské verze a dokonce i speciálně švédské varianty. Kompletní souhrn číselnic je na obrázku. Výroba Ericofonů byla ukončena v roce 1972, doprodaly se už jen poslední kusy. Ještě v roce 1976 byl ke stoletému výročí firmy Ericsson vyvinut nový typ slavného předka, tzv. Ericofon 700. Měl více hran a byl celkově tvarově jednodušší. Nesetkal se však s příliš velkým tržním úspěchem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Zlatý, stříbrný a červený Ericofon • poslední verze Ericofon 700

Mílový krok

Ericofon byl na svou dobu velkou originalitou, která uchvacovala elegantním tvarem a ladnými křivkami, ale také snadným používáním. Vždyť stačilo přístroj jen pozvednout ze stolu, spínač na podstavě se sepnul a mohlo se volit číslo. Položení hovoru proběhlo podobným způsobem, tedy jen zpětným postavením telefonu na stůl. Pokrokový design Ericofonu znamenal mílový skok v návrhu tvarů telefonů a kostrukce s číselnicí na sluchátku se stala inspirací pro mnoho dalších tvarů. Říká se, že z Ericofonu vycházeli návrháři tzv. telefonu „Trimline“, tedy přístroje s číselnicí zabudovanou do sluchátka, často určené k zavěšení na zeď.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Další dvě ze zvláštních úprav • Ericofon 700 ve zlaté

I dnes se dá Ericofon běžně koupit třeba na aukci Ebay nebo – ve zvlášť zachovalé podobě a za nesrovnatelně vyšší peníz – v nabídkách antikvariátů. Po celém světě také existují sběratelé a nadšenci do Ericofonů, kteří se zabývají opravami a prodejem této legendy. Takoví si libují zejména ve zvláštních provedeních a extravagantních povrchových úpravách.


Ve druhé kapitole najdete galerii s obrázky Ericofonu, které se do textu článku nevešly
Kapitoly článku

Témata článku: Smartphony, Ericsson, Ostatní, Sto, Starý design, Století, Reklamní leták, Bello, Legenda, Min, Přesun výroby, Eri, Minulé století


Určitě si přečtěte