Ericsson je připraven na budování 5G v ČR. V Maďarsku spustil síť během dvou týdnů

Ericsson je připraven na budování 5G v ČR. V Maďarsku spustil síť během dvou týdnů

Ericsson je připraven dodat technologie pro výstavbu 5G sítí českým operátorům. Ti zatím novou generaci sítí testují v neveřejném provozu na několika místech v Česku a s investicemi vyčkávají na stále odkládanou aukci frekvencí. Švédové nicméně uvádí, že v praxi lze technicky 5G síť spustit relativně v krátké době.

Firma to dokládá příkladem z Budapešti, kde operátor Magyar Telekom spustil v polovině dubna na několika místech 5G síť s využitím zařízení od Ericssonu. Stalo se tak pouhé dva týdny poté, co tamní operátor vydražil potřebné kmitočty a Maďarsko je tak desátou zemí v Evropě, kde běží 5G v komerčním provozu. Operátor těžil zejména z toho, že radiové části sítě od Ericssonu používal i na 4G a k přechodu na 5G stačil softwarový update.

Technické řešení není jediné hledisko bezpečnosti

Hlavním kritériem správně vystavěné 5G sítě je podle švédské firmy vysoká úroveň zabezpečení, které stojí na čtyřech pilířích – standardizaci, architektuře sítě, její konfiguraci a implementaci. Vybudování bezpečné 5G sítě přitom vyžaduje komplexní pohled, nejen soustředění na jednotlivé technické komponenty. Například dílčí prvky, jako jsou autentizace uživatele, šifrování provozu, mobilita, procesy při zahlcení sítě a její celková odolnost, musí být posuzovány společně.

Firma se proto přiklání ke společnému postupu evropských zemí při výstavbě nových sítí, ke kterému členské státy nabádá Evropská komise v dokumentu nazvaném „5G Toolbox“. Tento dokument vyjmenovává bezpečnostní opatření jak čistě technického rázu, tak reflektující strategická hlediska. Opatření doporučená v Toolboxu mají jednotlivé země implementovat do 15. května. Česká republika podle slov ministra průmyslu a obchodu Havlíčka dokument podporuje, konkrétní opatření a případná omezení ale ještě neuvedla.

V současné době vybudoval Ericsson 32 komerčních 5G sítí v 17 zemích včetně Německa, Japonska či Spojených států. Další sítě jsou před spuštěním, společnost Ericsson má podepsáno přes 90 dohod o spolupráci s operátory, univerzitami a dalšími hráči ze všech koutů světa. První evropská komerční 5G síť byla spuštěna společností Swisscom v dubnu 2019. Evropská komise očekává, že členské státy dokončí aukce kmitočtů v letošním roce a vybudují široké pokrytí sítí 5G do roku 2025.

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Diskuze (29) Další článek: Xiaomi chrlí novinky ve střední třídě. Na český trh se chystají tři nové modely

Témata článku: Sítě 5G, Technologie, Evropská komise, Bezpečnost, USA, Ericsson, Mobilní sítě, Zabezpečení, Operátor, Maďarsko, Česká republika, Německo, Budapešť, Havlíček, Swisscom, Evropa, Budování, Magyar Telekom, Síť, Japonsko


Určitě si přečtěte

Samsung Galaxy S21 Ultra: Klenot vyšperkovaný dvěma teleobjektivy

Samsung Galaxy S21 Ultra: Klenot vyšperkovaný dvěma teleobjektivy

** Pokud chcete to nej, chcete Galaxy S21 Ultra ** Špičkový foťák doplňují dva teleobjektivy a 100× Space Zoom ** Překvapivým bonusem je dotykové pero S Pen

Martin Chroust | 95

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

** Kauza Ulož.to a proč my dva už (moc) newarezíme ** Windows 10X existují, ale nabízí se otázka proč ** Nissan ukázal vizi kanceláře v podobě karavanu

Jakub Čížek, Vladislav Kluska | 28