Ericsson je připraven dodat technologie pro výstavbu 5G sítí českým operátorům. Ti zatím novou generaci sítí testují v neveřejném provozu na několika místech v Česku a s investicemi vyčkávají na stále odkládanou aukci frekvencí. Švédové nicméně uvádí, že v praxi lze technicky 5G síť spustit relativně v krátké době.
Firma to dokládá příkladem z Budapešti, kde operátor Magyar Telekom spustil v polovině dubna na několika místech 5G síť s využitím zařízení od Ericssonu. Stalo se tak pouhé dva týdny poté, co tamní operátor vydražil potřebné kmitočty a Maďarsko je tak desátou zemí v Evropě, kde běží 5G v komerčním provozu. Operátor těžil zejména z toho, že radiové části sítě od Ericssonu používal i na 4G a k přechodu na 5G stačil softwarový update.
Technické řešení není jediné hledisko bezpečnosti
Hlavním kritériem správně vystavěné 5G sítě je podle švédské firmy vysoká úroveň zabezpečení, které stojí na čtyřech pilířích – standardizaci, architektuře sítě, její konfiguraci a implementaci. Vybudování bezpečné 5G sítě přitom vyžaduje komplexní pohled, nejen soustředění na jednotlivé technické komponenty. Například dílčí prvky, jako jsou autentizace uživatele, šifrování provozu, mobilita, procesy při zahlcení sítě a její celková odolnost, musí být posuzovány společně.
Firma se proto přiklání ke společnému postupu evropských zemí při výstavbě nových sítí, ke kterému členské státy nabádá Evropská komise v dokumentu nazvaném „5G Toolbox“. Tento dokument vyjmenovává bezpečnostní opatření jak čistě technického rázu, tak reflektující strategická hlediska. Opatření doporučená v Toolboxu mají jednotlivé země implementovat do 15. května. Česká republika podle slov ministra průmyslu a obchodu Havlíčka dokument podporuje, konkrétní opatření a případná omezení ale ještě neuvedla.
V současné době vybudoval Ericsson 32 komerčních 5G sítí v 17 zemích včetně Německa, Japonska či Spojených států. Další sítě jsou před spuštěním, společnost Ericsson má podepsáno přes 90 dohod o spolupráci s operátory, univerzitami a dalšími hráči ze všech koutů světa. První evropská komerční 5G síť byla spuštěna společností Swisscom v dubnu 2019. Evropská komise očekává, že členské státy dokončí aukce kmitočtů v letošním roce a vybudují široké pokrytí sítí 5G do roku 2025.
5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.
Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.