Ericsson R320: rozsáhlé zkušenosti náročného uživatele

Ericsson R320 jsem koupil hned druhý den poté, co se objevil na trhu. Byl to můj vůbec první Ericsson, co jsem kdy držel v ruce. I když má drobné chybičky, jsem s ním spokojen. Tipy a triky pro používání mobilu.
Ericsson R320 jsem koupil hned druhý den poté, co se objevil na trhu. Byl to můj vůbec první Ericsson, co jsem kdy držel v ruce. Předtím jsem měl měsíc a půl Nokii 7110, ale protože byla krajně nespolehlivá, rozhodl jsem se pořídit tohoto Erika.

Lehký a dobře ovladatelný

Telefon je velmi tenký a lehký. Občas se musím přesvědčit, zda ho v kapse opravdu mám. Jinak má docela velikou výšku, kterou navíc umocňuje anténa, takže často dochází k zaseknutí v kapse. To vadí zvláště při příchozím hovoru, kdy telefon ne a ne ven z kapsy. Citlivost mi přijde jako dostačující. Mobil je docela odolný, už několikrát mi spadl na opravdu tvrdou zem (beton, asfalt apod.) a jediné, co se mu stalo, je odlomení jezdce pro ovládání hlasitosti.

Jako výtečnou věc pro ovládání hodnotím tlačítko C, po jehož stisknutí můžu mazat (samozřejmě po potvrzení) jednotlivé položky v dané oblasti. Pokud jsem v seznamu přijatých/odchozích/zmeškaných volání (POZ), smažu ten záznam o volání, který se označen. V seznamu hlasových záznamů, WAP záložek, textovek a jinde je to stále stejné. Zvláště u textovky je to příjemné, že jí ani nemusím číst a mohu ji rovnou smazat.

Textovky jsou pomalé, ale vyhovují

Mobil má vlastní paměť na textovky a bere je jako výchozí – všechny nové textovky se ukládají nejdřív tam. Klávesy jsou celkem příjemné, nejsou ani velké, ani malé, na stisknutí reagují tak, jak bych očekával. Psaní textovky navíc výrazně urychluje fígl známý již z předchozích modelů. Přidržení jezdce pro ovládání hlasitosti současně se stiskem klávesy způsobí napsání rovnou druhého nebo třetího písmenka klávesy (závisí to na tom, jestli byl jezdec posunut nahoru nebo dolů) a to velmi urychluje psaní SMS. Jakmile si na to člověk zvykne, je to skvělé.

Co ale skvělé není, je viditelné zpomalování vypisování znaků, která nastává od zhruba 50. znaku a s narůstající délkou textovky je to čím dál tím horší. Je ale pravda, že se dá psát „poslepu“ a pak si počkat, až se písmenka objeví. Při stisku klávesy se ukáže, jaké další znaky se pod touto klávesou ještě skrývají. Pokud při psaní textovky zbývá méně než 25 znaků, objeví se počítadlo. Tato logika je aplikována všude v telefonu (při editaci jména, čísla, wapové záložky, hlasové poznámky apod.; tam se objeví, zbývá-li méně než pět volných znaků). Bohužel, telefon neumí automaticky měnit velikost písmen na začátku věty. Změna velikosti se vůbec dělá divně a nelogicky – zpětně, tedy stiskem hvězdičky za znakem, jehož velikost chci změnit. Odesílat textovku lze buď skupině, číslu ze seznamu nebo ručně zadanému číslu. Žádná novinka.

Potěšila mě možnost kliknout podtržený wapový odkaz, nacházející se v textu SMS. Zajímavou a tuším že nedokumentovanou funkcí je to, že část textu SMS, která se nachází mezi uvozovkami, je také aktivním odkazem. Původně jsem očekával, že bude vytáčet jméno osoby z telefonního seznamu, ale je tomu jinak. Telefon převede všechna písmenka textu na číslo klávesy, na které se v mobilu nachází, a toto číslo vytočí. Bude-li se tedy v SMS nacházet text „AHOJ“, telefon nabídne vytočení 2465. V seznamu došlých SMS je vidět buď čas (pokud je SMSka z dnešního dne), popř. datum, pokud je starší a dále identifikace odesílatele (buď jméno nebo číslo), což mi přijde logické a praktické.

Docela mi chybí funkce uložení čísla odesílatele SMSky do telefonního seznamu. Zde se to musí dělat opravdu šíleně: vyvolat kontextové menu SMS, zvolit „Hovor s <číslo odesílatele>”, rychle zavěsit a pak přidat číslo ze seznamu posledních volání.

Telefonní seznam mi moc nesedí

Telefon má kapacitu na 100 čísel, ale jeho provedení není příliš šťastné. Sice narozdíl od Nokie 7110/6210 umí používat najednou paměť telefonu i karty SIM, ale to ovládání. Nemůžu si např. uložit vybrané číslo z POZ seznamu přímo. U R320 se to dělá tak, že v menu telefonního seznamu zvolím „Přidat číslo“ a on mi nabídne seznam všech neznámých čísel z POZ seznamu + možnost napsat nové číslo ručně. Musím si alespoň částečně pamatovat to číslo, jaké jsem si chtěl uložit, protože kromě seznamu čísel tam žádná další informace není (např.čas nebo typ volání) a mám-li tam nových čísel třeba deset, pletou se mi jedno s druhým.

Další veliká nevýhoda je styl, jak R320 označuje paměťové pozice. Např. Sagem RD750 měl rozsah 900-999 pro paměť telefonu a 1-kapacita SIM pro SIM kartu. R320 to má tak, že nejdříve je SIM karta (1-kapacita SIM) a ihned poté následuje paměť telefonu, např. u mé karty Oskara je to 1-250 paměť SIM, 251-350 paměť telefonu. Jako výchozí je ale karta SIM (nenašel jsem možnost, jak to změnit). Chci-li tedy zadat číslo na např. desátou pozici v paměti telefonu, musím si pamatovat kapacitu SIM a přičíst k ní tu desítku a toto vypočtené číslo ručně zadat. Pokud zadám moc vysoké číslo (větší než kapacita SIM+100), telefon pouze pípne. To je zvláště nevýhodné, mám-li nastaven tichý režim. Existuje však obezlička – a to tak, že před přidáváním čísla se zadá 500#, což zobrazí konec telefonního seznamu včetně čísel pozic, takže se lze podívat, která je volná. Co bych dal za řešení, které zvolil Sagem, kdy při zadávání pozice se mi po stisku hvězdičky automaticky napsalo číslo další volné pozice, což jsem mohl cyklicky opakovat a vypsat tak další volné pozice.

Protože umístění se zadává jako poslední (až po zadání jména a čísla) a jako výchozí vezme telefon SIM, bere jako omezení jména právě hodnotu ze SIM. A jelikož mám jednu z prvních SIM Oskara, kde je velikost jména maximálně 10 znaků, telefon mi nedovolí zapsat více. Musím tedy napsat prvních deset znaků, uložit a poté (pokud je to uloženo v paměti telefonu) upravit na požadovanou velikost (maximální délka jména u vnitřního seznamu je 18 znaků, což je dost). Podotýkám, že podobný problém nemá ten, jehož SIM má možnost delších jmen, je to opravdu jen u prvních SIM Oskara. Ale i tak bych uvítal, aby měl telefon možnost změnit výchozí seznam mezi telefonem a SIM. Potom by vzal maximální délku jména a první volnou pozici právě z toho seznam a ne vždy ze SIM.

Poslední nepříjemnost je ta, že moje SIM má podporu ALS (samozřejmě nefunkční, pouze se SIM hlásí, že to umí). Takže s při příchozím hovoru od někoho, koho mám v seznamu, objeví okénko (nechápu, proč se nepoužije velký pětiřádkový displej), ve kterém je na prvním řádku jméno, na druhém číslo volajícího, jméno linky („Linka 1“), prázdný řádek a nakonec otázka „Přijmout“. Problém je ten, že toto okénko pojme pouze čtyři řádky a Ericsson (místo aby odstranil ten prázdný řádek, jak by každého napadlo) zvolil variantu, kdy v prvním řádku roluje jméno a číslo. V reálu to vypadá tak, že zvoní telefon. Než ho vezmu do ruky a podívám se na displej, první řádek sice efektně (ale zbytečně) odjede nahoru a místo něj přijede číslo volajícího. V tu chvíli se dívám na displej a vidím jenom číslo. Buď si tedy musím pamatovat, kdo má jaké číslo, nebo musím čekat, než číslo odjede a přijede zase jméno a nebo to vezmu a nechám se překvapit, kdo mi zase volá.

Profily a skupiny volajících

Na Nokii zatím v profilech a skupinách volajících nemá nikdo. R320 nabízí prakticky jedinou možnost, jak odlišit volajícího jinou melodií, a to přidáním telefonního čísla nebo osoby ze seznamu do jediné skupiny, která bude vyzvánět odlišnou melodií než ostatní čísla. Čili nejde to ani jako Nokie 3210, kde mohl mít každý v seznamu své vlastní zvonění, ani jako Nokie 6/7110 a 6210, kde bylo dokonce pět různých skupin, každá s vlastním nastavením. Ale i tak by to bylo hezké, pokud by se tento seznam osobních vyzvánění nesmazal při každé výměně karty SIM. Navíc tento seznam nelze měnit pomocí přiloženého software, takže jestliže někdo mění SIM, je to pro něj asi nepoužitelné. Kéž by šlo do této skupiny osobního vyzvánění přidat tak jednoduše, jako u Siemensů řady 35, tedy přidáním vykřičníku za jméno.

Vyzváněcí profily R320 má, každý profil umožňuje nastavit hlasitost vyzvánění (ne však už melodii, např. zapípaní apod.), zesilované zvolnění ano/ne, vibrátor ano/ne, seznam povolených hovorů, přesměrování a osvětlení displeje. Zajímavá je možnost automatická aktivace profilu při připojení příslušenství, např. bondovky. Tip – to pípnutí místo zvonění (vhodné např. pro diskrétní profil, kdy se zvonění nehodí a i vibrace jsou moc hlasité) se dá udělat tak, že se nastaví hlasitost na 1/6. Telefon místo tichoučkého vyzvánění, jak bych u hlasitosti 1/6 čekal, místo zvonění dvakrát pípne).

S WAPem jsem spokojen

WAP má R320 velmi dobrý, nevím, co dodat. Narozdíl od Nokií zvládá všechny typy písma (tučné apod.), má lépe řešenou funkci „Zpět“ a při wapování mi nikdy nevytuhnul. Má záložky, umí přejít přímo na URL v textu SMS a má i možnost nastavit více profilů pro wapové spojení. Bohužel nevím o možnosti wapovat offline pouze z cache.

Další zajímavé funkce

Diktafon/záznamník – velmi pěkně udělaný, možnost přejmenovávat či mazat jednotlivé záznamy.

Diář – velmi dobrý, zvlášť praktický je týdenní přehled, má velkou kapacitu, nicméně od doby, co jsem pořídil Palm, ho nepoužívám.

Budík – vcelku běžná funkce, narozdíl od Siemensů opravdu vyzvání skoro celou hodinu, takže se snad nedá zaspat (Siemens akorát asi třikrát během tří minut zapípá a pak to vzdá, takže ho krásně zaspíte). Budík je nutný den co den znova nastavovat, což je otravné.

IrDA – naprosto bez připomínek. Je umístěn na pravém boku – v horním rohu, takže je to praktické, funguje výborně jak s PDA, tak i ostatními mobily (dokonce dokázal uložit do R320 češtinu při přenosu z Palm PDA a Nokie).

Kalkulačka/stopky/minutník – opět dnes již vcelku běžná funkce, u stopek bych ale vyzdvihnul, že (kromě toho, že jsou velmi pěkně graficky ztvárněny) mají přesnost desetinu sekundy a umí devět mezičasů.

Displej – ten je opravdu povedený, má nádherné indigo podsvícení, perfektní kontrast (možno měnit) a nádherně se čte ve tmě (ale i ve dne, nicméně to je u mobilů standard, ne?)

Kódy – telefon má zaheslovanou oblast, kam se dají ukládat tajné informace, velmi dobře použitelné např. pro PINy, kratší hesla, kódy k číselným zámkům apod. Je to však zajímavě implementováno: při zadání špatného hesla R320 neodmítne do této oblasti přístup, ale hesla (nikoliv však popisky k těm heslům) zobrazí chybně. Takže uložím-li si např. „PIN VISA“ s hodnotou 1234, zadá-li někdo chybné heslo, uvidí něco jako „PIN VISA“ s hodnotou 8523!

Automatický zámek klávesnice – rozhodně potěší, navíc lze zamknout klávesnici i ručně.

Predikce výdrže – po stisku jezdce pro ovládání hlasitosti vypíše (kromě aktuálního data a profilu), kolik hodin a minut telefon ještě vydrží v pohotovosti a kolik hodin a minut se dá ještě provolat. Je to velmi přesné a praktické, dost těžko bych si odvykal.

Výdrž – po nabití hlásí, že vydrží 93 hodin, což je pravda. Mně osobně vydrží čtyři dny (běžné volání+SMS), ale na noc jej vypínám.

Personalizace menu – příjemná vlastnost, kdy si uživatel může sám navolit strukturu a položky v menu, ale pouze sekce „Vlastní menu“, nikoliv celého telefonu. Do vlastního menu se dostanete stiskem levého kurzorového tlačítka z pohotovostního stavu. Pokud jej podržíte, rovnou se spustí funkce, která je v tomto menu na prvním místě.

Ostatní – je zde ještě spousta drobností, jako např. hry (Tetris + Klodike), hlasové vytáčení apod., ale to jsou již dle mého názoru drobnosti, které skoro ani nestojí za zmínku.

Koupil bych i znovu

Abych mé zkušenosti shrnul – telefon je to velmi dobrý a jsem s ním velmi spokojen. Obecně vzato rozhodně udělá větší radost hračičkovi a technickému fandovi než teenagerovi, pro kterého jsou důležitá loga, hry a výměnné kryty. Uvedl jsem spoustu drobností, které mně osobně vadí při jeho každodenním používání, nicméně spousta uživatelů se takovými problémy nemusí nutně setkat (nemění SIM karty, nemají zapnutou službu ALS, mají dostatek místa na jméno na SIM apod.).

Myslím, že se tento výčet „neduhů“ dá považovat za kompletní. Jsou to sice většinou drobnosti (a myslím, že je lepší tisíc takovýchto drobností než věčně zatuhávající telefon jako např. Philips Fizz nebo Nokie 7110). Nicméně opravit/upravit takovéto drobnosti by snad nemusel být takový problém a telefon by byl hned mnohem přívětivější. Kdybych si chtěl nyní pořídit nový (a jiný) telefon, nevybral bych si, poněvadž jsem nenašel za R320 plnohodnotnou náhradu. Nejspíš bych počkal na R520, která vypadá, že by mohla mít několik problémů vyřešeno – doručenky, rychlost apod. Navíc má nové funkce a mohla by stát zhruba tolik, co R320 v době, kdy byla uvedena na trh.

Diskuze (69) Další článek: Vyplatí se přejít ze starých tarifů Eurotelu na nové?

Témata článku: Ericsson, , , Rozsah, První Ericsson, Zkušenost, Viditelné zpomalování, Philips Fizz, Běžná funkce, Automatická aktivace, Eri