Ericsson R520m R2: nejlepší mobil na současném trhu (test)

Konečně se nám dostal do redakce mobil Ericsson R520 s novým firmwarem R2, který má oproti staršímu a námi testovanému R1 e-mailového klienta, podporu obrázkových a zvukových textovek EMS a další drobnosti. Více v našem článku.
Ericsson R520m R2: nejlepší mobil na současném trhu (test)

Pokud jste na MobilManii zmeškali recenzi první verze Ericssonu R520, nezapomeňte si ji přečíst. Jsou zde všechny důležité informace, které zde již nebudu opakovat. Mimochodem, recenzi jsme na českém Internetu měli jako první, a to již 13. dubna.

Tip: Doporučuji také diskusi k článku, v níž jsme již odpověděli na desítky vašich dotazů.

E-mail už i z mobilu

E-mailový klient je z hlediska uživatele nejvýznamější změnou oproti staršímu firmwaru R1. Umí prakticky všechno, co si můžete přát. Umí pracovat offline (narozdíl od MME), umožňuje tedy psát a číst e-maily, aniž byste museli být připojeni k Internetu. Velkou výhodou je bezesporu možnost připojit se přes datové přenosy GPRS, takže můžete být připojení neustále a nastavit si jen, jak často má mobil kontrolovat novou poštu (5, 30 a 60 minut). Pokud nemáte GPRS aktivované a nechcete zbytečně čekat, až mobil stáhne všechnu poštu, klidně si stahování zrychlete; mobil umí i HSCSD až do rychlosti 28,8 kb/s. Datové účty pro e-mail se nastavují v menu Nastavení/datová komunikace.

Klepněte pro větší obrázek Pro zprávy máte k dispozici složky Odeslané (sem se ukládají i zprávy, které teprve budou odeslány), Doručené, Koncepty (rozepsané e-maily, ke kterým se teprve chcete vrátit) a Archív, kam lze přesouvat doručené e-maily. Pokud píšete nový e-mail, můžete adresu příjemce vložit ze seznamu kontaktů, pokud ji máte u daného jména uloženou. Můžete posílat e-maily i v kopii a na více lidí. E-mailový klient je opravdu bezchybný a není nic, co by mi v něm chybělo.

Nejprve stahujete hlavičky e-mailů z celé schránky a poté si můžete vybrat, který e-mail si stáhnete celý. Z přijatých e-mailů můžete odesílatele přímo přidat i s e-mailovou adresou přidat mezi svoje kontakty. Bohužel, při přijímání mailů není vidět, kolik jich ve schránce máte. Je vidět pouze grafický ukazatel, který ukazuje, jak dlouho bude stahování trvat. Není také vidět, kolikátá zpráva (resp. její hlavička) se právě stahuje.

Celkem velké problémy jsem měl s nastavením připojení. Přes HSCSD se mi např. nepodařilo e-maily stáhnout vůbec, ani s GPRS nebylo stahování a čtení také zcela bez problému. Klient se občas sám od sebe odpojil od Internetu, aniž by k tomu měl jakýkoliv důvod. Chyba je podle technické podpory Ericssonu v nedodělaném firmwaru současné verze R2. E-maily se mi podařilo stáhnout úplně korektně pouze přes Paegas VOLny (0603 124670). Podle některých informací je chyba na straně Eurotelu, který špatně přiřazuje adresy DNS. Zde je vhodné místo názvu adresy napsat přímo IP adresu, takže se neprojeví chyba při překladu adresy DNS (IP zjistíte např. programem PING). Problém byl i se stahováním samotných e-mailů – někdy se stáhnul jen předmět a text zprávy nikoliv, nezávisle na tom, jak jsem se k Internetu připojil.

Klepněte pro větší obrázek

Jeden z uživatelů kontaktoval ohledně nastavení GPRS a HSCSD i podporu Ericssonu a dostalo se mu této odpovědi:

„Děkuji za váš dotaz. Co se týče nefunkcnosti e-mailového klienta v telefonu, je to záležitost firmware telefonu. Ješte ve verzi R2G (zatím myslím jedna z posledních) není ještě zcela bez chyb. S flashováním nového FW doporučuji ještě chvíli počkat; vše by se mělo velmi rychle vyřešit. Bližší informace o aktualizaci firmware vám dají v autorizovaných servisech.

S HSCSD by ale problém být neměl. Zkuste zkontrolovat nastavení připojení a initstring posílaný modemu. Ten je následující:

Analogové spojení:

 • pro 28,8 kbs: +CBST=0,0,1;+CHSN=4,2,0,12
 • pro 19,2 kbs: +CBST=0,0,1;+CHSN=3,2,0,12
 • pro 14,4 kbs: +CBST=0,0,1;+CHSN=2,1,0,12
 • pro  9,6 kbs: +CBST=0,0,1;+CHSN=1,1,0,4

ISDN:

 • pro 28,8 kbs: +CBST=80,0,1;+CHSN=4,2,0,12
 • pro 19,2 kbs: +CBST=79,0,1;+CHSN=3,2,0,12
 • pro 14,4 kbs: +CBST=75,0,1;+CHSN=2,1,0,12
 • pro 9,6 kbs: +CBST=71,0,1;+CHSN=1,1,0,4“

Takže uvidíme, jak se to nakonec celé vyvine dále. Ericsson by měl podle všechny chyby přijení přes GPRS brzy napravit. Pokud máte verzi R1 a chcete mailovat, raději ještě počkejte, až se bude R2 úplně vychytané.

Loga na displeji

Klepněte pro větší obrázekNový firmware umí také nastavit logo na displeji. Není to však logo operátora, které by se z operátorem měnilo, ale obrázek na „pozadí“, který se ukazuje mezi názvem operátora nahoře a časem a ukazateli dole. Můžete si vybrat celkem z pěti obrázků, nebo přijmout přes infra nebo Bluetooth jeden vlastní. Protože displej umí zobrazit několik úrovní šedi, vypadají obrázky vskutku dobře.

Obrázky i v textovkách

 Stejně jako model T29 a T20e umí i nový firmware obrázkové zprávy EMS. V textovce si tak můžete poslat animaci, zvonění nebo obrázek. I R520 má vlastní editor obrázků, který je však díky podstatně většímu displeji o hodně komfortnější. V jeho neprospěch naopak mluví velmi prosté kreslení - kurzorem hýbete ve všech směrech (vertikálně, horizontálně a diagonálně) a buď kreslíte, nebo kurzor přesunujete. Můžete si také zapnut lupu, tlustší čáry nebo část obrázku označit a vymazat nebo přesunout.

Do textovky, kterou píšete, můžete vložit animaci (jednu ze šesti), zvuk (jeden z deseti), melodii (jednu  z osmi) nebo obrázek (jeden z mnoha). Objekty se vkládají jako notičky, případně se vloží přímo obrázek nebo první snímek animace. Když takovou textovku čtete a postupně jí listujete, animace se animují a zvuky se přehrávají.

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek

Tip: Více se o textovkách EMS dočtete v našem článku.

Jak na skupiny volajících a filtrování hovorů

Klepněte pro větší obrázek

To, že Ericsson R520 podporuje profily vyzvánění, není žádným tajemstvím. Nicméně v recenzi jsme nezmínili některé velmi užitečné zajímavosti. Např. si můžete v některém profilu zapnout přesměrování všech hovorů; to se hodí např. pro profil mimo kancelář, kdy si hovory přesměrujete na třeba kolegu. V každém profilu si také můžete nastavit filtrování hovorů - prostě si zakážete některá čísla nebo skupiny (ty vytvoříte v telefonním seznamu) a těmto lidem se ozve obsazovací tón. Ostatní se v klidu dovolají. Bohužel, nelze přiřadit jednotlivě definovaným skupinám vlastní vyzvánění, pouze jednotlivým osobám, což je trošku škoda. Práce se skupinami, profily a filtrováním je ale jinak na R520 velmi dobře zpracovaná.

Zdarma?

Protože hlavním vylepšením nového firmwaru je e-mailový klient, měl by Ericsson nahrát tento firmware v servisech zdarma. E-mailový klient totiž měl být již v první prodejní verzi, jak Ericsson sliboval.

Mimochodem, asi se ptáte, na základě čeho si dovolím tvrdit, že je Ericsson R520 nejlepší mobil na trhu. V testu Mobilit, které vyjdou začátkem srpna, najdete exaktní srovnání všech prodávaných mobilů. A právě zde R520 s přehledem vyhrál.

Poznámka: Mezi volitelným příslušenstvím je dokonce kabel pro připojení d počítače přes USB (USB Cable DCU-10).

Ve zkratce:

 • Mobilní telefon Ericsson R520m R2
 • Sítě: 900/1800/1900 MHz
 • Cena verze R1: 13659 Kč s DPH (Celadon)
 • Rozměry: 130 x 50 x 16 mm (plus anténa)
 • Hmotnost: 105 g se standardní ultratenkou baterií
 • Baterie: Li-Pol 500 mAh
 • Pohotovostní doba: až 300 hodin
 • Doba hovoru: až 11 hodin
 • Datové přenosy: GPRS (3+1), HSCSD (2+1)
 • Bezdrátová komunikace: IrDA, Bluetooth
 • Další funkce a vlastnosti: synchronizace s PC nebo PDA, kalendář, úkolu, paměť na 511 jmen s více položkami, profily vyzvánění, vibrační vyzvánění, prediktivní vkládání textu T9 (anglicky), WAP (verze 1.2.1), e-mailový klient, hlasitý odposlech, hodiny, datum, budík, stopky, časovač, kalkulačka, SIM Toolkit, EFR, spořič displeje, hry, hlasový záznamník, hlasové ovládání, e-mailový klient, EMS, skupiny volajících s možností filtrování hovorů
Diskuze (71) Další článek: Na hrade Okori: przní nám textové zprávy češtinu?

Témata článku: Ericsson, Smartphony, Recenze, Ericsson, Trh, Test, MOBI, Mobil, Nejlepší mobil, CBS, Eri


Určitě si přečtěte