Ericsson slaví 50 let od představení prvního mobilu

Ericsson v těchto dnech slaví padesátileté výročí od uvedení prvního automatického systému pro mobilní telefonii. Nevěřili byste, jak „mobilní telefon“ v roce 1956 vypadal. Chtěli byste dnes nosit stanici o hmotnosti 40 kilogramů?
Ericsson slaví 50 let od představení prvního mobilu

Teď, když nás čtete, pravděpodobně jej držíte, leží vedle vás, máte jej v autě, v diplomatce. Mobilní telefon, který vlastníte několik málo měsíců, sotva pár let. Mobilní komunikace byla zpočátku zábavou pro bohaté, ale postupem času se telefony i služby staly dostupné všem. Bez mobilních telefonů si už dnes život nedokážeme představit a slovo mobil mají ve svém slovníku i malé děti.

Tip: Všechny důležité milníky v mobilní historii naší země najdete přehledně uspořádané v tomto článku

Tipujte hmotnost prvního mobilu... v kilogramech!

První automatický systém pro mobilní telefonii představil Ericsson, bylo to v roce 1956. Vždy se však objeví dohady o skutečně prvním mobilním telefonu, tím tento model podle široké odborné veřejnosti nebyl. Byla jím Motorola Dyna-Tac z roku 1973. Vždy jde o definici slova, dnes ale slavíme výročí Ericssonu. Jeho systém měl na svědomí dramatickou změnu způsobu komunikace mezi lidmi. Před půl stoletím mělo mobil jen pár stovek lidí. Dnes jej používá 2,5 miliardy obyvatel zeměkoule. Musíme však tehdejší mobilitu chápat zcela odlišně od dnešního pojetí stejného pojmu, hned bude jasné proč.

Klepněte pro větší obrázek
Prototyp prvního opravdového mobilu pro buňkové sítě Dyna-TAC a jeho vynálezce Martin Cooper

Na prvním mobilním telefonu se čísla vytáčela za pomoci číselníku a do kapsy by se rozhodně nevešel. Od prvního mobilního systému vyvinutého Ericssonem před padesáti lety ušla mobilní telefonie dlouhou cestu až k sítím třetí generace, stahování multimédií, mobilní kanceláři či mobilním platbám.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Evoluce mobilních telefonů: snižování hmotnosti při zvyšování výdrže • zjednodušený růst uživatelů mobilních telefonů (v miliardách)

První zcela automatický systém pro mobilní telefonování se jmenoval MTA (Mobile Telephony A). Používalo jej několik stovek zákazníků, většinou zámožných právníků a lékařů ve Stockholmu a Göteborgu. Jednalo se o převratnou novinku pro bohaté. Bez jakékoli další manipulace stačilo vytočit na číselníku číslo účastníka a telefonovat. Jen jedna potíž, rádiová stanice pro MTA vážila 40 kilogramů a byla primárně určena pro instalaci do kufru osobního vozu. Ale byl to mobil.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
První stanice byly instalovány do automobilů

Systém MTA byl vyvinut pro Swedish Telecommunications Administration (dnes TeliaSonera). Systém pracoval ve frekvenčním pásmu 160 MHz a používal pulzní vytáčení mezi telefonem a základnovou stanicí. V jednu chvíli mohla telefonovat až stovka účastníků.

Klepněte pro větší obrázek
MTA stanice

Z analogu digitál

Za necelých 30 let po uvedení MTA, roku 1981, představil Ericsson první opravdový mobilní systém NMT (Nordic Mobile Telephony) používaný dodnes. V roce 1982 spustila iniciativa v CEPT (European Conference of Postal and Telecommunications Administration) hnutí Group Speciale Mobile (GSM), aby definovala panevropský mobilní systém pro zcela nové frekvence. Ve stejném čase začaly společnosti Ericsson a Televerket pracovat na stejnojmenném digitálním systému GSM. První funkční experimentální systém tohoto druhu se rozjel v roce 1984.

Klepněte pro větší obrázek
Některým usnadňoval práci, druzí se jím chlubili

S kódováním hlasu 16 kbps se ukázala podstatně vyšší kapacita digitálního systému vůči analogovým systémům. GSM síť se měla stát digitálním radiovým přenosem s otevřeným, jasně definovaným prostředím pro vývojáře a operátory, kteří tak mohli vybírat z výrobků více než pouze jediné značky. Spolu s tím slibovalo GSM extrémní zmenšení těžkých, výjimečně přenosných aparátů podobných vojenským kufrům na mále bateriové přístroje do ruky.

Klepněte pro větší obrázek
Jedna z prvních telefonních budek

Máme za sebou kraťoučkou oslavu výročí prvního „mobilního“ telefonu Ericssonu, dnes si užíváme sítí třetí generace. V kapsách hřejeme maličké přístroje s hudebními přehrávači a použitelnými fotoaparáty. Za pár let znovu otočíme hlavu zpátky a budeme se divit, co nás tehdy, v roce 2006, tolik vzrušovalo.

Klepněte pro větší obrázek
Od kufříkových mobilů ke klasickým telefonům dneška

Diskuze (10) Další článek: Windows Mobile: změňte svůj smartphone k nepoznání

Témata článku: Ericsson, Ericsson, Ostatní, Rádiová stanice, Představení, SLA, MOBI, Eri, Martin Cooper, Let, Mobil, První mobil, Pře, Automatický systém, První stanice


Určitě si přečtěte