Ericsson T29s: dobrý je nyní ještě lepší (test)

Ericsson T29s je výborný telefon se všemi standardními funkcemi. Je však až příliš podobný staršímu modelu T28 a nedávno uvedenému T20. Pro hovoří zpracování, proti cena. Naše včerejší preview dnes doplňujeme vlastními zkušenostmi. Čtrnáct kvalitních fotografií.
Ericsson T29s: dobrý je nyní ještě lepší (test)
Ericsson T29s je výborný telefon se všemi standardními funkcemi. Je však až příliš podobný staršímu modelu T28 a nedávno uvedenému T20. Pro hovoří zpracování, proti cena. Naše včerejší preview dnes doplňujeme vlastními zkušenostmi.

Asi se podivujete, proč píšeme o jednom mobilu dva články hned po sobě. Původně jsme měli mít Ericsson T29 zapůjčen od českého zastoupení Ericssonu až příští týden, recenze by tedy vyšla nejdříve příští čtvrtek. Proto jsme zveřejnili první pohled na mobil, který stručně shrnuje základní vlastnosti tohoto mobilu. Náhodou se nám však podařilo včera získat jediný kousek z brněnské prodejny Mobilman, takže vzápětí přidáváme zkušenosti s používáním.

Ericsson T29 = T20 + T28

Hned na začátku bych uvedl, že Ericsson T29 je nástupcem staršího modelu T28 a má prakticky stejné funkce jako model T20. Kdyby mi někdo dal oba mobily, T28 i T29 vedle sebe a neřekl, který z nich je který, prakticky bych je od sebe nerozeznal. Oba mají třířádkový displej, stejné rozmístění kláves, anténu i flip. Vnější rozdíly jsou jen v barvách a drobnostech, ten největší je určitě v baterii. Zatímco T28 se standardně dodával s velmi tenkou Li-Pol, na jejíž výdrž se snášela zasloužená kritika, T29 má v těle tlustší Li-Ion, která je sice těžší a větší, ovšem mobil s ní vydrží déle. A upřímně řečeno, delší výdrž je podle mého názoru důležitější.

Poznámka: Podle mého názoru je T29 jakýsi mezikrok mezi modely T28 a T39. T39 bude mít větší displej a bude podporovat rychlá data.

Je velká škoda, že T29 nemá stejně jako T39, který se chystá na trh, větší displej. Tři řádky dnes nikoho nevytrhnou, navíc malým displejem trpí ergonomie práce s mobilem. Menu je stejné jako u všech nových Ericssonů, tedy malé záložky, které se rozbalují směrem dolů. Trošku to připomíná hlavní nabídku v programech Windows. Toto řešení je pohodlné a dobře se ovládá, bohužel na třířádkovém displeji není příliš praktické. Výhodou je tzv. vlastní menu, kam si můžete dát nejčastěji používané položky (napsat zprávu, chat, změna profilu apod.). Do vlastního menu se již tradičně dostanete šipkou vlevo v pohotovostním režimu; pokud ji podržíte déle, spustí se ihned první položka. Ale to je známá věc.

        

Zapuštěná klávesnice

Pro pohodlné ovládání mobilu je bezesporu důležité tlačítko po straně, kterým za hovoru zvyšujete či snižujete hlasitost, v pohotovostním stavu vám ukáže datum, čas, aktuální profil, jak dlouho zbývá baterii energie pro volání a jak dlouho pro pohotovostní režim. Funkce opět známá již od doby modelu T28.

Klávesy jsou velmi podobné modelu T20, jen jsou více zapuštěné do předního krytu. To podle mého názoru trošku znesnadňuje jejich pohodlné mačkání, ovšem to je věc názoru. Ve včerejší diskusi se objevily i příspěvky, které klávesnici hodně chválí. Podle mého názoru chybí mobilu jasné kliknutí, které mi potvrdí, že jsem klávesu skutečně zmáčknul.

Co ale určitě nepochválím, jsou klávesy Yes a No, kterou příliš blízko rantlíku, u kterého končí zavřený flip. Pokud máte tlustší palec, budou se vám hůře mačkat. Flip, který kryje klávesnici, je stejně jako u T28 a T18 aktivní, tj. můžete jím přijmout a položit hovor.

A co funkce?

Funkce T29 nejsou nijak oslnivé, prakticky jde o doplnění běžných funkcí do modelu T28. T29 není tedy nijak inovativní. Jejich přehled najdete v našem preview nebo na konci článku. Za zmínku stojí WAP a chat. WAP je stejný jako na modelu T20. K dispozici máte pět profilů, můžete zadat přímo adresu, připojit se k oblíbené stránce nebo vybrat si některou z oblíbených položek. Wapování ovšem není příliš pohodlné kvůli malému displeji, ale pokud WAP opravdu potřebujete, vystačíte si. Navíc nelze wapovat offline, tedy odpojit se a pak si stránku přečíst.

Telefonní seznam na dvě stě

Mobil má paměť na dvě stě čísel v telefonu, ovšem není možné vytvářet multipoložkové záznamy. Zajímavá je bezesporu možnost zaznamenat si deset e-mailových adres, které jsou ovšem v adresáři vedeny zvlášť. Nemůžete si je ale přidat k již existujícím jménům a číslům, tento seznam existuje zvlášť. Tato funkce je ale trošku jednoúčelová – adresu nemůžete vložit do textové zprávy, když chcete poslat mobilní e-mail, což je škoda.

K funkcím seznamu si přidejte hlasové vytáčení na deset čísel, možnost přidat vybraným jménům vlastní zvonění a možnost přidávat kontakty do skupin. Ty lze ovšem použít pouze při hromadném posílání textovek, nejde tedy skupiny volajících, kdy každé skupině přiřadíte jiné zvonění. Pokud máte čísla na kartě SIM, můžete si je hromadně zkopírovat do mobilu a poté naopak zpět. Mobil umí z paměti i hromadně mazat – jak kopírování, tak hromadné mazání jsou důležité funkce.

        

Textovky dlouhé i obrázkové

Psaní zpráv funguje stejně jako u starých modelů GF788 a 768. Pokud chcete přepnout z malého písma na velké a naopak, stisknutím hvězdičky přepnete poslední napsané písmeno. Tato nelogičnost již v Ericssonu R520 není, nechápu tedy dost dobře, proč se objevuje v tomto modelu. Dobré je však fungující rychlé psaní pomocí bočního tlačítka. Pokud jezdcem pohnete nahoru, píšete rovnou druhé písmeno na klávese, pokud dolů, píšete třetí. Trošku to nahrazuje chybějící T9.

Užitečnou funkcí je možnost psát dlouhé textovky – nejste omezeni klasickou délkou 160 znaků, ale můžete popsat až trojnásobek. Spíše zajímavostí je možnost posílat obrázky v textovce. Obrázky si dokonce můžete v mobilu editovat, ale přiznám se, že mě tato funkce nijak nenadchla. Editace je velmi zdlouhavá, to si jistě dokážete představit. Textovkou můžete poslat i zvonění - to vše díky standardu EMS.

Napsanou textovku můžete odeslat textovky na více telefonních čísel. Jednoduše si v menu telefonního seznamu vytvoříte skupinu, pojmenujete ji a do ní přidáte potřebné kontakty. Jakmile chcete odeslat textovou zprávu, vyberete místo čísla některou předvolených skupin. Textovka pak dojde na všechny její členy. Samozřejmě, že zaplatíte všechny odeslané zprávy.

        

Chatujte do úmoru

Ve včerejším článku jsme psali, že T29 má také chat. Ten funguje podobně jako u Nokie 33x0 – vyberete si někoho ze seznamu, s kterým chcete chatovat, zvolíte si přezdívku a můžete psát. Pokaždé, když větu odešlete klávesou Yes, odešle se dotyčnému textovka. Dotyčný, i když nemá T29, klidně na textovku odpoví a vám dojde odpověď ne jako textovka, ale zobrazí se na displeji pod vám napsaným příspěvkem. Celou touto „diskusí“ můžete šipkami lisovat, takže se můžete klidně podívat do historie. Zde je ale trošku na překážku malý displej, který chat znepřehledňuje.

Pokud chatujete, resp. neukončili jste chat s druhou stranou, v pohotovostním stavu se na displeji ukazuje obrázek dvou mluvících lidiček. Poznáte tak, že jste chat neukončili, a pokud vám přijde jakákoliv textovka od zapojeného člověka, zobrazí se opět v chatu.

Malá chyba: GSM banking

Velkou výhradu mám k SIM Toolkitu, resp. GSM bankingu (v mém případě eBanka s mobilním klíčem). Pokud si chcete přečíst došlou zprávu, nezobrazí se jako textovka běžně na displeji, ale roluje automaticky v malém okénku, kde vidíte jen dva řádky, bez možnosti zastavení. Bohužel rychlost rolování je tak velká, že si nestihnete opsat autentizační nebo certifikační kód, natož zkontrolovat, zda jste všechny údaje zadali správně. Pokud dojde delší zpráva, ukáže se na chvíli její začátek, poté celá zpráva odroluje, aniž se zastaví, a zase se na chvíli ukáže její konec. Nepoužitelné.

        

Zpracování na jedničku

Velmi je dobré jako již tradičně u mobilů této značky zpracování. Mobil má zadní rám z kovu (resp. hořčíkové slitiny), ze slitiny by měl být i přední kryt. Na první pohled ale vypadá jako plastový. Jednotlivé díly na sobě sedí velmi dobře, mobil nikde nevrže ani nekřupe.

Ericsson T29 je bezesporu výborný telefon, který se vejde do kapsy i přes svoji robustní anténu. Cena, za kterou se prodává, je oproti srovnatelnému modelu T20 zatím vysoká, ale jde o novinku, která se zatím na našem trhu objevuje řádově v kusech. Na druhou stranu T20, která stála v době uvedení okolo jedenácti tisíc, se dnes u Oskara prodává za šest a půl tisíce, takže se dá počítat s tím, že cena T29 také brzy spadne. Do té doby bych radil počkat – poměr cena výkon není zatím nijak příznivý. Zvlášť, když se funkčně lepší Nokia 6210 prodává za jedenáct tisíc.

Plusy a minusy:

+ kvalitní zpracování
+ standardní baterie a její výdrž
+ funkce

- cena

- malý displej
- klávesnice s nízkým zdvihem

Tip: na webu Ericssonu najdete interaktivní demo!

Ve zkratce:

 • Mobilní telefon Ericsson T29s
 • Zapůjčil: Mobilman, Brno
 • Cena: okolo 12–13 tisíc Kč s daní
 • Sítě: 900/1800 MHz
 • Rozměry: 95 x 51 x 22 mm + anténa
 • Hmotnost: 105 gramů se standardní baterií Li-Ion, 89 gramů s tenkou baterií Li-Pol
 • Pohotovostní doba: až 150 hodin
 • Doba hovoru: až 6 hodin
 • Paměť: 200 jmen, 10 SMS, 10 adres
 • Zvonění: čtyři klasická vyzvánění, deset melodií plus osm vlastních.
 • Další funkce a vlastnosti: vibrační vyzvánění, WAP, SIM Toolkit, budík, chronometr, dlouhé zprávy, hry, spořič obrazovky, aktivní flip, světový čas, chat, minutové pípání, skladatel melodií, obrázkové zprávy EMS, hlasové vytáčení, různá zvonění pro vybraná jména
 • Funkce a vlastnosti, které mobil obsahovat nebude: rychlé datové přenosy, organizér, rychlé vkládání textu, infračervený port
Diskuze (74) Další článek: Jak vytvořit vlastní SMS chat s jakýmkoliv operátorem

Témata článku: Ericsson, Smartphony, Recenze, Ericsson, Nokia 6210 Navigator, Jediný kousek, Dobrý, Malá chyba, Jasné kliknutí, Lep, Test, Příští čtvrtek, Důležité tlačítko, Eri


Určitě si přečtěte

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

** Oficiální podpora Samsung Pay v Česku je zatím nedohlednu ** Ukážeme vám postup, které vám umožní již nyní platit hodinkami od Samsungu bezkontaktně i v ČR! ** Budete muset sáhnout po kartě Curve a upravit software hodinek

Martin Chroust | 196

Testujeme Samsung Galaxy S21 Ultra: Když chcete smartphone bez kompromisů

Testujeme Samsung Galaxy S21 Ultra: Když chcete smartphone bez kompromisů

** Včera jej Samsung představil, dnes pro vás máme první dojmy ** Galaxy S21 Ultra je povedené univerzální zařízení od Samsungu ** Líbit se vám bude foťák i podpora stylusu

Martin Chroust | 72