Ericsson T65: šuplíčkový mobil (zkušenosti)

Ericsson T65 byl v době uvádění na trh chápán jako velmi dobrý mobil, který neměl anténu, vypadal k světu a hlavně nabízel mnoho užitečných funkcí. Chcete vědět, kde jsou jeho slabiny? Přečtěte si moje zkušenosti.
Ericsson T65: šuplíčkový mobil (zkušenosti)
Kapitoly článku

Zhruba před půl rokem jsem se rozhodl, že si pořídím druhý telefon ke svému Ericssonu R520m. Chtěl jsem ho využívat především na wapování, případně volání a psaní textovek v rámci tarifu Eurotel Relax. Důležitým kritériem výběru byla přítomnost technologie GPRS a solidní displej k prohlížení WAPu, dále pak přítomnost vnitřního telefonního seznamu alespoň pro 300 konta, v neposlední řadě také příznivá cena. I přesto, že jsem se poohlížel i po jiných značkách, do užšího výběru se nakonec dostaly dva (Sony)Ericssony: T65 a T200.

V prodejně jsem se nechal přemluvit ke koupi T200 (novější telefon za zhruba stejnou cenu jako T65). Ovšem již druhý den jsem byl zpátky a měnil jsem za T65. S poněkud menšími rozměry displeje T200 jsem byl smířen, ale agresivní tmavě modré podsvícení jsem zkrátka a dobře nevydýchal (po pár minutách používání ve tmě mě z něj příšerně bolely oči). Koupil jsem si tak telefon, který se mi na fotkách, resp. na billboardech T-mobilu kvůli svému „lacinému“ vzezření vůbec nelíbil, ale během užívání jsem se s ním sžil, a dnes už mohu říci, že jsem si na jeho design přinejmenším zvyknul.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Přestože měla být T65 dvojkou mého mobilního „vozového parku“, díky problémům R520m v síti Českého mobilu se nakonec vyhoupla na pozici jedničky a tu si zatím s přehledem drží.
Protože ovládání telefonu je dobře popsáno jednak v návodu, jednak v jeho recenzi na Mobilmanii, zaměřím se spíše na drobnosti, které vystoupí na povrch až při delším užívání tohoto přístroje. V některých aspektech se pak neubráním srovnání se sice starším, ale vybavenějším „kolegou“ R520m.

Pořádná výdrž

Doba nabíjení se pohybuje zhruba kolem 2 hodin a 20 minut při zapnutém telefonu (v případě nabíjení kdy je baterie téměř zcela vybitá a dioda bliká červeně), což je dle mého velice přijatelný čas vzhledem k dosažitelné době pohotovosti. Samotná doba pohotovosti je velice relativní ukazatel především proto, že záleží na mnoha okolnostech (době hovoru, délce jednotlivých hovorů, podsvícení displeje, intenzitě signálu, hraní her a využívání menu telefonu vůbec atd.). Navíc je dle mého názoru v tomto případě vcelku bezpředmětná, protože dodávanou Li-Ion baterii lze – po počátečním naformování – dobíjet prakticky kdykoli, aniž by to ovlivňovalo její kapacitu či životnost.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

I přesto jsem se pro ilustraci pokusil o přibližné změření. Po nabití mi indikátor ukázal tyto hodnoty: Doba pohotov.: 201 h/ Zbývá pro hov.: 8h59m. Při 80 minutách volání, 9 minutách strávených na wapu (cca 20 kB), 3 odeslaných textovkách jsem dosáhnul 154h40m v pohotovosti (cca 6 dnů a 10 hodin), a to bez vypínání telefonu na noc. Měřil jsem až do doby prvního výstražného „kviknutí“ (upozornění na slabou baterii), resp. počátku blikání červené diody. Indikátor v té době ukazoval tyto hodnoty: Doba pohotov.: 10h/ Zbývá pro hov.: 0h10m.

Co dělá telefon telefonem

V telefonu naleznete paměť na 300 čísel, což bude pravděpodobně dostačovat většině uživatelů, zvláště pak když k tomu připočítáte kapacitu telefonního seznamu SIM karty. Zde však narazíte na první, pro (Sony)Ericssony bohužel naprosto typický, problém a sice možnost editace kontaktu na SIM kartě. Jedinou činnost, kterou vám tento telefon dovolí provést s kontaktem takto uloženým je jeho smazání. T65 rovněž neumí zobrazit kontakty uložené v paměti telefonu dohromady s těmi na SIM kartě.

Klepněte pro větší obrázek

Z toho logicky vyplývá, že čísla uložená na SIM vám budou sloužit pouze jako záloha, popř. budou použitelná při přenesení SIM karty do jiného telefonu. Pokud tedy budete chtít SIM kartu editovat, můžete na ni jednoduše překopírovat vnitřní telefonní seznam. K tomu je ovšem nutné mít jména uvedena bez diakritiky – v opačném případě budete totiž velmi nemile překvapeni paskvily, které se objeví místo některých jmen.

Jestliže však chcete mít kontakty na SIM kartě odlišné, nezbude vám, než provést tuto operaci v telefonu jiné značky. Důvodem pro odlišnost může být např. systém rychlého vytáčení. Aby to totiž nebylo tak jednoduché, pro tento způsob volání (na displej napíšete např. číslo 1 a zmáčknete zelené tlačítko pro volání) se využívají pozice čísel na SIM kartě. Samotné telefonování je naprosto bezproblémové. Reproduktor má čistý a výrazný zvuk, také maximální hlasitost je dostatečná, i když při jízdě hlučnou tramvají už můžete mít problém vůbec něco slyšet.

Citlivost mikrofonu

V diskusích se objevovaly stížnosti na citlivost mikrofonu, která při foukání větru způsobuje přenášení ruchů na úkor vašeho hlasu. Tuto zkušenost můžu jen potvrdit, mimo jiné hlavně díky srovnání s Ericssonem R520m. Při silnějších poryvech větru neslyšela druhá strana prakticky vůbec nic. Hlasové vytáčení funguje spolehlivě, a to i v relativně hlučném prostředí. Musíte si však pamatovat intonaci, kterou jste použili při namlouvání jednotlivých hlasových příkazů. Proto je nejlepší nahrávat hlasové příkazy „bezkrevným“ hlasem, tedy mluvit tak trochu jako automat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pro telefonování jsem používal také handsfree s FM rádiem HPR-11, a co se týče samotného telefonování, nesetkal jsem se s žádným neduhem. Jediný problém se objevil v pevnosti uchycení HF v konektoru telefonu; při poslechu rádia tak občas dochází k výpadku, po kterém musím HF vypnout a znovu zapnout, aby opět naskočilo. Nevím, zda je to problém T65 obecně, nebo mám jen problémový kus, každopádně v případě kombinace HF s R520m se mi tato závada nevyskytovala vůbec.

Témata článku: Ericsson, Smartphony, Ericsson, Ericsson T65, Mobil, Eri, Zkušenost, MOBI, Šup, Původní účel, Jednotlivý tón, Sup, První písmeno, FoukáníGoogle odstavil ruský botnet, jež využívá technologii blockchainu a infikoval více než milion počítačů

Google odstavil ruský botnet, jež využívá technologii blockchainu a infikoval více než milion počítačů

** Google odstavil ruský botnet Glupteba ** Přesto není vyhráno – využívá totiž technologii blockchainu ** Hackeři tak mohou získat kontrolu nad botnetem zpět

Karel Kilián
BlockchainBotnetGoogle
Tajemné akční sci-fi Arc Riders od Patricka Soderlunda se představí už v noci

Tajemné akční sci-fi Arc Riders od Patricka Soderlunda se představí už v noci

Jednou z velkých her cen The Game Awards bude nejspíše projekt Arc Raiders.

Michal Maliarov
KooperaceVideoAkce
Seriálový The Last or Us obsadil Billa. Roli si střihne Nick Offerman

Seriálový The Last or Us obsadil Billa. Roli si střihne Nick Offerman

HBO dělá vše pro to, abychom si seriálovou adaptaci populárního thrilleru náležitě užili.

Michal Maliarov
The Last of UsFilm
Švýcaři legalizovali sebevražednou kapsli Sarco vytištěnou na 3D tiskárně

Švýcaři legalizovali sebevražednou kapsli Sarco vytištěnou na 3D tiskárně

** Firma Exit International chce usnadnit proces asistované sebevraždy ** Jako řešení nabízí „kapsli“ Sarco vytištěnou na 3D tiskárně ** S důstojným odchodem pomůže dusík a umělá inteligence

Karel Kilián
ŠvýcarskoSebevraždaTechnologie
Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

** Pixely už jej mají, postupně se přidávají další mobilní výrobci ** Android 12 přináší spoustu softwarových novinek a vylepšení ** V našem seznamu se dozvíte, kdy aktualizace dorazí i na váš telefon

Martin Chroust
Android 12Aktualizace softwaruSmartphony
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Ode dneška se vydávají nové občanky včetně NFC a otisků prstů
Lukáš Václavík
eObčankaČeskoeGovernment