Ericsson vyjednává s českými operátory. Je připraven dodat zařízení pro 5G sítě

Ericsson vede jednání s českými operátory o možnosti dodat pro ně zařízení na výstavbu 5G sítí. Firma to uvedla v tiskové zprávě. Tradiční švédský dodavatel techniky pro výstavbu mobilních sítí už uspěl v 5G tendrech v některých dalších zemích našeho regionu – Německu, Polsku a Maďarsku.

Vedle sítí starších generací už mají Švédové jednu 5G referenci také přímo v České republice. Na jejich vybavení běží pilotní a dnes už zároveň komerčně dostupná místní 5G síť ve středočeském Kolíně, kterou jako první operátor u nás spustilo O2. Operátor nyní zkušenosti z pilotu vyhodnocuje a vybere si partnera pro plošný provoz sítí 5G.

Rychlý postup v Maďarsku i Polsku

Ericsson uspěl v sousedním Německu u společnosti Telefónica Deutschland. Jejímu tamnímu operátorovi O2 dodá 5G síť s plnou cloudovou kompatibilitou vhodnou i pro provoz zařízení internetu věcí. V Maďarsku spolupracuje Ericsson s operátorem Magyar Telekom (sestra tuzemského T-Mobilu), kde první část 5G sítě spustil už v dubnu na území metropole Budapešti. Zde využil připravenosti zařízení starší 4G sítě, která pro účel 5G stačilo pouze softwarově upgradovat.

5G síť v Polsku na zařízení Ericssonu provozuje operátor Plus v sedmi polských městech – Varšavě, Gdaňsku, Katovicích, Lodži, Poznani, Štětíně a Vratislavi. V plánu je celé dokrytí hlavního města, čímž by se počet uživatelů 5G v Polsku zvýšil na více než pěti milionů. Stranou za sousedy nechce zůstat ani v Česku. „Jsme připraveni postavit funkční 5G sítě po vzoru okolních zemí i v Čechách, na Moravě a ve Slezsku,“ prohlásil Country Manager Ericsson pro Českou republiku Cveto Gašperut.

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Diskuze (6) Další článek: Tohle je 50 nejinovativnějších firem roku 2020. Desítka z nich vyrábí i mobilní elektroniku

Témata článku: Technologie, Ericsson, Mobilní sítě, 5G, Sítě 5G, Polsko, Zařízení, Připravení, Poznaň, Štětín, Magyar Telekom, Čechy, Budapešť, Kolín, Německo, Připravenost, Maďarsko, Slezsko, Varšava, Internet, Sestra, Operátor, Česká republika, Pro +, Morava