Ericsson vyjednává s českými operátory. Je připraven dodat zařízení pro 5G sítě

Ericsson vyjednává s českými operátory. Je připraven dodat zařízení pro 5G sítě

Ericsson vede jednání s českými operátory o možnosti dodat pro ně zařízení na výstavbu 5G sítí. Firma to uvedla v tiskové zprávě. Tradiční švédský dodavatel techniky pro výstavbu mobilních sítí už uspěl v 5G tendrech v některých dalších zemích našeho regionu – Německu, Polsku a Maďarsku.

Vedle sítí starších generací už mají Švédové jednu 5G referenci také přímo v České republice. Na jejich vybavení běží pilotní a dnes už zároveň komerčně dostupná místní 5G síť ve středočeském Kolíně, kterou jako první operátor u nás spustilo O2. Operátor nyní zkušenosti z pilotu vyhodnocuje a vybere si partnera pro plošný provoz sítí 5G.

Rychlý postup v Maďarsku i Polsku

Ericsson uspěl v sousedním Německu u společnosti Telefónica Deutschland. Jejímu tamnímu operátorovi O2 dodá 5G síť s plnou cloudovou kompatibilitou vhodnou i pro provoz zařízení internetu věcí. V Maďarsku spolupracuje Ericsson s operátorem Magyar Telekom (sestra tuzemského T-Mobilu), kde první část 5G sítě spustil už v dubnu na území metropole Budapešti. Zde využil připravenosti zařízení starší 4G sítě, která pro účel 5G stačilo pouze softwarově upgradovat.

5G síť v Polsku na zařízení Ericssonu provozuje operátor Plus v sedmi polských městech – Varšavě, Gdaňsku, Katovicích, Lodži, Poznani, Štětíně a Vratislavi. V plánu je celé dokrytí hlavního města, čímž by se počet uživatelů 5G v Polsku zvýšil na více než pěti milionů. Stranou za sousedy nechce zůstat ani v Česku. „Jsme připraveni postavit funkční 5G sítě po vzoru okolních zemí i v Čechách, na Moravě a ve Slezsku,“ prohlásil Country Manager Ericsson pro Českou republiku Cveto Gašperut.

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Diskuze (6) Další článek: Tohle je 50 nejinovativnějších firem roku 2020. Desítka z nich vyrábí i mobilní elektroniku

Témata článku: Sítě 5G, Technologie, Ericsson, Mobilní sítě, Polsko, Operátor, Výstavba, Telefónica Deutschland, Sestra, Kolín, Varšava, Budapešť, Internet, Štětín, Čechy, Maďarsko, Zařízení, Česká republika, Poznaň, Slezsko, Vratislav, Německo, Magyar Telekom, Morava


Určitě si přečtěte