eRouška opravdu neukáže čas kontaktu s nakaženým. Nenechte se zmást nešťastným překladem ani notifikací

eRouška 2.0 dává větší smysl jak v boji proti viru, tak z pohledu ochrany soukromí. Přesto se najde několik věcí, které uživatele matou...

1) eRouška 2.0 vám neukáže čas kontaktu s nakaženým

Pokud patříte k těm, kteří na telefonu v sekci Oznámení o kontaktech s nákazou našli časy kontroly kontaktů, nenechte se zmást. Nejde o časy, kdy jste přišli do kontaktu s nakaženým, ale časy, kdy aplikace komunikovala se servery. eRouška 2.0 v případě kontaktu s nakaženým čas neukazuje (pouze den).

2) Notifikace s ikonkou viru neznamená kontakt s nakaženým

Další nedorozumění, které museli vývojáři vysvětlovat uživatelům iOS souviselo s notifikací s ikonkou viru o tzv. zaznamenávání kontaktů. Není důvod k obavám. Nejde totiž o upozornění eRoušky, ale přímo systémového nástroje, který čas od času informuje o zapnutém trasovacím nástroji.

Klepněte pro větší obrázek
Pozor. Nepleťte si notifikace z eRoušky s těmi systémovými. Případný kontakt naleznete přímo v eRoušce. Systémová notifikace maximálně upozorní, že je sledování aktivní.

Vinou nešťastného překladu o něm informuje jakožto o Zaznamenávání kontaktů. Pokud byste skutečně přišli do kontaktu s nakaženým, neuvidíte to v systémové notifikaci, ale přímo na domovské obrazovce eRoušky.

Jak funguje eRouška: Složité věci jednoduše

I když aplikaci vydalo Ministerstvo zdravotnictví, základem eRoušky je služba Googlu a Applu pro uživatele telefonů s Androidem a iOS. Státní orgány o vás z eRoušky nezískají žádné soukromé informace.

Telefon s eRouškou nesleduje vaši polohu. Prostřednictvím bezdrátové technologie Bluetooth jen vysílá náhodný kód. V této skupině znaků není vaše jméno, název telefonu ani cokoli jiného, co vás může identifikovat. Kód se kvůli bezpečnosti navíc několikrát za hodinu mění.

Telefon současně přes Bluetooth poslouchá a zaznamenává kódy jiných telefonů s eRouškou z blízkého okolí. Na dva týdny si je uloží ve své paměti.

Pokud někomu – budu mu říkat Jakub – vyjde pozitivní test na COVID, dostane SMS obsahující heslo pro eRoušku. Chytrá karanténa zde slouží jako garant potvrzující nákazu. Kód platí čtyři hodiny.

Když Jakub heslo vyplní do aplikace, na server provozovaný Ministerstvem zdravotnictví se z eRoušky odešlou Bluetooth kódy, které jeho telefon v posledních čtrnácti dnech používal. Odešlou se jen kódy Jakuba, ne ostatních lidí, které potkal.

Klepněte pro větší obrázek 
Jakub přes eRoušku odešle anonymně informaci, že je nakažený. Využije heslo, které dostal od hygienické stanice

Jakub nemusí nákazu přes eRoušku přiznat. Nikdo nezjistí, že to neudělal. Ale protože se na server odesílají jen anonymní, náhodné kódy, které ho osobně neidentifikují, nehrozí žádné zneužití. Jakube, určitě proto kódy pošli.

Telefon Evy se pravidelně připojuje k serverům ministerstva a stahuje z nich kódy uživatelů s prokázaným COVIDem. Jsou to jen náhodné řetězce, ze kterých nelze zpětně poznat, že třeba tento patří Jakubovi. Telefon porovná, jestli mezi jeho uloženými kódy lidí, se kterými se Eva na delší dobu potkala, není některý z těchto pozitivních.

Klepněte pro větší obrázek 
Na úvodní straně aplikace je vidět, kdy si naposled stáhla kódy nakažených. Bylo to dnes v noci ve 4:40

Když telefon najde shodu, oznámí Evě, že byla v blízkém kontaktu s někým, kdo je nemocný. Dozví se to jen Eva, nikdo jiný. Ani Apple a Google, ani hygiena nebo jiná složka státu. Eva se sama může rozhodnout, jak s touto informací naloží. Jestli má třeba současně respirační potíže, může si sama uložit karanténu, odložit návštěvu rodičů v rizikové skupině apod.

Aplikace eRouška je služba pro komunitní vzájemné informování uživatelů. Používejte ji prosím.

Názorné představení aplikace eRouška 2.0:

Diskuze (44) Další článek: Odpočiňte si od digitálních technologií. Instax Square SQ1 vám dá hotovou fotku hned po stisknutí spouště

Témata článku: , , , , , , , Překlad, Notifikace, Čas, Aplikace, Hygiena, Nástroj, Ikonka, Vir, Uživatel telefonů, Kontakt, Zaznamenávání, Systém notifikací, NÉST,