eRouška upravuje algoritmus. Rizikové kontakty vyhodnotí s větší přesností

Tvůrci aplikace eRouška zapracovali na zpřesnění algoritmu vyhodnocování rizikových kontaktů. Citlivost byla upravena podle nových doporučení společností Apple a Google, která firmy vydaly v prosinci uplynulého roku. Mezitím aplikace používala tzv. německý model, který byl ovšem méně citlivý a aplikace tak nemusela správně vyhodnotit všechna riziková setkání. Naopak přílišná citlivost v nastavení zase může hlásit i případy falešné pozitivity. Proto je nutné algoritmus vyvážit „tak akorát“.

Skutečná spolehlivost vyhodnocení závisí podle tvůrců na dvou faktorech: 1. nepostihnutelné okolnosti (zda mají lidé při setkání roušku, zda jsou zády nebo čelem k sobě, zda je odděluje nějaká přepážka atd.), 2. spolehlivost měření Bluetooth (ovlivňuje protokol Applu/Googlu, ale i stav baterie, umístění telefonu v kapse, tašce atd.). Proto je jasné, že spolehlivost aplikace eRouška už z principu nikdy nemůže být stoprocentní.

Technické parametry spolehlivosti měření vzdálenosti záleží primárně na implementaci Exposure Notification API v operačních systémech Google a Apple na jednotlivých typech telefonů. Důležitým faktorem, který ovlivňuje přesnost měření, je počet prováděných měření v čase. Čím více měření, tím menší míra nepřesnosti. Častější měření ale zase negativně ovlivňuje spotřebu baterie a je tedy předmětem průběžně dolaďovaných kompromisů (v implementaci Google a Apple).

Jak se vyhodnocuje rizikový kontakt

Aplikace eRouška 2.0 vysílá s využitím API Apple/Google Exposure Notification šifrované klíče pomocí technologie Bluetooth Low Energy (LE). Pomocí stejné technologie periodicky skenuje okolí a ukládá si detekované klíče vysílané aplikací eRouška z jiných zařízení. K naskenovaným klíčům ukládá několik parametrů – sílu jejich signálu, dobu, po kterou kontakt s daným klíčem trval, a datum, kdy ke kontaktu došlo.

Pokud se uživatel aplikace nakazí koronavirem, může po obdržení autorizačního kódu od hygienické služby odeslat náhodné klíče své aplikace na server, ze kterého si je následně stáhnou všechna ostatní zařízení, na kterých je eRouška nainstalovaná. Následně aplikace na těchto zařízeních porovná, jestli jsou klíče zařízení nakaženého uložené mezi klíči, které v minulosti naskenovala. Pokud ano, algoritmus aplikace (nastavený na příslušnou citlivost) vyhodnotí, jestli setkání s nakaženým bylo rizikové.

Za rizikové setkání aplikace eRouška považuje setkání s nakaženým uživatelem na vzdálenost kratší než 2 metry po dobu delší než 15 minut. Za účelem tohoto vyhodnocení aplikace zkoumá zejména sílu signálu a dobu trvání setkání. Síla signálu se používá pro odhad vzdálenosti zařízení. Apple a Google průběžně pracují s tvůrci jednotlivých národních aplikací na trasování koronaviru včetně české eRoušky na maximalizaci přesnosti vyhodnocení.

Video ve zjednodušené podobě ukazuje, jak funguje eRouška:

Diskuze (13) Další článek: Řádná dávka nostalgie. Kryt pro sluchátka Buds Pro vypadá jako staré véčko

Témata článku: Mobilní aplikace, Koronavirus, Bluetooth, Měření, eRouška, Chytrá karanténa, Klíč, Aplikace, Algoritmus, Přesnost, Přesnost měření, Setkání, Kontakt, Bluetooth Low Energy