eSIM přináší nečekaný trumf. Zloděj telefon nedokáže vypnout, takže si jej najdete přes internet

eSIM v mobilu přináší další bezpečnostní prvek, který se bude hodit, až mobil ztratíte, nebo jej někdo ukradne. Jako příklad můžeme vzít nový Samsung Galaxy Fold, který se na českém trhu prodává v Dual SIM variantě. K jedné fyzické nanoSIM přidává integrovanou eSIM, kterou v Česku podporuje Vodafone a T-Mobile (O2 se přidá v únoru 2020). A jak přesně popsat bezpečnostní výhodu s ohledem na eSIM?

Odrazit se musíme od základního předpokladu, že budete mít zařízení zamknuté (PIN, heslo, znak, otisk prstů, sken obličeje), alespoň trochu nabité a připojené k internetu. U normálního mobilu stačí, když zloděj vyndá SIM, přestanou fungovat mobilní data, a vy už mobil nenajdete. Ke zneužití vašich dat patrně nedojde, ale finanční ztráta může být značná.

Pokud vsadíte na eSIM, která je pevně integrována na polovodičové desce v telefonu, nemůže nálezce mobilní připojení deaktivovat ani vypnout telefon. Obě tyto funkce u většiny smartphonů na českém trhu nejdříve potřebují odemknout zařízení. Pokud si tedy ztráty všimnete rychle, můžete se z notebooku, počítače nebo jiného mobilu přihlásit do služby Google Najdi moje zařízení (pod stejným Google účtem, jako je aktivní v hledaném telefonu). 

Ve webovém rozhraní můžete vidět jeho aktuální polohu (včetně historie), kapacitu baterie, na dálku jej prozvonit, dodatečně uzamknout nebo jej kompletně vymazat. A konkrétně u Galaxy Foldu za 54 tisíc se rozhodně hodí být před ztrátou na pozoru...

Diskuze (73) Další článek: Patrně nepoužíváte Apple Music správně. 15 tipů, jak ze služby vymačkat maximum

Témata článku: Samsung, , , , , , , , , , , Samsung Galaxy Fold, PIN, Trumf, Galaxy Fold, Google účet, Telefon, NEC, Zlo, Česká republika, Český trh, Mobil, SIM, Zloděj