EU bude zkoumat, jestli potřebujeme jednotné nabíječky. Pokud ano, přitlačí na výrobce

Už to tady jednou bylo před devíti lety. V reakci na nátlak EU podepsalo 14 firem memorandum, ve kterém se dohodli na sjednocení nabíječek pro nové modely mobilních telefonů. Mezi signatáři byly i Apple (také si nevzpomenete na jediný iPhone s micro USB?), Samsung či Huawei. Nyní evropská komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová oznámila, že hodlá přezkoumat, jak na tom nabíječky k mobilním telefonům jsou teď. A podle toho případně zasáhne.

Důvody pro sjednocení konektorů jsou dva: je to pohodlnější pro uživatele, protože by nabíječky byly kompatibilní napříč výrobci, a zadruhé by to údajně mělo mít příznivý vliv na snížení tvorby elektroodpadu. Nabíječky jsou v něm silně zastoupeny.

Na základě dříve podepsaného memoranda měly být nabíječky od roku 2011 na evropském trhu sjednoceny. I Apple kvůli tomu začal k iPhonům přibalovat redukci. Jenže teď? Apple má svůj Lightning, mezi androidy se pomalu přechází z micro USB na USB-C a všechno komplikují různé technologie rychlého nabíjení, tedy různé výkony nabíječek. Některé firmy dokonce podepsaly, že dříve podepsané memorandum ruší.

„Vzhledem k neuspokojivému pokroku v rámci dobrovolného přístupu, Komise brzy vypracuje studii pro posouzení dopadů s cílem zhodnotit náklady a přínosy možných řešení,“ uvedla Vestagerová v hodnotící zprávě. Na základě této studie se pak Evropská komise bude rozhodovat, zda se ve věci bude dále angažovat a jestli navrhne nějaká regulační opatření.

Jak prodloužit život baterie v mobilu:

Via Reuters

Diskuze (39) Další článek: Aplikace a hry zdarma – počítejte, odpočítávejte, cvičte a zabavte své děti

Témata článku: Android, EU, USB-C, Evropská unie, Evropská komise, MicroUSB, Lightning, Nabíjení, Možné řešení, Evropský trh, Rychlé nabíjení, Nový model, Komisařka, Nabíječka, Margrethe Vestagerová, Sjednocení, Hospodářská soutěž, Micro, Memorandum, USB, Komise, Příznivý vliv, Regulační opatření, Výrobce, Reuters


Určitě si přečtěte

Hodinky Garmin Venu 2 přicházejí ve dvou velikostech a s dvojnásobnou výdrží
Lukáš Václavík
Chytré hodinkyGarmin
Skvělá zpráva pro řidiče: Mapy.cz podporují Android Auto
Karel Kilián
Android AutoMapy.czSeznam.cz
RECENZE: Redmi Note 10 – dobrá partie, jen nesmíte chtít telefonem taky platit

RECENZE: Redmi Note 10 – dobrá partie, jen nesmíte chtít telefonem taky platit

** Hezký displej, stereo redoruktory a odolnost IP53 ** Dobrá výdrž a rychlé dobíjení i spolehlivost čtečky otisků ** Vadou na kráse (a zejména funkčnosti) je chybějící NFC

Jakub Vrbacký | 32

Jakub Vrbacký
Nižší třídaRecenze