EU má jednotnou nabíječku. Vítej microUSB

Už příští rok si koupíme mobil bez nabíječky. Nebude třeba, použijeme starou, všechny budou mít microUSB konektor. Týká se to i iPhonu!
EU má jednotnou nabíječku. Vítej microUSB

Evropská unie (konkrétně standardizační orgány CEN-CENELEC a ETSI) přijala kritéria, která musí splňovat jednotná nabíječka pro mobilní telefony. Stanovují celou řadu parametrů, pro koncové uživatele je však důležité stanovení maximální spotřeby nabíječky v době, kdy nenabíjí, ale je zasunutá v zásuvce. A tím vůbec nejzásadnějším je stanovení jednotného konektoru – překvapení se nekoná, jde o microUSB.

Motivy jsou jasné. Snahou je jednak zvýšit uživatelské pohodlí – místo zapomenuté nabíječky snáze seženete jinou. A za druhé… říkejme tomu třeba ekologie. Odhaduje se, že by se po zavedení jednotné nabíječky mohlo vyrábět až o 50 % méně nabíječek. To si pochopitelně vyžádá změnu distribučního systému. Nejpravděpodobnější variantou je, že se budou telefony i nabíječky prodávat zvlášť. Uživatelům by to nemuselo až tak vadit, zkrátka by s novým mobilem používali starou nabíječku.

Pro mobilní byznys se nejedná o žádný šok, vždyť někteří výrobci dohodu o využívání jednotných microUSB nabíječek podepsali už na začátku roku 2009. K používání standardizované nabíječky se tehdy přihlásilo 17 firem, mezi nimi také Nokia, Apple, RIM (BlackBerry), Samsung, LG, Motorola a Sony Ericsson. Všichni jmenovaní tyto konektory už ve svých mobilech mají, jde tedy pouze o sladění parametrů už vyráběného příslušenství s normou. Zásadní změny se čekají pouze u Apple, jeho iPhonu, případně iPodu Touch a iPadu. Tyto přístroje od svého vzniku používají proprietální konektor dock port. Nová generace iPhonu s microUSB bude představena v červnu 2011. 

Podle EK by se nové nabíječky měly objevit na evropském trhu již během prvních měsíců příštího roku.

„Jsem velmi šťastný, že evropské standardizační úřady rychle splnily náš požadavek na vytvoření technických standardů pro jednotnou nabíječku pro mobily“sdělil komisař pro průmysl a podnikání Antonio Tajani. „Nyní je na výrobcích, aby splnili svůj závazek na prodej mobilních telefonů s novými nabíječkami. Jednotná nabíječka zlehčí život spotřebitelům.“


Tisková zpráva EU

Commission welcomes new EU standards for common mobile phone charger

Following a mandate from the European Commission, the European Standardisation Bodies CEN-CENELEC and ETSI have now made available the harmonised standards needed for the manufacture of data-enabled mobile phones compatible with a new common charger. This is the most recent development in the process towards a global common mobile phone charger initiated by the European Commission. It follows the June 2009 agreement of fourteen leading mobile phone producers to harmonise chargers for data-enabled mobile phones (i.e. that can be connected to a computer) sold in the European Union.

European Commission Vice-President Antonio Tajani, Commissioner for Industry and Entrepreneurship, said: "I am very happy that the European Standardisation Bodies have met our request to develop within a short space of time the technical standards necessary for a common mobile phone charger based on the work done by industry. Now it is time for industry to show its commitment to sell mobile phones for the new charger. The common charger will make life easier for consumers, reduce waste and benefit businesses. It is a true win-win situation."

Incompatibility of chargers for mobile phones is not only a major inconvenience for users, but also a considerable environmental problem. Users who want to change their mobile phones must usually acquire a new charger and dispose of the old one, even if it is in good condition. In response to citizens' demand for a common charger, the Commission invited manufacturers to agree on a technical solution making compatible the chargers of different brands.

As a result, world leading mobile phone producers committed themselves to ensure compatibility of data-enabled mobile phones, expected to be predominant in the market within two years, on the basis of the Micro-USB connector. The agreement was established in June 2009 and signed by Apple, Emblaze Mobile, Huawei Technologies, LGE, Motorola Mobility, NEC, Nokia, Qualcomm, Research In Motion (RIM), Samsung, Sony Ericsson, TCT Mobile (ALCATEL), Texas Instruments and Atmel (IP/09/1049).

The Commission then issued a mandate to the European Standardisation Organisations CEN-CENELEC and ETSI in December 2009, requesting the development of European standards for the common charger. The two organisations have now delivered. The standards allow for interoperability, i.e. the common charger is compatible with data-enabled mobile telephones of different brands. They also take account of safety risks and electro-magnetic emissions and ensure that common chargers have sufficient immunity to external interference.

The European Commission expects the first common chargers and mobile phones compatible with the new standards to reach the European market in the first months of 2011.

Diskuze (113) Další článek: Nová aplikace Mapy.cz pro iPhone zcela zdarma

Témata článku: Technologie, USB-C, EU, Příslušenství, MicroUSB, Micro, Příští měsíc, Uživatelské pohodlí, ETSI, Proprietální konektor, Touch a iPad


Určitě si přečtěte

Natočte si EKG u chytrých hodinek od Samsungu. Ukážeme vám, jak na to

Natočte si EKG u chytrých hodinek od Samsungu. Ukážeme vám, jak na to

** Už dva modely chytrých hodinek od Samsungu podporují natočení EKG ** Samsung však v Evropě stále čeká na potřebné schvalovací procesy ** Pokud máte zájem, lze točení EKG na hodinkách aktivovat neoficiálně, ale na své vlastní riziko

Martin Chroust | 46

Samsung Galaxy S21 Ultra: Klenot vyšperkovaný dvěma teleobjektivy

Samsung Galaxy S21 Ultra: Klenot vyšperkovaný dvěma teleobjektivy

** Pokud chcete to nej, chcete Galaxy S21 Ultra ** Špičkový foťák doplňují dva teleobjektivy a 100× Space Zoom ** Překvapivým bonusem je dotykové pero S Pen

Martin Chroust | 95

RECENZE: Realme 7 Pro – rychlost, která hledá vyzyvatele

RECENZE: Realme 7 Pro – rychlost, která hledá vyzyvatele

** Má hezký design, skvělý poměr ceny a výbavy a 65W dobíjení ** Super AMOLED displej si zamilujete, stejně tak hlavní fotoaparát ** Přesto Reame 7 Pro mile překvapí svou cenou

Martin Miksa | 6

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Pro – 144 Hz potěší hráče, 108 Mpx zase fotografy

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Pro – 144 Hz potěší hráče, 108 Mpx zase fotografy

**144Hz displej je skvělý, ale klidně může používat jen 90 Hz **5G začíná být zajímavé i u nás a telefon tyto sítě umí **MIUI je dvousečná zbraň a nemusí vyhovovat každému

Jakub Michlovský | 40